Ćwiczenia grafomotoryczne dla dzieci. Labirynty i szlaczki dla dzieci do druku

2016-10-24 16:04

Ćwiczenia grafomotoryczne działają tak naprawdę na wszystkie zmysły dziecka. Ćwiczą rekę, ale też umysł dziecka. Idealne do ćwiczeń grafomotorycznych są szlaczki dla dzieci, ale też labirynty dla dzieci. Sprawność grafomotoryczna zapewni twojemu dziecku prawidłowy rozwój nie tylko w przypadku nauki pisania. 

ćwiczenia-grafomotoryczne
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne - szlaczki do druku
  2. Ćwiczenia grafomotoryczne - labirynty do druku
  3. Ćwiczenia grafomotoryczne - rysowanie kształtów 

Ćwiczenia grafomotoryczne oraz ćwiczenia manualne potrzebne są dziecku na każdym etapie jego rozwoju. Dobrze, żeby nawet małe dzieci ćwiczyły sprawność ręki. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci przedszkolnych, które zaczynają swoją przygodę z pisaniem (wcześniej rysowaniem), prawidłowym chwytaniem kredki, ołówka. Ćwiczenia grafomotoryczne - oprócz samej umiejętności pisania, trenują i uczą dziecko tzw. małej motoryki, szlifują ruch ręki (precyzję tego ruchu) oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej (ręka-oko). Ćwiczenia grafomotoryczne uczą też dziecko orientacji w czynnościach manualnych, doskonalą precyzję wykonywania pewnych czynności. Dzięki nim, dzieci nabywają sprawności. Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia grafomotoryczne do druku, z grupy tych najbardziej popularnych: szlaczki, labirynty, różnego rodzaju kształty. 

Zobacz także: Nauka kaligrafii dla dzieci

Ćwiczenia grafomotoryczne - szlaczki do druku

Do pobrania: Szlaczki do druku

Szlaczki to jedne z najpopularniejszych ćwiczeń grafomotorycznych, które sami pamiętamy jeszcze z początków czasów szkolnych. Choć pewnie wtedy, ich ćwiczenie wydawało nam się bezsensowne, to warto wiedzieć, że są one idealne, jeśli chodzi o ćwiczenie precyzji ruchów. Nie bez powodu szlaczki są jednym z najpopularniejszych ćwiczeń grafomotorycznych i przynoszących najlepsze efekty. Warto zachęcać dziecko do pracy ze szlaczkami. Dzięki takim ćwiczeniom, zdecydowanie łatwiej przychodzi nauka pisania, a pismo jest dokładniejsze i zdecydowanie lepiej się prezentuje. 

Do pobrania: Szlaczki dla dzieci

Ćwiczenia grafomotoryczne - labirynty do druku

Do pobrania: Labirynty dla dzieci do druku 

Labirynty to również bardzo popularne ćwiczenia grafomotoryczne. Zapewne labirynty będę się wydawać także zdecydowanie bardziej atrakcyjne dla dzieci, gdyż oprócz ćwiczenia sprawności graficznej, po prostu są ciekawą i ekscytującą grą dla dzieci. Uczą też przewidywalności, koordynacji wzrokowo-ruchowej, myślenia logicznego czy chociażby prawidłowego trzymania przyrządów do pisania i rysowania. 

Do pobrania: Labirynty dla dzieci gry

Ćwiczenia grafomotoryczne - rysowanie kształtów 

Do pobrania: Grafomotoryka ćwiczenia - jak rysować 

Kolejnym przykładem ćwiczeń grafomotorycznych jest ćwiczenie ręki w rysowaniu rozmaitych kształtów. Tego typu ćwiczenia uczą zachowywania odpowiednich odległości, pomiędzy danymi przedmiotami, ale także zwiększają precyzję ruchu ręki. Dziecko uczy się odmierzania odległości pomiędzy danymi punktami oraz planowania przestrzennego. 

Do pobrania: Nauka rysowania 

rys. Anna Kuliberda

labirynt
Autor: materiał archiwalny
jak rysowac
Autor: materiał archiwalny
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza