Afty u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie aft

2020-05-20 10:41
Afty u dzieci
Autor: Getty Images

Afty u dzieci pojawiają się zazwyczaj przy rozszerzaniu diety i ząbkowaniu. Afty mają postać niewielkich, bardzo bolesnych pęcherzyków, otoczonych czerwoną obwódką. Występują pojedynczo lub w grupach. Nie stanowią dużego zagrożenia, ale dla dziecka są bardzo bolesne. Afty występują na dziąsłach, języku, błonie śluzowej policzków. Czym afty leczyć i czy są zaraźliwe?

Afty u niemowląt i dzieci nie są zaraźliwe, ale za to bardzo bolesne. Na afty szczególnie podatne są niemowlęta w okresie ząbkowania, gdy błona śluzowa dziecka jest rozpulchniona, co otwiera drogę infekcjom. Podłoże zakażenia może być wirusowe lub bakteryjne. Dziecko robi się marudne, nie chce jeść, niekiedy nawet ma podwyższoną temperaturę.

Afty u dzieci: przyczyny i objawy

Afty to bolesne wykwity w jamie ustnej, które utrudniają jedzenie i mycie zębów. - Matki często nie umieją odzwyczaić rocznego, dwuletniego dziecka od smoczka. A ono już nie tylko leży, ale raczkuje, chodzi, biega. I smoczek, swojego przyjaciela, zabiera wszędzie ze sobą. Zwiedzają razem podłogę, zakamarki w mieszkaniu, w piaskownicy, zbierają wszystkie śmieci i bakterie – opowiada dr Obara, pediatra, kierownik poradni dziecięcej na warszawskim Służewcu – Wówczas naprawdę bardzo łatwo o infekcję i pojawienie się aft.

materiał partnera
Nie pozwól, aby afty przejęły kontrolę nad Twoją jamą ustną!

Anaftin®Żel łagodzi dolegliwości bólowe wywołane niewielkimi zmianami w jamie ustnej, tj. aftowe zapalenie jamy ustnej, owrzodzenia aftowe, jak również zmianami wywołanymi przez aparaty ortodontyczne i źle dopasowane protezy. Zawiera poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy, które tworzą ochronną warstwę pokrywającą jamę ustną, stanowiącą barierę mechaniczną dla uszkodzonych okolic i dzięki temu łagodzi ból wywołany podrażnieniem odsłoniętych zakończeń nerwowych. Kwas hialuronowy i aloes wspomagają naturalny proces gojenia uszkodzonych tkanek.

Forma żelu sprawdza się w leczeniu pojedynczych, ograniczonych zmian w jamie ustnej. Długi aplikator umożliwia precyzyjne naniesienie żelu na zmianę. 

Na podstawie: Instrukcja użycia Anaftin® Żel (09.2016); Szymczak-Paluch M. i wsp. Dermatologia po dyplomie, 2017;2: 13-19. 

Przygotowano: kwiecień 2020, PL-ANA-2020-C2-8-WEB

Dobrze wiedzieć

Uwaga!Nie wszystkie owrzodzenia w buzi dziecka są aftami. Częściej przyczyną dolegliwości jest skaleczenie śluzówki przez ząb, twardy smoczek lub grzechotkę.

Afty u dzieci: ile trwa leczenie

Jeśli u dziecka pojawiły się afty, żeby zmniejszyć ból podczas jedzenia, należy karmić dziecko produktami rozdrobnionymi, kaszkami, grysikiem; nie podawać mu nic kwaśnego ani słonego.

Przy aftach możemy płukać buzię dziecka naparem z szałwii, rumianku (jesli dziecko nie ma uczulenia) albo płynami odkażającymi. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza