Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 2. roku życia

2019-12-16 14:20
Bilans zdrowia dwulatka
Autor: Getty Images

Systematyczne wizyty dzieci u lekarza, w celu sprawdzenia ich stanu zdrowia i ogólnego rozwoju, tzw. bilansy wiekowe, pozwolą każdemu rodzicowi dowiedzieć się, czy jego pociecha rozwija się prawidłowo. Sprawdź, jakie cechy są charakterystyczne dla 2-letniego malucha.

Dwuletnia dziewczynka powinna ważyć od 10 do 16 kilogramów i mierzyć od 81 do 92 cm. U chłopców waga powinna wahać się pomiędzy 11 a 16 kilogramów, a wzrost – pomiędzy 84 a 95 cm.

Czy dziecko rozwija się prawidłowo, sprawdzamy na tzw. bilansie dwulatka. Prawidłowe cechy fizyczne dziecka w tym wieku to waga: 10-16 kg (w zależności od płci, ogólnego rozwoju i skłonności genetycznych), obwód głowy od 40,5 do 46 cm oraz wzrost od 81 do 95 cm (w zależności od płci, ogólnego rozwoju i skłonności genetycznych).

Lekarz sprawdza też prawidłowość cech psychoruchowych. Należą do nich: zdejmowanie wybranej części garderoby, bawienie się maskotką (np. test „nakarmienia” zabawki), budowanie wieży (od 4 do 6 klocków), rozpoznawanie przedmiotów na obrazku, pokazanie ich palcem oraz rzucanie piłeczką znad głowy.

Dziecko musi zaprezentować też zdolność mówienia. Powinno być wtedy zrozumiane przez lekarza w 50 procentach. Specjalista sprawdza też spontaniczność w okazywaniu uczuć: przyjemności, miłości, złości i radości. Pediatra bada również umiejętność korzystania z wyobraźni oraz to, czy dziecko posiada już złożone wspomnienia.

Czytaj także: Siatki centylowe - sprawdź na jakim centylu jest twoje dziecko

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE