Wady wzroku u dzieci: krótkowzroczność i inne problemy ze wzrokiem u dzieci

2012-10-18 14:05

Liczba wad wzroku u dzieci rośnie w zastraszającym tempie. Problemy ze wzrokiem u dzieci pojawiają się, gdy dziecko jest przeciążone nauką, a wolny czas spędza przed telewizorem albo komputerem, zamiast na świeżym powietrzu. Co robić, by uchronić dziecko przed wadą wzroku?

Zarówno dane zagraniczne (np. pochodzące z Hong Kongu), jak i polskie (badania kliniki Okulus) pokazują, że wśród dzieci liczba krótkowidzów rośnie lawinowo. Obecnie jest ich około 5 razy więcej niż kilkanaście lat temu. Krótkowzroczność to jednak nie jedyny dziecięce zaburzenie wzroku. Inne wady wzroku u dzieci, jak np. astygmatyzm i zez, także są częstsze.

>> Jak dbać o wzrok i oczy dziecka?

Skąd się biorą wady wzroku u dzieci?

Wśród przyczyn występowania wad wzroku u dzieci wyróżnia się zarówno czynniki genetyczne, etniczne, jak i środowiskowo-cywilizacyjne. Specjaliści wiążą pogorszenie widzenia u dzieci m.in. z procesem edukacji, która wymusza długą i systematyczną pracę oczu na bliskie odległości. Krótkowzroczność spowodowana jest także wielogodzinnym patrzeniem na ekran monitora lub telewizora.

Jak mówi Renata Makuc, specjalista chorób oczu współpracująca z firmą JZO, mięśnie oka zostają nadwyrężone i nadmiernie akomodują podczas długotrwałego patrzenia na jedną odległość. Wady refrakcji, będące najczęstszą dysfunkcją wzroku, obniżają jakość widzenia, mogą też negatywnie wpływać na proces uczenia się - opóźniać naukę pisania i czytania, powodować rozdrażnienie i problemy z koncentracją oraz bóle głowy. Pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie mogą prowadzić do zespołu suchego oka, a to z kolei sprzyja infekcjom.

Wady wzroku u dzieci: zapobieganie

By zapobiec pojawieniu się wad wzroku u dziecka, należy między innymi ograniczać czas spędzany przez dziecko przy monitorze i pilnować, by dziecko telewizję oglądało z odległości nie mniejszej niż 2,5 m.

Przy komputerze wzrok musi się nieustannie adaptować do zmiennych warunków oświetlenia, a to bardzo męczy oczy. Trzeba więc pilnować, by czytanie, pisanie, rysowanie, oglądanie telewizji i korzystanie z komputera nie tylko odbywało się przy odpowiednim świetle, ale by podczas tych czynności dzieci robiły częste przerwy – dodaje Monika Krygier z firmy JZO.

>> Jak widzi niemowlę i jak dbać o jego wzrok?

Nasz układ wzrokowy przystosowany jest do widzenia przestrzennego, dlatego zaleca się dzieciom, by co jakiś czas oderwały wzrok od komputera i spojrzały w dal. Dobrze jest też zachęcać je do częstszego przebywania na otwartej przestrzeni. To jednak nie jedyne kroki, jakie można podjąć, by chronić oczy dziecka. Poza profilaktyką niezwykle ważna jest też regularna diagnostyka i w razie konieczności, podjęcie leczenia i korekcja wzroku. Wady wzroku u dzieci leczone są najczęściej przez noszenie okularów, które obecnie dostosowane są do dziecięcych potrzeb i gustów.

– Dobre okulary dla najmłodszych powinny być przede wszystkim lekkie, wygodne i odporne na zniszczenie, o co łatwo np. podczas zabawy – dodaje Monika Krygier. – Krótko mówiąc, muszą być bezpieczne. Ważne jest także to, by soczewki okularowe chroniły oczy przed promieniowaniem UV. Dla dziecka znaczący jest także wygląd okularów, dlatego starajmy się tak dobierać oprawki, by odpowiadały jego oczekiwaniom.

materiały prasowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE
okulux
|

Noszenie okularów przez dzieci nie zapobiega pogarszaniu się wady, a jedynie zapewnia odpowiednią ostrość widzenia w ciągu dnia. Obecnie dostępne są już metody, które korygując wadę, hamują narastanie krótkowzroczności u dzieci, spośród których najbardziej skuteczną jest ortokorekcja. Polega ona na zakładaniu na noc twardych soczewek, które odkształcając rogówkę zapewniają dobrą ostrość widzenia na cały dzień. Soczewki te nie tylko pozwalają zrezygnować z okularów w ciągu dnia, ale zatrzymują postępowanie wady wzroku na poziomie, który był obserwowany na początku leczenia. Ortosoczewki charakteryzują się wysoką skutecznością, dobrą tolerancją oraz przy przestrzeganiu zaleceń, niewielką liczbą skutków ubocznych, dlatego polecane są szczególnie u dzieci.