Wady wzroku dzieci: astygmatyzm - objawy i leczenie

2013-06-21 17:42 Agnieszka Czechowska
Wad wzroku dzieci
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Nierozpoznany w porę astygmatyzm może doprowadzić do niedowidzenia.

Astygmatyzm jest – obok krótko- i dalekowzroczności – jedną z najczęstszych wad wzroku. objawy astygmatyzmu to zamglone widzenie z daleka i z bliska, bóle głowy, mrużenie i tarcie oczu, przekrzywianie głowy. Nierozpoznany w porę i niekorygowany duży astygmatyzm u małego dziecka może doprowadzić do niedowidzenia jednego lub obojga oczu.

Astygmatyzm u dzieci może być wrodzony, ale też niekiedy ta wada wzroku rozwija się dopiero z wiekiem. To dlatego tak ważne jest, by obserwować dziecko i w odpowiednim momencie pójść na konsultację do okulisty.

Astygmatyzm u dzieci: objawy

Objawy astygmatyzmu u dzieci są takie same jak w przypadku dorosłych. Należą do nich: trudności w ogniskowaniu widzianych obiektów (zamglone widzenie z daleka i z bliska), co powoduje czołowe bóle głowy, pieczenie, przemęczenie oczu i przekrzywianie głowy. Dodatkowo najmłodsi mogą skarżyć się na trudności z koncentracją. Dzieci czytając, pochylają głowę nad kartką. Oprócz tego mrużą i trą oczy, siadają blisko telewizora, zabawki zbliżają do twarzy. Dla dzieci z astygmatyzmem charakterystyczne jest także rysowanie postaci ludzkich do góry nogami oraz niechęć do pisania i czytania.

Dobrze wiedzieć

Brak lub nieskuteczna korekcja mogą powodować dolegliwości, takie jak przewlekłe zapalenie spojówek, brzegów powiek czy uporczywe bóle głowy, większe zmęczenie przy pracy przy komputerze, u dzieci czasem też niechęć do nauki

Leczenie astygmatyzmu

Skuteczną korekcję astygmatyzmu można przeprowadzić laserowo, ale dopiero u dorosłej osoby (po 21. roku życia). Wcześniej astygmatyzm u dziecka koryguje się za pomocą okularów lub soczewek cylindrycznych, (odciętych od cylindra wzdłuż jego długiej osi). W przypadku astygmatyzmu dziecięcego lepiej nie zdejmować okularów zbyt często, bo to znacznie pogarsza widzenie. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpoczniemy minimalizować objawy astygmatyzmu, tym lepiej – dzięki temu wzrok dziecka nie ulegnie pogorszeniu (nieleczenie astygmatyzmu połączonego z jednostronnym gorszym widzeniem może doprowadzić do trwałej utraty wzroku w słabszym oku).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 2/2020 "Zdrowia": co pomoże na ból głowy, sztuczne hormony wokół nas, dźwięczny głos na lata, stopy bez odcisków, eko zwierzak w domu, chudnij z wyobraźnią, hity zdrowej kuchni. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych rad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 2/2020
KOMENTARZE