Ząbki – jak o nie dbać u malucha?

2018-05-30 15:55

O higienę jamy ustnej dziecka powinniśmy zacząć się troszczyć jak najwcześniej. Mimo że noworodek nie ma jeszcze ząbków, należy pielęgnować jego dziąsła przy pomocy jałowego gazika zwilżonego przegotowaną wodą. To sposób na oswojenie maluszka z zabiegami higienicznymi w obrębie jamy ustnej.

Jordan higiena jamy ustnej
Autor: x-news

Przed pierwszym ząbkiem
Mleczaki zazwyczaj pojawiają się około 6. miesiąca życia. Jest to okres trudny zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Wyrzynanie się ząbków może powodować ból, pieczenie lub swędzenie, a czasem również gorączkę. Dziecko staje się wtedy markotne i rozdrażnione. W momencie pojawienia się pierwszych ząbków warto sięgnąć po szczoteczkę Jordan Step 1, przeznaczoną dla dzieci w wieku do 2 lat. W tym okresie powinniśmy zacząć też stosować pastę z fluorem dla maluchów, np. Jordan dla przedziału wiekowego 0–5 lat. Małe dziecko nie potrafi jeszcze wypluć pasty, dlatego ważne jest, aby używać jej w minimalnej ilości. Pomoże w tym specjalny wskaźnik – kolorowe włosie na główce szczoteczki pokazujący, ile pasty należy nałożyć. Gumowy gryzak, w jaki wyposażona jest Jordan Step 1, masuje dziąsła, co w czasie ząbkowania przynosi dziecku ulgę. Szczoteczka ma krótką główkę, dzięki czemu nie dostanie się zbyt głęboko do buzi maluszka. Szeroka rączka jest wygodna zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Różne wzory i kolory szczoteczki wzbudzają zainteresowanie u najmłodszych.

W jaki sposób myć ząbki maluchowi?
W przypadku dzieci poniżej 2 lat zawsze powinien to robić rodzic. Najlepiej aby stanął lub usiadł za dzieckiem, objął je ramieniem, a następnie ruchami okrężnymi wyczyścił ząbki. W miarę zdobywania przez malucha sprawności manualnej, zacznie on czyścić zęby samodzielnie. Początkowo na zasadzie zabawy, aby z czasem wyćwiczyć prawidłową technikę szczotkowania. Kiedy to się stanie, możemy sięgnąć po następną, nieco większą, szczoteczkę – Jordan Step 2. Jej główka jest okrągła i ma gęste włosie ze wskaźnikiem ilości nakładanej pasty. Jednak pomoc rodzica przy myciu zębów jest wskazana nawet do 8 roku życia. Prawidłowe szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy dziennie. Ważne jest też, aby kilkulatek nauczył się, że ząbki należy myć odpowiednio długo, czyli dwie minuty. Pomoże w tym klepsydra dodawana do szczoteczki Jordan Step 2, która po odwróceniu odmierzy wymagany czas. Pamiętajmy, że dbając o zęby mleczne, troszczymy się jednocześnie o zęby stałe, gdyż nieleczona próchnica i stany zapalne mogą uszkodzić ich zawiązki. Produkty Jordan, dzięki unikalnym rozwiązaniom oraz atrakcyjnemu dla dzieci wyglądowi, na pewno sprawią, że dbanie o higienę jamy ustnej stanie się przyjemniejsze.

Pierwsza wizyta u stomatologa
Powinno się ją zaplanować, gdy dziecko ma około 1,5 roku. Ważna jest nie tylko kontrola stanu ząbków, ale także to, aby maluch nabrał pozytywnych skojarzeń związanych z gabinetem dentystycznym. Zazwyczaj taka wizyta jest formą zabawy i okazją do poznania nowego miejsca. Wiele gabinetów zostało przystosowanych do przyjmowania najmłodszych pacjentów. Kolorowy wystrój i sympatyczni stomatolodzy sprawią, że każda wizyta będzie przyjemnością.