Nauka literek - kiedy i jak nauczyć dziecko liter?

2016-10-24 18:00

Dorosłym wydaje się, że nauka literek dla najmłodszych dzieci to skomplikowane zadanie. Tymczasem nawet małe dzieci bardzo łatwo uczą się nowych rzeczy i potrzebują mało czasu, by nauczyć się literek - do podanej głoski prawidłowo wskazywać znak graficzny. 

litery
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kiedy jest najlepszy moment na naukę literek?
  2. Nauka literek - to ci się przyda! 
  3. Nauka literek - najpierw drukowane, potem pisane? 
  4. Zapamiętywanie liter - ważny element nauki

Oczywiście opanowanie umiejętności nauki literek wymaga ćwiczeń, a także zaangażowania zarówno opiekuna, jak i dziecka. Dziecko zainteresuje się nauką tylko wówczas, gdy będzie ona połączona ze świetną zabawą. I to ostatnie warunkuje zapamiętanie ćwiczonych rzeczy na dłużej.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko wymawiania r 

Kiedy jest najlepszy moment na naukę literek?

Wtedy, kiedy dziecko samo daje nam sygnał dopytując: „Jaka to literka?”, gdy mijamy szyld lub wspólnie przeglądamy książeczki. Jeśli nasz maluszek nie wysyła takich sygnałów, możemy rozbudzić w nim tę ciekawość poprzez zabawę klockami, na których przyklejone będą literki. Możemy też do posiłku dodać literkowy makaron, który sprawi, że zarówno obiad, jak i litery staną się naprawdę fascynującymi rzeczami. Nawet dwulatek szybko zapamięta wówczas literki, a potem będzie miał ogromną frajdę, gdy będzie poprawnie je wskazywał.

Nauka literek - to ci się przyda! 

Do wczesnej nauki przydadzą się piankowe puzzle z literkami, magnesy w kształcie liter lub foremki, z których upieczemy literkowe ciastka, a potem będziemy je ozdabiać. Tu nauka jest bardzo prosta, ponieważ nazywamy literki pokazywane przez dziecko, a po kilku dniach powtarzania zamieniamy się rolami. Im więcej literowych gadżetów tym lepiej.

Nauka literek - najpierw drukowane, potem pisane? 

B. Rocławski, twórca jednej z metod czytania, podkreśla, że dobrze jest zapoznawać dzieci jednocześnie z literami pisanymi. Możemy powycinać kartonowe kwadraty i na połowie z nich zapisać litery drukowane, a na reszcie litery pisane. Zadaniem dziecka jest odszukanie do pisanej litery jej drukowanego odpowiednika i odwrotnie. Dla rodzica i dziecka będą to wspaniałe chwile, ponieważ będziecie robić dużo nowych rzeczy, będzie przy tym wiele radości, a przy okazji dziecko będzie się uczyło. Potem utrwalamy znajomość liter podczas codziennych aktywności: nazywamy literki na tablicach rejestracyjnych mijanych podczas spaceru samochodów, rysujemy je na piasku, układamy z kasztanów, malujemy w wannie flamastrami do kąpieli.

Zobacz także: Pierwsze słowa - ćwiczenia logopedyczne dla niemowląt 

Zapamiętywanie liter - ważny element nauki

Należy podkreślić fakt, że dla dziecka samo zapamiętanie liter jest łatwe, jednak wystarczy kilka tygodni bez ćwiczeń i zacznie zapominać to, czego się nauczyło. Gdy dziecko opanuje litery, rodzice przechodzą do nauki czytania. Warto wiedzieć, że istnieje wiele metod i dobrze jest wcześniej zapoznać się z koncepcjami ich autorów, by wiedzieć czy ukierunkowywać będziecie dziecko na czytanie globalne, czy może sylabowe i od liter przejść płynnie do kolejnego etapu.Nauka literek będzie fantastyczną przygodą tylko wtedy, gdy i rodzic, i dziecko będą czerpać z tego przyjemność. Każde dziecko, zwłaszcza małe, przyswaja wiedzę w innym tempie. Dorośli powinni zaczynać naukę dzieci w bezpiecznej atmosferze i pamiętać, żeby wiedzę przekazywać przez zabawę. Nie zniechęcać się i nie denerwować, gdy dziecko nie może czegoś zrozumieć. Postarajcie się, aby połączyć przyjemne z pożytecznym - zgodnie z zasadą twórcy metody czytania globalnego, Glenem Domanem.

Bibliografia:

1. Chmielewska E. Metoda Glena Domana jako alternatywna propozycja nauki czytania. „Wychowanie w Przedszkolu”, nr 2, 1995 r.2. Doman G. i J. Jak nauczyć małe dziecko czytać – cicha rewolucja. Bydgoszcz „Exalibur”, 1992 r.3. Rocławski B. Nauka czytania i pisania. Gdańsk, 1990 r.