Prawidłowy wzrost i waga dziecka w 2. roku życia

2019-12-16 14:20
Bilans zdrowia dwulatka
Autor: Getty Images

Systematyczne wizyty dzieci u lekarza, w celu sprawdzenia ich stanu zdrowia i ogólnego rozwoju, tzw. bilansy wiekowe, pozwolą każdemu rodzicowi dowiedzieć się, czy jego pociecha rozwija się prawidłowo. Sprawdź, jakie cechy są charakterystyczne dla 2-letniego malucha.

Dwuletnia dziewczynka powinna ważyć od 10 do 16 kilogramów i mierzyć od 81 do 92 cm. U chłopców waga powinna wahać się pomiędzy 11 a 16 kilogramów, a wzrost – pomiędzy 84 a 95 cm.

Czy dziecko rozwija się prawidłowo, sprawdzamy na tzw. bilansie dwulatka. Prawidłowe cechy fizyczne dziecka w tym wieku to waga: 10-16 kg (w zależności od płci, ogólnego rozwoju i skłonności genetycznych), obwód głowy od 40,5 do 46 cm oraz wzrost od 81 do 95 cm (w zależności od płci, ogólnego rozwoju i skłonności genetycznych).

Lekarz sprawdza też prawidłowość cech psychoruchowych. Należą do nich: zdejmowanie wybranej części garderoby, bawienie się maskotką (np. test „nakarmienia” zabawki), budowanie wieży (od 4 do 6 klocków), rozpoznawanie przedmiotów na obrazku, pokazanie ich palcem oraz rzucanie piłeczką znad głowy.

Dziecko musi zaprezentować też zdolność mówienia. Powinno być wtedy zrozumiane przez lekarza w 50 procentach. Specjalista sprawdza też spontaniczność w okazywaniu uczuć: przyjemności, miłości, złości i radości. Pediatra bada również umiejętność korzystania z wyobraźni oraz to, czy dziecko posiada już złożone wspomnienia.

Czytaj także: Siatki centylowe - sprawdź na jakim centylu jest twoje dziecko

źródło: www.mowimyjak.se.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych!

Pobierz
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE