Kiedy odstawić smoczek? Jak to zrobić? [5 wskazówek]

2022-04-27 9:42

Kiedy odstawić smoczek? To pytanie zaprząta myśli wielu młodych mam. W końcu smoczek jest pomocnikiem dzieci, a w późniejszym ich wieku - zmorą rodziców, którzy zachodzą w głowę, co zrobić, by odzwyczaić pociechę od ukochanego przyjaciela. Kiedy odstawić smoczek i jak to zrobić?

smoczek
Autor: Getty Images Kiedy odstawić smoczek?

Ssanie smoczka jest dla dziecka formą samoregulacji, uspokajania się, zrelaksowania, wyciszenia. Rozdrażnione, zmęczone lub po prostu znudzone dziecko chętnie sięga po smoczek. Są dzieci które nie korzystają ze smoczków, są taki które używają go sporadycznie, a są też i takie, które potrzebują go bardzo często w ciągu dnia. Śpią, bawią się, jeżdżą z nim w wózku na spacerach lub w samochodzie.

Widok niemowlaka ze smoczkiem nie jest niczym zaskakującym, natomiast nie jest też tak, że maluch po skończonym roczku chętnie zrezygnuje ze swojego dotychczasowego towarzysza. Przychodzi taki moment w życiu dziecka i rodzica, kiedy należy odstawić smoczek, szczególnie ze względów medycznych na jakie wpływa długotrwałe używanie smoczka.

Każde dziecko jest inne, dlatego też proces odstawiania smoczka nie jest uniwersalny. Bywa tak, że czas rozstawania się ze smoczkiem to niemałe wyzwanie zarówna dla dziecka, jak i dla rodzica.

Spis treści

  1. Kiedy odstawić smoczek ? Jak długo dziecko może go ssać?
  2. Jakie są skuteczne metody odstawiania smoczka?
  3. Nie każdy moment jest dobry na odstawienie smoczka
M jak mama: Jak wspierać rozwój mowy dziecka?

Kiedy odstawić smoczek ? Jak długo dziecko może go ssać?

Kiedy odstawić smoczek? Na to pytanie nie ma jedynie słusznej i obowiązującej odpowiedzi. Każdy specjalista ma na ten temat inne zdanie. Jedni polecają czas, gdy niemowlę nie jest jeszcze bardzo świadome rozstania, czyli około 6. miesiąca, inni uważają, że można poczekać do momentu, kiedy można wytłumaczyć dziecku, iż naszedł czas pożegnania ze smoczkiem.

Dowiedz się: Dziecko boi się zrobić kupkę? Znamy 5 sposobów na rozwiązanie problemu

Logopedzi są za jak najszybszym jego odstawieniem, ponieważ smoczek może mieć wpływ na późniejszą wymowę czy powodować seplenienie. Natomiast stomatolodzy twierdzą, że pożegnanie powinno nastąpić przed 18. miesiącem życia dziecka. Problemy ze zgryzem, przeżuwaniem, krzywymi ząbkami i próchnicą - przed tym właśnie ostrzegają dentyści.

Odstawienie z dnia na dzień na pewno będzie prostsze u dzieci, które jeszcze nie mówią. Starsze mogą domagać się wyjaśnień. Stopniowe odzwyczajanie, ograniczanie, np. "smoczek tylko do spania" zapewne szybciej zostanie zaakceptowane. Małymi kroczkami pozbędziecie się smoczka raz na zawsze.

Zdaniem eksperta
Agnieszka Jaszczuk

Autor: archiwum prywatne

Agnieszka Jaszczuk 

Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeuta Integracji Senosorycznej

Odstawianie smoczka, czyli stopniowe ograniczenie jego używania, możemy rozpocząć już około 6 miesiąca życia. Jest to czas rozszerzania diety dziecka, a tym samym dostarczania mu nowych bodźców smakowych i czuciowych w obrębie jamy ustnej. Najkorzystniejsze dla malucha będzie odstawienie smoczka do 12, maksymalnie 15 miesiąca życia.

Przedłużanie tego czasu może wpływać niekorzystnie na zgryz dziecka, budowę anatomiczną i funkcje w obrębie jamy ustnej, osłabić napięcie mięśniowe kompleksu ustno-twarzowego, a także powodować w przyszłości wady wymowy min. seplenienie międzyzębowe.

Sprawdź: Bezsenność u niemowlaka - kiedy występuje i jak jej zapobiegać?

Jakie są skuteczne metody odstawiania smoczka?

Bez wątpienia odstawienie smoczka nie jest więc ani łatwe, ani przyjemne zarówno dla dziecka jak i rodzica. By proces odstawiania smoczka przebiegł z poszanowaniem potrzeb dziecka, partnersko bez narażania na nadmierny stres obu ze stron, warto zapoznać się z pewnymi zasadami, które można wdrożyć w tym trudnym czasie.

1. Odwracaj uwagę dziecka

Nie trzymaj smoczka na widoku i postaraj się w pierwszych dniach prób odstawiania być blisko dziecka i poświęcać mu swój czas. Zabawiaj go, przytulaj, kołysz, śpiewaj. Rób wszystko to, co uwielbia. Stopniowo rezygnuj z korzystania ze smoczka. Możesz w pierwszej kolejności odstawić ssanie smoczka w dzień, łatwiej jest zorganizować ciekawe aktywności czy wyjścia z dzieckiem, by odwracać jego uwagę od potrzeby ssania. Jeśli uda się odstawić go w ciągu dnia, powoli możesz poczynić kolejne kroki – ostawienie od drzemki i w nocy.

2. Skracanie smoczka

Możesz zastosować metodę skracania smoczka. Stopniowe odcinanie (po kilka milimetrów w odstępach kilkudniowych) może doprowadzić do tego, że dziecko samo zrezygnuje z jego ssania. Zmieni się kształt smoczka, nie będzie on już pełnił funkcji tak jak dotychczas. Zepsuty smoczek powinien również zadziałać na starsze dziecko. Jest szansa, że dziecko (za twoja sugestią) zaniesie go do kosza na śmieci.

Dowiedz się: Chodzenie na palcach - co oznacza u dziecka?

3. Wymień smoczek na coś innego

Proponuj dziecku gryzaki, a starszemu twarde przekąski. Okres niemowlęcy i poniemowlęcy to czas wyżynania się zębów. Ssanie smoczka czasami może pomagać dziecku przy dyskomforcie w jamie ustnej. Dlatego warto zaopatrzyć się w gryzaki o różnej fakturze i kształcie by dać dziecku coś w zamian, a również wspomagać trudny czas wyżynania mleczaków.

4. Rozmawiaj z dzieckiem o smoczku

Jeśli dziecko manifestuje swoją "dojrzałość", wytłumacz mu, że dorośli nie mają smoczków. To zdecydowanie powinno go przekonać, zwłaszcza że dzieci przecież często chcą być traktowane nie jak maleństwa, ale już całkiem poważne osoby.

Sprawdź: Oderwij dziecko od smartfona - 6 trików specjalistów

5. Najważniejsza jest konsekwencja i spokój podczas odstawiania smoczka

Przede wszystkim bądź cierpliwi i konsekwentna. Obserwuj dziecko, jego zachowanie i emocje. Zrezygnowanie i odstawienie elementu, który do tej pory odgrywał tak ważna rolę w jego życiu nie jest łatwe, może pojawić się zdezorientowanie, smutek czy rozdrażnienie. Bądź blisko dziecka i daj mu poczucie bezpieczeństwa, łatwiej mu będzie odnaleźć się w nowej, bezsmoczkowej rzeczywistości.

Nie każdy moment jest dobry na odstawienie smoczka

Jako że podjęcie decyzji o tym, kiedy odstawić smoczek i wcielenie jej w życie nie jest najłatwiejsze, warto pamiętać, kiedy NIE decydować się za jego odstawianie.

Gdy sama tak naprawdę nie jesteś gotowa na ten krok. Postaraj się przygotować na ten czas, wybierz moment odpowiedni dla siebie, porozmawiajcie z partnerem, by wspólnie wdrożyć działania i wspierać siebie nawzajem. Dzieci odczuwają nasze emocje, twoje napięcie i stres będą utrudniały łagodny przebieg odstawienia smoczka.

Przeczytaj: Genialna zabawa, któa uspokoi nerwowe dziecko

Kiedy jeszcze zapomnieć o odzwyczajaniu dziecka od smoczka? Odstawienie smoczka na pewno nie powinno odbywać się podczas choroby, bolesnego ząbkowania lub dużego stresu dziecka, np. wraz z pójściem do żłobka.

Czy znasz te pojęcia związane z opieką nad małym dzieckiem?

Pytanie 1 z 7
Smółka to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza