Nauka literek - kiedy i jak nauczyć dziecko liter?

litery
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Dorosłym wydaje się, że nauka literek dla najmłodszych dzieci to skomplikowane zadanie. Tymczasem nawet małe dzieci bardzo łatwo uczą się nowych rzeczy i potrzebują mało czasu, by nauczyć się literek - do podanej głoski prawidłowo wskazywać znak graficzny. 

Oczywiście opanowanie umiejętności nauki literek wymaga ćwiczeń, a także zaangażowania zarówno opiekuna, jak i dziecka. Dziecko zainteresuje się nauką tylko wówczas, gdy będzie ona połączona ze świetną zabawą. I to ostatnie warunkuje zapamiętanie ćwiczonych rzeczy na dłużej.

Zobacz także: Jak nauczyć dziecko wymawiania r 

Kiedy jest najlepszy moment na naukę literek?

Wtedy, kiedy dziecko samo daje nam sygnał dopytując: „Jaka to literka?”, gdy mijamy szyld lub wspólnie przeglądamy książeczki. Jeśli nasz maluszek nie wysyła takich sygnałów, możemy rozbudzić w nim tę ciekawość poprzez zabawę klockami, na których przyklejone będą literki. Możemy też do posiłku dodać literkowy makaron, który sprawi, że zarówno obiad, jak i litery staną się naprawdę fascynującymi rzeczami. Nawet dwulatek szybko zapamięta wówczas literki, a potem będzie miał ogromną frajdę, gdy będzie poprawnie je wskazywał.

Nauka literek - to ci się przyda! 

Do wczesnej nauki przydadzą się piankowe puzzle z literkami, magnesy w kształcie liter lub foremki, z których upieczemy literkowe ciastka, a potem będziemy je ozdabiać. Tu nauka jest bardzo prosta, ponieważ nazywamy literki pokazywane przez dziecko, a po kilku dniach powtarzania zamieniamy się rolami. Im więcej literowych gadżetów tym lepiej.

Nauka literek - najpierw drukowane, potem pisane? 

B. Rocławski, twórca jednej z metod czytania, podkreśla, że dobrze jest zapoznawać dzieci jednocześnie z literami pisanymi. Możemy powycinać kartonowe kwadraty i na połowie z nich zapisać litery drukowane, a na reszcie litery pisane. Zadaniem dziecka jest odszukanie do pisanej litery jej drukowanego odpowiednika i odwrotnie. Dla rodzica i dziecka będą to wspaniałe chwile, ponieważ będziecie robić dużo nowych rzeczy, będzie przy tym wiele radości, a przy okazji dziecko będzie się uczyło. Potem utrwalamy znajomość liter podczas codziennych aktywności: nazywamy literki na tablicach rejestracyjnych mijanych podczas spaceru samochodów, rysujemy je na piasku, układamy z kasztanów, malujemy w wannie flamastrami do kąpieli.

Zobacz także: Pierwsze słowa - ćwiczenia logopedyczne dla niemowląt 

Zapamiętywanie liter - ważny element nauki

Należy podkreślić fakt, że dla dziecka samo zapamiętanie liter jest łatwe, jednak wystarczy kilka tygodni bez ćwiczeń i zacznie zapominać to, czego się nauczyło.
Gdy dziecko opanuje litery, rodzice przechodzą do nauki czytania. Warto wiedzieć, że istnieje wiele metod i dobrze jest wcześniej zapoznać się z koncepcjami ich autorów, by wiedzieć czy ukierunkowywać będziecie dziecko na czytanie globalne, czy może sylabowe i od liter przejść płynnie do kolejnego etapu.
Nauka literek będzie fantastyczną przygodą tylko wtedy, gdy i rodzic, i dziecko będą czerpać z tego przyjemność. Każde dziecko, zwłaszcza małe, przyswaja wiedzę w innym tempie. Dorośli powinni zaczynać naukę dzieci w bezpiecznej atmosferze i pamiętać, żeby wiedzę przekazywać przez zabawę. Nie zniechęcać się i nie denerwować, gdy dziecko nie może czegoś zrozumieć. Postarajcie się, aby połączyć przyjemne z pożytecznym - zgodnie z zasadą twórcy metody czytania globalnego, Glenem Domanem.

Bibliografia:

1. Chmielewska E. Metoda Glena Domana jako alternatywna propozycja nauki czytania. „Wychowanie w Przedszkolu”, nr 2, 1995 r.
2. Doman G. i J. Jak nauczyć małe dziecko czytać – cicha rewolucja. Bydgoszcz „Exalibur”, 1992 r.
3. Rocławski B. Nauka czytania i pisania. Gdańsk, 1990 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE