ROPA na ramieniu u dziecka to skutek szczepionki

2014-02-23 16:47

Zauważyłaś u niemowlaka ropną krostkę na ramieniu i zastanawiasz się, czy trzeba iść z dzieckiem do lekarza? Dowiedz się, czy jest to powód do niepokoju.

Pneumokoki: czy szczepienie przeciw pneumokokom ma sens
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Ropna krostka po szczepionce: przyczyny
  2. Ropna krostka po szczepionce: kiedy do lekarza?

Jeśli ropna krosta pojawia się na lewym ramieniu u kilkutygodniowego malca to… wszystko jest w porządku. To prawidłowa reakcja organizmu na podaną po porodzie szczepionkę przeciwko gruźlicy.

Ropna krostka po szczepionce: przyczyny

Początkowo w miejscu szczepienia nie ma śladu. Ale po 2–4 tygodniach na lewym ramieniu pojawia się najpierw rumień, potem wypukła grudka, na której szczycie tworzy się pęcherzyk z ropą. Pęcherzyk pęka i powstaje półcentymetrowa ranka, które goi się czasem kilka tygodni.

Strupek odpada zwykle po 8–10 tygodniach. Pozostałością po szczepieniu jest białoróżowa blizna o średnicy do kilku milimetrów. Nie ma powodu, aby iść z dzieckiem do lekarza, gdy pojawiają się takie zmiany na lewym ramieniu.

Ropna krostka po szczepionce: kiedy do lekarza?

Porady lekarskiej wymaga jedynie duży odczyn, który przekracza centymetr wielkości, ma nietypowy kształt (np. ósemki) lub krosta jest bardzo duża albo bardzo wystaje nad poziom skóry. Lepiej też zgłosić się do lekarza, jeśli pod lewą pachą dziecka wyczuwalne są groszki, czyli powiększone węzły chłonne. 

Ważne! Zmiana na ramieniu goi się sama. Nie wolno jej wyciskać, zaklejać plastrami, smarować maściami, moczem, a także długo moczyć w kąpieli.

miesięcznik "M jak mama"