"Podziel się posiłkiem" i naucz tego swoje dziecko. Zobacz czym jest niedożywienie

2014-09-16 11:29 Materiał sponsorowany

Niedożywienie to stan, w którym organizm przez długi czas nie otrzymuje wystarczającej ilości energii lub/i wszystkich składników odżywczych. Czy wiesz, że jedząc "puste" (śmieciowe) jedzenie także narażasz się na niedożywienie (jakościowe)? Danone w ramach akcji "Podziel się posiłkiem" zachęca do poszerzania wiedzy w tym zakresie. Możesz zaproponować lekcję na ten temat u swojego dziecka w szkole. Zobacz dlaczego warto!

grafika
Autor: _materialy_prasowe Podczas 10 lat trwania akcji Podziel się posiłkiem, wydano dzieciom 12 746 858 posiłków.

Spis treści

  1. Kiedy w brzuchu pusto...
  2. ZOBACZ PROPOZYCJE PRZEPISÓW:

Pomagając w walce z niedożywieniem tak naprawdę można na wiele sposobów. Jednym z nich jest edukacja dzieci - dzięki niej będą one tak naprawdę wiedziały na czym ten poważny problem polega i dlaczego rozwiązywanie go jest tak ważne. Kolejny krok to zachęcanie do wzięcia udziału i osobiste zaangażowanie (najlepiej razem ze swoją klasą) w promowanie Zbiórek Żywności Podziel się Posiłkiem poprzez stworzenie kampanii promującej Zbiórkę. Dobrze, jeśli to same dzieci podzielą się pomysłami na to, jak ją zorganizować, podzielą się zadaniami, zaplanują z pomocą nauczycieli i rodziców działania z użyciem różnych kanałów i stosując różne narzędzia. To bardzo ważne. Przypomnijmy raz jeszcze jakie skutki może mieć niedożywienie:

Kiedy w brzuchu pusto...

Warto sobie uzmysłowić, że skutki niedożywienia mogą być naprawdę poważne i negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Niedożywienie powoduje:- obniżenie koncentracji, zdolności do zapamiętywania i nauki,- zmniejszenie wydolności – mózg ma za mało energii;- włosy i paznokcie mogą stać się łamliwe, włosy mogą wypadać;- obniżenie odporności organizmu;- słabsze kości – podatność na złamania, problemy z zębami;- osłabienie, apatia, unikanie kontaktu z rówieśnikami i dorosłymi,- agresja, błądzenie myślami”, niemożność skupienia się- na czymkolwiek poza myślami o jedzeniu, ból brzucha, zawroty głowy.

Zobacz propozycję (scenariusz) lekcji uczącej dzieci czym jest niedożywienie i jakie ma skutki dla naszych dzieci.

Bardzo ciekawą propozycją dla uczniów jest przygotowanie plakatu promującego Zbiórkę Żywności. Warto wpisać na niego sklepy z okolicy, które w takiej Zbiórce uczestniczą (lista sklepów na: www.podzielsieposilkiem.pl). Plakaty mogą być wywieszone w różnych miejscach szkoły. Produkty zebrane lokalnie są dystrybuowane w środowisku lokalnym – czyli im więcej osób weźmie udział w Zbiórce i przekaże produkty w sklepach, tym więcej posiłków otrzymają dzieci z najbliższej okolicy.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji i włączenia w nią dzieci!

ZOBACZ PROPOZYCJE PRZEPISÓW:

Serowe placuszki z owsem >>Makaron z bazyliowym sosem i mini klopsikami >>Kurczak pieczony w płatkach, kolorowe puree, ziemniak >>Zawijane kanapki >>

"Scenariusz lekcji powstał w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia współpracy ze szkołami i organizacjami pozarządowymi w ramach Programu Grantowego Danone – Podziel się Posiłkiem. Uwagi i komentarze pedagogów z całego kraju wskazują najtrafniej, jakiego typu narzędzi nauczyciele potrzebują by w sposób możliwie przekonujący i zbliżony do języka uczniów, mówić o tak poważnym problemie jakim jest niedożywienie. Scenariusz lekcji „Kiedy w brzuchu pusto…” jest dystrybuowany w środowiskach lokalnych w dwojaki sposób. Z jednej strony docieramy do nauczycieli poprzez media im dedykowane, portale społecznościowe etc. Z drugiej strony scenariusz trafia do placówek takich jak świetlice czy organizacje społeczne, które z racji elastyczności programowej ale też dużej empatii społecznej, chętnie podejmują w działaniach z dziećmi i młodzieżą trudne tematy społeczne takie jak niedożywienie."Magdalena Sułek-Domańska, Koordynator ds. Relacji Zewnętrznych, Danone