Te morskie stworzenia żyją w Chorwacji. Powiedz dziecku, czym grozi ich dotykanie

2024-07-10 15:04

Chorwacja to uwielbiany przez Polaków kraj. Latem czujemy się tam niemal jak w domu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tamtejsza fauna i flora znacznie różni się od naszej rodzimej. Na co uważać podczas kąpieli w Adriatyku i uwielbianego przez starsze dzieci snorkelingu?

Może Adriatyckie jest dość spokojne, a żyjące w nim zwierzęta i rośliny nie zagrażają ludzkiemu życiu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre ze stworzeń zamieszkujących wybrzeże Chorwacji może kuć, parzyć, a nawet wywoływać reakcje alergiczne. Lepiej ich unikać, by nie psuć sobie wakacji.

Te stworzenia lepiej obserwować z daleka, bo bezpośredni kontakt z nimi może skończyć się nieprzyjemnie. 

Spis treści

  1. Jakie morskie zwierzęta w Chorwacji mogą być groźne?
  2. Jak wyglądają morskie stworzenia w Chorwacji?
Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

Jakie morskie zwierzęta w Chorwacji mogą być groźne?

Na kontakt z niektórymi zwierzętami występującymi w Adriatyku uwagę zwracają Natalia i Artur, mieszkająca w Splicie para, prowadząca profil @wakacyjnepomysly.pl na Instagramie. 

Zwracają oni uwagę na zwierzęta i rośliny takie jak jeżowce, ukwiały, meduzy, skorpeny. Ich dokładniejsze opisy i zdjęcia znajdziecie w galerii poniżej.

Warto zwrócić uwagę też na dwa inne gatunki:

  • Ostrosz drakon

To gatunek, który spotkacie tylko na piaszczystych plażach, a tych w Chorwacji jest zdecydowanie mniej niż plaż kamienistych. Dlaczego tylko piaski sprzyjają jej bytowaniu? Bo ma zwyczaj zakopywać się w piasku wystawiając jedynie kolce płetwy grzbietowej. Uch ukłucie jest bardzo bolesne, a nawet może skaleczyć. 

  • Strzykwa

Kontakt z nią grozi tylko osobom nurkującym gdyż żyje w głębinach. Potocznie nazywana jest ogórkiem morskim. Gdy wyczuwa potencjalne niebezpieczeństwo "strzela" swoimi wnętrznościami, które zawierają toksyczne substancje. 

Jak wyglądają morskie stworzenia w Chorwacji?

Sonda
Wybierasz się na wakacje do Chorwacji?