HIPERCHOLESTEROLEMIA chorobą, na którą zapadają całe rodziny. Sprawdź, czy też możecie chorować [FILM]

2014-09-24 15:02

Hipercholesterolemia to choroba genetyczna, która występuje w całych rodzinach. Polega na podwyższeniu cholesterolu i może spowodować wczesne choroby niedokrwienne serca. Jakie są objawy hipercholesterolemii? Opowiada lekarz dr Agnieszka Węgrzyn.

Dieta dziecka, zła dieta, cholesterol
Autor: thinkstockphotos.com Hipercholesterolemia to choroba genetyczna, która może doprowadzić do chorób niedokrwiennych serca.

Hipercholesterolemia spowodowana jest uszkodzeniem jednego genu. Dotyka ono ok. 50 procent członków rodziny obciążonej genetycznie i może powodować tragiczne skutki.

Nastolatki coraz częściej cierpią na nadciśnienie

Hipercholesterolemia polega na odkładaniu w żyłach cholesterolu zarówno tego normalnego, jak i złego. Na skutek tego szybko mogą pojawić się choroby układu krążenia, jak zawał serca czy udar mózgu. - Niestety, dotykają one również młodych osób, obciążonych tym genem. Często są to 20- czy 30-latkowie - mówi dr Agnieszka Węgrzyn.

Hipercholesterolemia: jak sprawdzić, czy jesteśmy obciążeni chorobą?

Aby sprawdzić, czy jesteśmy posiadaczami złego genu, powinniśmy przyjrzeć się historii rodziny. Jeśli występowały w niej choroby serca, zawały, udary, ktoś bliski miał wszczepiane by-passy, niestety jest duże prawdopodobieństwo, że możemy być obciążeni hipercholesterolemią.

Żywność light to pułapka?

Aby się o tym przekonać, powinniśmy wykonać badanie krwi, tzw. profil lipidowy (lipidogram), które sprawdzi poziom cholesterolu. W przypadku pozytywnego wyniku, trzeba zmienić dietę, wprowadzić aktywność fizyczną oraz przyjmować odpowiednie leki. - Jedna tabletka dziennie statyny sprawia, że możemy żyć zupełnie normalnie - mówi dr Agnieszka Węgrzyn.

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza