Infekcje intymne u dziewczynek

Infekcje intymne u dziewczynek
Autor: photos.com

Infekcje intymne u dziewczynek zdarzają się rzadziej niż dorosłym kobietom. Ale jeśli już się przytrafią, zwykle mają ostrzejszy przebieg. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku dzieci łatwiej przeoczyć pierwsze objawy: wydzielinę na majteczkach, czy zaczerwienienie lub swędzenie okolic intymnych. Co robić, gdy dziecko ma upławy?

Infekcje intymne u dziewczynek. Posłuchaj, co robić, gdy dziecko ma upławy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Infekcje intymne może leczyć pediatra, ale przede wszystkim ginekolog dziecięcy, choć nie jest łatwo go znaleźć. Infekcje intymne przydarzają się dziewczynkom, ponieważ ich nabłonek jest w miejscach intymnych wyjątkowo kruchy, a tym samym podatny na urazy i zakażenia. Ponadto brak owłosienia łonowego i poduszeczek tłuszczowych warg sromowych powoduje, że są one znacznie słabiej chronione. Jeśli do tego dodamy nieprzestrzeganie zasad higieny (np. nieumiejętne podcieranie się) i potrzebę poznawania własnego ciała (dotykanie nie zawsze czystymi rękami miejsc intymnych) to mamy gotowy przepis na intymną infekcję. Podrażnienia i zakażenia miejsc intymnych mogą być także spowodowane używaniem niewłaściwych kosmetyków (np. mydła),  ciałem obcym w pochwie, owsikami. Mogą być także objawem chorób skóry (np. atopowego zapalenia skóry) lub połączone z innymi infekcjami, np. górnych dróg oddechowych.

Infekcje intymne dziewczynek: pierwsze objawy

Zwykle pierwszym objawem infekcji intymnej u dziecka są upławy, które mogą mieć nieprzyjemny zapach i barwę od jasnej do brązowej. Może towarzyszyć im świąd, częstomocz, ból lub pieczenie w czasie siusiania, moczenie mimowolne. Rodzice mogą zaobserwować, że dziecko drapie się w okolicach intymnych, skarży się na ból i pieczenie pupy, plami majteczki.

Infekcje intymne dziewczynek: leczenie

Zanim dziecko trafi do lekarza, można zastosować nasiadówki z Tantum Rosa (to lek przeciwzapalny). To pomoże złagodzić objawy, ale nie wyleczy infekcji. Konieczna będzie konsultacja lekarska. Najlepiej wybrać się do ginekologa, który ma doświadczenie w badaniu i leczeniu dziewczynek. Można też zacząć od zwykłego pediatry – czasem okazuje się, że  objawy nie mają podłoża ginekologicznego (np. świąd wywołało uczulenie).
Lekarz powinien zlecić dziecku badanie ogólne i posiew moczu oraz przepisać odpowiednie leki (maści, tabletki, czasem preparaty dopochwowe).

Infekcje intymne dziewczynek: zapobieganie

Przede wszystkim warto zaszczepić w dziecku zdrowe nawyki higieniczne: nauczyć dziewczynkę prawidłowego wycierania pupy (od przodu do tyłu), codziennego zmieniania bielizny (majtki tylko bawełniane!), regularnego podmywania się delikatnym płynem do higieny intymnej. W domu zaś lepiej zrezygnować z kolorowego, perfumowanego papieru toaletowego i pachnących mydełek, które mogą wywoływać podrażnienia będące często punktem wyjścia do infekcji. A jeśli pojawią się niewielkie podrażnienia można stosować nasiadówki z Tantum Rosa lub smarować skórę Alantanem albo oliwką niemowlęcą.

Najczęstsze schorzenia intymne dziewczynek

Infekcje mogą wywoływać bakterie, wirusy, grzyby lub jaja pasożytów.

  • Niespecyficzne zapalenie pochwy i sromu

Najczęściej spowodowane jest błędami higienicznymi. Ten rodzaj zapalenia wywołany jest zwykle przez bakterie kałowe. Charakterystyczne dla tej infekcji jest pojawienie się zielonkawych lub brązowych upławów o nieprzyjemnym zapachu. Leczenie głównie antybiotykowe.

Zmiany charakterystyczne dla tej choroby mogą także być umiejscowione w okolicach intymnych. Mają one przewlekły charakter. Objawiają się swędzeniem, zaczerwienieniem, mogą pojawić się grudki, sączące pęcherzyki, strupki. Świąd bywa czasami tak uporczywy, że  prowokuje do drapania, co z kolei może prowadzić do uszkodzeń naskórka. A stąd już bliska droga do nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. W leczeniu stosuje się leki antyhistaminowe, a jeśli pojawi się zakażenie – antybiotyki.

  • Kontaktowe zapalenie skóry

Może mieć ono podłoże alergiczne albo być wynikiem podrażnienia. Uczulać mogą kosmetyki (mydło, płyny do kąpieli etc.), stosowane miejscowo leki, papier toaletowy, środek w którym pierzemy bieliznę. Charakterystyczne objawy to obrzęk i rumień okolic intymnych. Czasem mogą pojawić się pęcherzyki lub krostki. Jeśli zaczną się sączyć, możliwe są nadkażenia bakteryjne i grzybicze. Leczenie: na początkowym etapie stosuje się leki łagodzące, jeśli dojdzie do wtórnego zakażenia, konieczne jest stosowanie antybiotyków.

Owsiki, choć kojarzą nam się z dolegliwościami ze strony jelit, mogą także przenosić swoje kolonie na krocze i powodować tam stany zapalne. Infekcje sromu i pochwy ma 20 proc dziewczynek z owsicą. Leczenie: stosowanie leków na owsicę.

  • Sklejenie warg sromowych

Z tym problemem borykają się najczęściej dziewczynki przed 6. rokiem życia. Zlepienie warg może powodować miejscowe stany zapalne, a także zaleganie moczu w pochwie, co z kolei często prowadzi do zakażeń układu moczowego. Sklejenie najczęściej wymaga rutynowej interwencji chirurgicznej.

  • Ciała obce w pochwie

Może powodować upławy o nieprzyjemnym zapachu i krwawienie. Aby je rozpoznać, konieczne jest wykonanie usg. lub rtg.  jamy brzusznej. Najczęściej występującym ciałem obcym w pochwie jest papier toaletowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE