Jaki plecak do zerówki? Wybieramy plecak sześciolatka. Jaki kupić dla zerówkowicza?

2023-07-21 9:47

Plecak do zerówki to jeden z najważniejszych elementów wyprawki. Jaki plecak kupić dla 6-latka i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy najlepsze plecaki dla zerówkowiczów.

Plecak do zerówki
Autor: Getty Images Plecak do zerówki powinien być lekki i usztywniany.

Plecak do zerówki to dla dziecka jeden z ważniejszych elementów wyprawki do zerówki. Często jednak nie jest tak bardzo potrzebny sześciolatkom, które wszystkie przybory i artykuły papiernicze mają w zerówce. W plecaku noszą jedynie bidony z wodą czy bluzy na zmianę. W niektórych zerówkach, gdzie dzieci otrzymują tylko obiad (np. w oddziałach przedszkolnych w szkołach), maluchy mogą nosić jeszcze w plecaku śniadaniówki. 

Wyprawka szkolna to horror! Ceny artykułów szaleją

Plecak do zerówki. Jaki wybrać dla sześciolatka?

Plecak do zerówki powinien być przede wszystkim lekki. Waga plecaka nie może przekraczać 10-15 procent masy ciała dziecka. Jeśli więc 6-latek waży 22 kg, plecak nie powinien być cięższy niż 2 kg. Czasem ciężko oszacować wagę przedmiotu, dlatego dobrze jest zwracać uwagę na pojemność plecaka. Spokojnie sprawdzi się taki, który nie przekroczy 10 litrów.

Oprócz tego plecak dla 6-latka powinien mieć szerokie i regulowane szelki, dzięki którym dopasujemy go do ramion i kręgosłupa dziecka. Dobrze też, by jego tył był usztywniany, dzięki czemu łatwiej będzie go nosić. 

Plecak do zerówki powinien mieć też elementy odblaskowe, dzięki którym dziecko będzie widoczne na drodze. 

Plecak do zerówki dla chłopca

Plecak do zerówki dla chłopca może mieć motywy z bajek, które lubią 6-latki. W sklepach znajdziemy plecaki z samochodami, ale też z superbohaterami czy aplikacjami z popularnych kreskówek. Plecak z Psim patrolem, dinozaurami, Bobem budowniczym, Minecraftem, Lego, a może z motywami kosmicznymi czy piłkarskimi? Warto, by dziecko samodzielnie wybrało plecak, dzięki temu będzie bardziej cieszyło się z pójścia do zerówki.

Plecak do zerówki dla dziewczynki

Plecak do zerówki dla dziewczynki najczęściej ma motywy z księżniczkami, lalkami, bohaterkami bajek. Jeśli 6-latka lubi "Krainę lodu", może dostać plecak z jedną z bohaterek bajki, jeśli chętnie ogląda "Mustanga" - plecak z koniem. W tym wypadku, tak jak w przypadku chłopca, warto, by dziecko samodzielnie wybrało plecak do zerówki. Zakończenie przedszkola i rozpoczęcie nauki w zerówce to dla dzieci duża zmiana i sporo emocji, dlatego dobrze jest ułatwić im adaptację. Jeśli zakup plecaka z ukochaną bohaterki bajki ma im pomóc odnaleźć się w nowym miejscu, to warto to zrobić.

Czytaj: Zerówka w szkole czy w przedszkolu?