Jałowa martwica kości u dzieci czyli martwica tkanki kostnej (nekroza kości)

2012-02-07 16:24 Agnieszka Paculanka
Jałowa martwica kości u dzieci czyli martwica tkanki kostnej (nekroza)
Autor: _photos.com|photos.com Jałowa martwica kości

Jałowa martwica kości to choroba, która najczęściej pojawia się u dzieci w okresie szybkiego wzrostu kości długich. Lekarze podejrzewają, że jałowa martwica kości jest związana zaburzeniem krążenia w tkance kostnej. Martwica tkanki kostnej (nekroza kości) może rozwinąć się w każdej kości - znamy aż 40 różnych martwic tkanki kostnej. Martwica kości - objawy i leczenie.

Jałowa martwica kości u dzieci najczęściej dotyka nasady rosnących kości: głowy kości udowej, guzowatości kości piszczelowej, guza piętowego oraz głowy drugiej kości śródstopia. Nekroza może obejmować też inne kości, np. kręgosłupa czy miednicy.

>>Bóle kości dziecka: bóle wzrostowe i przeciążeniowe>>

Jałowa martwica kości u dzieci: objawy

Martwica tkanki kostnej u dzieci powoduje ból, ustępujący po odpoczynku, zmniejsza ruchomość chorego stawu, może być przyczyną utykania, obrzęków i bolesności uciskowej. Ból często promieninuje na inne części ciała np. przy martwicy kości biodrowej ból promieniuje do pachwiny czy też na dół do kolana.
Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu z dzieckiem i po wykonaniu badania radiologicznego.

Jałowa martwica kości u dzieci: leczenie

Leczenie nekrozy u dzieci polega na ograniczeniu aktywności ruchowej dziecka, by ochronić obumarłą kość przed niekorzystnymi obciążeniami mechanicznymi, co ma zapobiec zgnieceniu nasad i umożliwić jak najbliższą prawidłowej odbudowę martwej kości. Dziecku podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łagodzą ból i zmniejszają stan zapalny towarzyszący nekrozie kości. 
Ostatnio okazało się, że bifosfoniany, stosowane w leczeniu osteoporozy, spowalniają proces martwiczy kości. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Jałowa martwica kości u dzieci: rokowania

Jałowa martwica kości u dziecka może trwać od roku do czterech lat. Martwice pozastawowe można wyleczyć całkowicie, martwice powodujące zmiany w stawach szanse na to, że choroba nie pozostawi po sobie śladów sa mniejsze. A jeśli do tego nekroza została rozpoznana zbyt późno lub była źle leczona, doprowadza do zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających.

Zobacz film: Łagodzenie bólu u niemowląt

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE