SZCZEPIONKA na PNEUMOKOKI: kiedy można zaszczepić dziecko i ile to kosztuje?

2014-10-29 9:52 Katarzyna Stańczyk
Szczepienie dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Szczepionka na pneumokoki zapobiega groźnym chorobom, m.in. posocznicy.

Szczepionka na pneumokoki pozwala zapobiec wielu ciężkim chorobom i ustrzec dziecko przed niebezpiecznymi powikłaniami. Jak działa szczepionka na pneumokoki i kiedy można zaszczepić dziecko? Ile kosztuje szczepionka na pneumokoki?

Szczepionka na pneumokoki to jedyna skuteczna forma ochrony przed tymi groźnymi bakteriami, które mogą wywoływać poważne choroby. Niestety, wielu Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie skutki może przynieść zakażenie bakteryjne pneumokokami. Ba, 70 procent nawet nie wie, czym właściwie one są.

>> Wszystko o rotowirusach: jak rozpoznać zakażenie? Jak leczyć? >>

Szczepionka na pneumokoki: po co szczepić?

Pneumokoki to bakterie, które wywołują zakażenia w organizmie. Mogą być przyczyną zapalenia zatok, ucha środkowego, oskrzeli, płuc. Mogą również wywołać choroby inwazyjne: posocznicę czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, określane jako choroba pneumokokowa. Niestety, zakażenia inwazyjne charakteryzują się dużą śmiertelnością.

Szczepionka na pneumokoki: kiedy szczepić?

Na zarażenie pneumokokami najbardziej narażone są dzieci do 5. roku życia. Najwięcej chorób inwazyjnych i powikłań występuje jednak u maluchów, które nie skończyły jeszcze 2. roku życia. Szczepionkę na pneumokoki trzeba więc zrobić jak najwcześniej, jeszcze w okresie niemowlęcym. Szczepienie dziecka jest całkowicie bezpieczne, a myślenie, że niesie ze sobą zagrożenia, jest błędne.

>> Rotawirusy: wszystko o szczepionce na rotawirusy >>

Szczepionka na pneumokoki: jaką szczepionkę wybrać?

Obecnie w Polsce istnieją dwie szczepionki na pneumokoki: 10-walentna (PCV10) i 13-walentna (PCV13). Różnią się pokryciem serotypów wywołujących chorobę pneumokokową - szczepionka 13-walentna gwarantuje szersze pokrycie. Obie szczepionki są bezpieczne i przeszły badania kliniczne.

Szczepionka na pneumokoki: ile kosztuje?

Szczepionki na pneumokoki są odpłatne, chyba że dziecko kwalifikuje się do bezpłatnego zabiegu. W ściśle określonych przypadkach szczepienie może bowiem sfinansować Ministerstwo Zdrowia. Z dotacji mogą skorzystać dzieci od 2. miesiąca do 5. roku życia chore na astmę, cukrzycę, przewlekłe choroby serca czy nerek, zakażone wirusem HIV i te, które przeszły przeszczep szpiku.

Jeśli chcemy wykonać szczepionkę na pneumokoki profilaktycznie, musimy za nią zapłacić. Szczepienia te nie są tanie i można je kupić tylko na receptę. Jedna dawka kosztuje od 270 do 370 złotych, a trzeba wykonać dwie lub trzy serie szczepień.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE