Zatrucie grzybami - pierwsza pomoc i objawy zatrucia grzybami

2012-09-21 15:13

Wybierając się na grzyby, pamiętajmy o możliwości zatrucia grzybami. Podczas grzybobrania niezbędna jest wiedza na temat zbieranych gatunków grzybów oraz tego, co zrobić, gdy mimo zachowania ostrożności dojdzie do zatrucia grzybami. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku zatrucia grzybami u ciebie lub dziecka.

Zatrucie grzybami pierwsza pomoc i objawy zatrucia grzybami
Autor: _materialy_prasowe Zatrucie grzybami - pierwsza pomoc i objawy zatrucia grzybami

Nie dajmy się ponieść gorączce grzybobrania, bo może okazać się dla nas zgubna. Co roku lekarze i inspektorzy sanitarni alarmują, by nie zbierać oraz spożywać grzybów, których pochodzenia nie jesteśmy pewni. Mimo to dane publikowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną nadal nie napawają optymizmem.

Tylko w 2011 roku odnotowano 32 przypadki osób, które uległy zatruciu grzybami (w 2010 roku - 80 przypadków). Najczęstszym powodem było spożycie muchomora sromotnikowego (aż 43 osoby w 2010 roku) – zawiera on w sobie 11 trucizn, które mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek, mięśnia sercowego i śledziony, a w najgorszym przypadku - spowodować śmierć. Równie niebezpieczne dla zdrowa i życia są również: uszkadzająca nerki piestrzenica kasztanowa oraz muchomor czerwony.

Zjedzenie muchomora sromotnikowego daje silne objawy żołądkowo-jelitowe już we wstępnej fazie zatrucia. Należy jednak wiedzieć, że mogą one czasowo ustąpić, usypiając czujność i reakcję osób poszkodowanych.

Zobacz:

Co robić w przypadku zatrucia pokarmowego u dziecka [PORADY]

Zatrucie grzybami: pierwsza pomoc

Jeżeli po zjedzeniu grzybów zauważymy u siebie lub u dziecka niepokojące objawy zatrucia: nudności, podwyższoną temperaturę, biegunkę; połączone z uczuciem lęku, szumem w uszach oraz silnym pobudzeniem, należy zacząć działać! Pierwszy krokiem powinno być opróżnienie żołądka za pomocą jednorazowej sondy żołądkowej, a następnie telefon na pogotowie ratunkowe (numery 112 oraz 999).
Sonda żołądkowa ma formę gumowej rurki i jest tak skonstruowana, aby mógł skorzystać z niej każdy (dostępna w sklepach medycznych za ok. 30 zł).
WAŻNE: Nie można wyrzucać usuniętej treści żołądka, ale należy ją zabezpieczyć i przekazać do dalszych badań w celu ustalenia źródła zatrucia.
Pamiętajmy: wybierając się do lasu, trzeba mieć wiedzę na temat jadalnych i niejadalnych gatunków grzybów.

www.twoja-apteczka.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza