Rozwój intelektualny dziecka zależy od poziomu hormonów tarczycy MAMY?

2014-07-04 12:06

Od poziomu hormonów tarczycy mamy zależy rozwój intelektualny dziecka. Z tego powodu trzeba je skontrolować jeszcze przed zajściem w ciążę, a najpóźniej w pierwszym trymestrze. Jeśli okaże się, że jest ich za mało, będzie to poważny sygnał ostrzegawczy. Zbyt niski poziom hormonów tarczycy może przyczynić się do zaburzenia rozwoju intelektualnego dziecka.

Rozwój intelektualny dziecka
Autor: mjakmama24.pl Na rozwój intelektualny dziecka ogromny wpływ mają hormony tarczycy mamy. Płód w pierwszym trymestrze ciąży pobiera hormony mamy, sam ich nie produkuje. To oznacza, że jeśli mama będzie miała ich za mało, dziecko nie będzie mogło się prawidłowo rozwijać.

Już trzy tygodnie po zapłodnieniu zaczyna rozwijać się mózg dziecka. W drugim miesiącu ciąży wykształcone są obie półkule mózgowe, pojawiają się również pierwsze komórki nerwowe. Rozwój intelektualny dziecka w pierwszym okresie ciąży jest bardzo intensywny, dlatego tak ważne jest, aby nie hamowały go żadne czynniki.

Rozwój intelektualny dziecka zależy od mamy

Na rozwój intelektualny dziecka ogromny wpływ mają hormony tarczycy mamy. Płód w pierwszym trymestrze ciąży pobiera hormony mamy, sam ich nie produkuje. To oznacza, że jeśli mama będzie miała ich za mało, dziecko nie będzie mogło się prawidłowo rozwijać.

Hormony tarczycy oraz jód regulują prawidłowy rozwój intelektualny dziecka i to od nich zależy inteligencja malucha. Właśnie dlatego każda przyszła mama powinna udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na badanie TSH. Z wynikiem należy udać się i do lekarza pierwszego kontaktu, i do ginekologa, który oceni, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

>>Rozwój dziecka: 6 najważniejszych faktów na temat rozwoju dziecka>>