Kiedy odstawić smoczek? Jak to zrobić? [5 wskazówek]

2021-12-08 8:46
smoczek
Autor: Getty Images Kiedy odstawić smoczek?

Kiedy odstawić smoczek? To pytanie zaprząta myśli wielu młodych mam. W końcu smoczek jest pomocnikiem dzieci, a w późniejszym ich wieku - zmorą rodziców, którzy zachodzą w głowę, co zrobić, by odzwyczaić pociechę od ukochanego przyjaciela. Kiedy odstawić smoczek i jak to zrobić?

Ssanie smoczka działa na dziecko uspokajająco. Zdenerwowane, zmęczone lub głodne zawsze z przyjemnością po niego sięga. Zdarza się, że dziecko prawie się z nim nie rozstaje. Śpi, bawi się, jeździ w wózku na spacerach, siedzi w foteliku samochodowym - wszystko w towarzystwie tego gumowego cuda.

W końcu nadchodzi jednak moment, gdy rodzic zastanawia się, kiedy odstawić smoczek i kiedy należy tę przyjaźń przerwać... To początek prawdziwego dramatu.

Dziecko nie rozumie potrzeby tej zmiany, domaga się "pocieszyciela", zaczyna się buntować, histeryzuje. Jedno jest więc pewne: odstawienie smoczka to niemałe wyzwanie zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica.

Spis treści

  1. Kiedy odstawić smoczek: do jakiego wieku dziecko może ssać smoczek?
  2. Najskuteczniejsze sposoby na odstawienie smoczka
  3. Nie każdy moment jest dobry na odstawienie smoczka
M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Kiedy odstawić smoczek: do jakiego wieku dziecko może ssać smoczek?

Kiedy odstawić smoczek? Na to pytanie nie ma jedynie słusznej i obowiązującej odpowiedzi. Każdy specjalista ma na ten temat inne zdanie. Jedni polecają czas, gdy niemowlę nie jest jeszcze bardzo świadome rozstania, czyli około 6. miesiąca, inni uważają, że można poczekać do momentu, kiedy można wytłumaczyć dziecku, iż naszedł czas pożegnania ze smoczkiem.

Dowiedz się: Dziecko boi się zrobić kupkę? Znamy 5 sposobów na rozwiązanie problemu

Logopedzi są za jak najszybszym jego odstawieniem, ponieważ smoczek może mieć wpływ na późniejszą wymowę czy powodować seplenienie. Natomiast stomatolodzy twierdzą, że pożegnanie powinno nastąpić przed 18. miesiącem życia dziecka. Problemy ze zgryzem, przeżuwaniem, krzywymi ząbkami i próchnicą - przed tym właśnie ostrzegają dentyści.

Odstawienie z dnia na dzień na pewno będzie prostsze u dzieci, które jeszcze nie mówią. Starsze mogą domagać się wyjaśnień. Stopniowe odzwyczajanie, ograniczanie, np. "smoczek tylko do spania" zapewne szybciej zostanie zaakceptowane u małego nałogowca. Małymi kroczkami pozbędziecie się smoczka raz na zawsze.

Zdaniem eksperta
Agnieszka Jaszczuk

Autor: archiwum prywatne

Agnieszka Jaszczuk 

Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeuta Integracji Senosorycznej

Odstawianie smoczka, czyli stopniowe ograniczenie jego używania, możemy rozpocząć już około 6 miesiąca życia. Jest to czas rozszerzania diety dziecka, a tym samym dostarczania mu nowych bodźców smakowych i czuciowych w obrębie jamy ustnej. Najkorzystniejsze dla malucha będzie odstawienie smoczka do 12, maksymalnie 15 miesiąca życia.

Przedłużanie tego czasu może wpływać niekorzystnie na zgryz dziecka, budowę anatomiczną i funkcje w obrębie jamy ustnej, osłabić napięcie mięśniowe kompleksu ustno-twarzowego, a także powodować w przyszłości wady wymowy min. seplenienie międzyzębowe.

Sprawdź: Bezsenność u niemowlaka - kiedy występuje i jak jej zapobiegać?

Najskuteczniejsze sposoby na odstawienie smoczka

Bez wątpienia odstawienie smoczka nie jest więc najłatwiejsze ani dla dziecka, ani dla rodzica. Dlatego, by sobie to ułatwić, warto zastosować się do kilku sprawdzonych metod. Dzięki nim nie będziesz musiała długo zastanawiać się, kiedy odstawić smoczek, bo proces ten przebiegnie (w miarę) łagodnie.

1. Odwracaj uwagę dziecka

Nie trzymaj smoczka na widoku i odwracaj uwagę niemowlaka od myśli o nim. Zabawiaj go, rób śmieszne miny, przytulaj, kołysz, śpiewaj. Rób wszystko to, co uwielbia. Starsze dzieci zainteresują się rysowaniem, malowaniem, książkami czy puszczanymi przez ciebie bańkami mydlanymi. Dziecko, które potrafi już dobrze chodzić, zaproś do tańca.

2. Skracanie smoczka

Możesz zastosować metodę skracania smoczka. Pomocna może być historia o tym, jak myszka odgryzła smoczek. Stopniowe odcinanie gumy czy silikonu może doprowadzić do tego, że dziecko samo zrezygnuje z ssania. Zepsuty smoczek powinien również zadziałać na starsze dziecko.

Skoro "przyjaciel" już się zestarzał to jest szansa, że dziecko (za twoją namową) zaniesie go do kosza na śmieci.

Dowiedz się: Chodzenie na palcach - co oznacza u dziecka?

3. Wymień smoczek na coś innego

Metoda ta polega na tym, że razem wybieracie się do sklepu, po czym wyjaśniasz dziecku, iż musi za daną, wymarzoną zabawkę zapłacić smoczkiem. Zostaje on więc u pani ekspedientki przy kasie, a ty w razie potrzeby cierpliwie przypominasz dziecku o podjętej przez niego decyzji.

4. Rozmawiaj z dzieckiem o smoczku

Jeśli dziecko manifestuje swoją "dojrzałość", wytłumacz mu, że dorośli nie mają smoków. To zdecydowanie powinno podziałać, zwłaszcza że dzieci przecież często chcą być traktowane nie jak dzidzie, ale jak całkiem poważne osoby. Możesz opowiedzieć również bajkę o tym, jak smoczek został ofiarowany zwierzątkom.

Sprawdź: Oderwij dziecko od smartfona - 6 trików specjalistów

5. Najważniejsza jest konsekwencja podczas odstawiania smoczka

Przede wszystkim bądź cierpliwa i konsekwentna. Dziecko skończyło dwa lata? Nie rezygnuj z postanowienia nawet, jeśli jest wyjątkowo ciężko. W końcu z każdego nałogu ciężko wyjść, nawet tego specyficznego - niemowlęcego - rodzaju, a robisz to dla dobra swojej pociechy.

Nie każdy moment jest dobry na odstawienie smoczka

Jako że podjęcie decyzji o tym, kiedy odstawić smoczek i wcielenie jej w życie nie jest najłatwiejsze, warto pamiętać, kiedy NIE zabierać się za jego odstawianie.

Gdy sama tak naprawdę nie jesteś gotowa na ten krok, obawiasz się płaczu dziecka, jesteś niepewna i nadopiekuńcza, szybko się poddasz, wciskając mu smoczek w usta.

Przeczytaj: Genialna zabawa, któa uspokoi nerwowe dziecko

Dlatego nie wprowadzaj żadnej z metod odstawienia smoczka, jeśli sama przechodzisz ciężki okres - prawdopodobnie dziecko od niego uzależnione dodatkowo da ci w kość.

Kiedy jeszcze zapomnieć o oduczeniu dziecka od smoczka? Odstawienie smoczka na pewno nie powinno odbywać się podczas choroby, ząbkowania lub dużego stresu dziecka, np. wraz z pójściem do żłobka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza