Jesień to czas aktywacji wirusów: zobacz, które wirusy zagrażają dziecku

2014-09-23 12:52
Jesień - czas aktywacji wirusów
Autor: thinkstockphotos.com

Jesień to czas, gdy dziecko staje się szczególnie narażone na wirusy. Temperatura spada, odporność ulega osłabieniu, a stres związany z pójściem do przedszkola sprawia, że wirusy jesienią mają ułatwione zadanie. Sprawdź, jakie choroby wywołane przez wirusy zagrażają dziecku jesienią.

Jesienią dzieci narażone są na duże wahania temperatur, rzadziej wychodzą na spacery, mają mniej ruchu, za to dużo czasu spędzają w zamkniętych, dusznych pomieszczeniach. To idealne warunki dla wirusów. Łatwo się rozprzestrzeniają w wyniku kasłania czy kichania.

Jesień to czas aktywacji wirusów: jakie wirusy atakują jesienią?

Grypa – wywołują ją trzy rodzaje wirusów: A, B i C. Należą do grupy wirusów, których materiałem genetycznym jest RNA. Różnią się one możliwością wywołania epidemii i tym, jak ciężka jest wywołana przez nie infekcja. Najczęstsze są zachorowania wywołane wirusem A. Może on wywoływać ciężkie zachorowania i epidemie, podobnie jak rzadziej występujący typ B. Wirus grypy typu C wywołuje jedynie lekkie infekcje i nie powoduje epidemii. Na grypę można dziecko zaszczepić przed sezonem zachorowań. Dzięki temu uniknie groźnych powikłań pogrypowych.

Ospa – wywołują ją wirusy ospy wietrznej i półpaśca. Przenosi się drogą kropelkową. To bardzo zaraźliwa choroba o często nieprzyjemnym przebiegu. Dostępna jest szczepionka na ospę, którą dziecko przyjmuje w dwóch dawkach.

Świnka – wywołuje ją wirus obecny w ślinie, dziecko może się więc zarazić drogą kropelkową. Jej przebieg nie jest ciężki, ale mogą jej towarzyszyć powikłania. Przed świnką można zabezpieczyć dziecko za pomocą szczepień.

Przeziębienie – jest osiem typów wirusów wywołujących przeziębienie. Za jedną trzecią przeziębień odpowiedzialne są rhinowirusy. Koronawirusy, typ wirusów wywołujący też SARS, powodują 10-15 proc. infekcji. Resztę zachorowań powodują wirusy syncytium nabłonka oddechowego, adenowirusy, enterowirusy i wirusy żołądkowe.

Zapalenie żołądka i jelit – wywołane przez rotawirusy. Objawy to biegunka o różnym nasileniu, wymioty, gorączka, a w niektórych przypadkach infekcje górnych dróg oddechowych. Poważną konsekwencją choroby rotawirusowej może być odwodnienie organizmu. Na rotawirusy można zaszczepić niemowlę (między 6. a 24. lub 6. a 32. tygodniem życia).

Polecamy wideo: zatrucie czy rotawirusy

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE