Co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko źle słyszy

2011-05-06 10:55

Dziecko źle słyszy? Jeśli kilkulatek nie zawsze reaguje na polecenia, siada blisko telewizora albo często łapie infekcje, warto to sprawdzić. Od kilkunastu lat w Polsce u noworodków prowadzone są przesiewowe badania słuchu. To pozwala wychwycić ewentualne wady wrodzone i rozpocząć terapię. Ale wiele uszkodzeń pojawia się później.

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko źle słyszy
Autor: photos.com

Spis treści

  1. Głuchną przez katar
  2. Zabieg, implant, aparat

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko źle słyszy? Z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach wynika, że problemy ze słuchem ma co piąte dziecko w wieku szkolnym.

Głuchną przez katar

Jak wyliczyli specjaliści, u ok. 70 proc. dzieci z przebadanej grupy upośledzenie słuchu jest następstwem przebytych infekcji, głównie górnych dróg oddechowych. Nawet podczas banalnego kataru wysięk i obrzęk pojawiają się nie tylko w nosie, ale też w gardle i uchu srodkowym. Źle leczone albo wręcz „przechodzone” infekcje kataralne sprawiają, że w przestrzeniach ucha środkowego gromadzi się płyn i powstają zrosty, przez co dziecko gorzej słyszy.

Dobrze wiedzieć

Jaki aparat?Typ aparatu słuchowego dobiera protetyk, biorąc pod uwagę m.in. wiek dziecka i stopień niedosłuchu. Aparat słuchowy musi być dostosowany do wielkości ucha, a także... częstotliwości zapadania na infekcje.Maluchom zalecane są modele umieszczane za uchem. Można je stosować przez dłuższy czas, bo na ich funkcjonalność nie ma wpływu to, że wraz ze wzrostem dziecka powiększa się jego kanał słuchowy. Z czasem jednak ta część obudowy, którą aparat zaczepia o ucho (tzw. rożek), powinna być wymieniona na większą. Starsze dzieci mogą nosić aparaty wewnątrzkanałowe (wewnątrzuszne). Przed zakupem upewnij się, że aparat ma blokadę szufladki baterii, chroniącą przed jej przypadkowym otwarciem, i osłonkę pokrętła głośności. Poziom głośności aparatu, właściwy dla dziecka, powinien dopasować protetyk, a taka osłonka zapobiegnie przypadkowej zmianie ustawień.

Jedna z najczęstszych przyczyn niedosłuchu jest przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego. Podczas choroby w jamie bębenkowej, w której normalnie znajduje się powietrze, gromadzi się płyn utrudniający przewodzenie dźwięków. Nieleczone schorzenie może prowadzić do trwałych zmian. Niedosłuch może być też wywołany przerostem trzeciego migdałka. Jego rozrost zwęża drogi oddechowe i zatyka ujścia trąbek słuchowych, powodując problemy ze słyszeniem.Powikłania w postaci kłopotów ze słuchem zdarzają się również po wielu infekcjach pozornie niezwiązanych z uszami – anginie, śwince, odrze czy zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Dziecko może także zacząć gorzej słyszeć na skutek niewłaściwej pielęgnacji uszu – odkładająca się w kanale usznym woskowina jest za pomoca patyczków wpychana głębiej i blokuje przewody słuchowe.

Zabieg, implant, aparat

Jeśli podejrzewasz, że dziecko gorzej słyszy, konieczna jest wizyta u audiologa albo otolaryngologa, który przeprowadzi badania audiometryczne (ze skierowaniem od pediatry). Jeśli stwierdzi niedosłuch, zastosuje terapię. Gdy przyczyną niedosłuchu jest czop woskowinowy, lekarz usunie go specjalnym przyrządem lub zaleci, by wpuścić dziecku do ucha kilka kropli preparatu, który rozpuści wydzielinę. Jeśli w uchu gromadzi się płyn, konieczne będzie jego usunięcie podczas zabiegu chirurgicznego.Są jednak przypadki, kiedy słuch ulega trwałemu uszkodzeniu. Wówczas potrzebne jest wszczepienie implantu bądź dobranie aparatu słuchowego.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza