Wybór szkoły podstawowej: jak wybrać szkołę dla dziecka?

2015-08-13 16:19

Wybór szkoły podstawowej nie powinien być dziełem przypadku, w końcu chodzi o istotną podstawę edukacji, która otworzy naszemu dziecku drogę do dalszego kształcenia. Jak wybrać dobrą szkołę dla dziecka, by ten wybór zaowocował w przyszłości?

Szkoła dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Wybierając szkołę dla dziecka, kierujmy się przede wszystkim poziomem nauczania.

Spis treści

  1. Wybór szkoły podstawowej: skąd czerpać wiedzę o szkole?
  2. Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły podstawowej?

W czasach, gdy to my chodziliśmy do szkoły podstawowej, nasi rodzice wybór tej placówki uzależniali jedynie od odległości od domu. Nikt wtedy nie myślał o poziomie kształcenia, nie rozważał wyboru szkoły w dalszej odległości, a rankingów szkół po prostu nie było. Dziś żyjemy w czasach, gdy konkurencja obecna jest również i w tej dziedzinie życia. Powstaje mnóstwo szkół niepublicznych, a szkoły publiczne walczą o każdego ucznia, wymyślając autorskie i atrakcyjne programy nauczania.

Czytaj także: >> Ile kosztuje wyprawka szkolna? Wyprawka dla ucznia: ile wydamy na podręczniki i wyposażenie >>

Wybór szkoły podstawowej: skąd czerpać wiedzę o szkole?

Niemal każda szkoła posiada stronę internetową. Obowiązkowo należy ją odwiedzić, przejrzeć galerię zdjęć, ważne wydarzenia, w których szkoła brała udział, sprawdzić jakie ma osiągnięcia. To tylko wizytówka, ale możemy z niej wyłapać najbardziej istotne dla nas informacje. Oprócz tego, warto popytać rodziców, których pociechy chodzą  do danej szkoły  - jak ją oceniają. Jeśli nie znamy takich osób, warto poszukać ich w sieci np. na lokalnych forach. Jeżeli zależy nam na zadaniu dociekliwych pytań, warto wybrać się na dzień otwarty takiej szkoły i spotkać się z jej nauczycielami.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły podstawowej?

  • Dobra opinia innych rodziców

Ta jest chyba najważniejsza. Podpytanie o ocenę szkoły osób, które posyłają do niej dzieci, może dać nam odpowiedź na każde pytanie. Z pewnością będzie to również opinia bliższa niż opinia np. kadry pracującej w danej szkole. W tym pierwszym przypadku możemy przecież liczyć na całkowitą szczerość w ocenie.

  • Mała odległość szkoły

Nie ukrywajmy, że to istotna kwestia. Szczególnie w czasach, gdy rodzice długo pracują, a podróż przez miasto to udręka. Warto zastanowić się, czy zależy nam na szkole blisko domu czy raczej blisko naszego miejsca pracy. W tym pierwszym przypadku zaletą jest fakt, że nasze dziecko poza szkołą będzie mieć kontakt ze swoimi szkolnymi kolegami. W tym drugim, że dziecko będzie wcześniej przez nas odbierane.

  • Ciekawe programy autorskie

Odchodzenie od standardowego przebiegu nauczania  z pewnością będzie czymś interesującym dla dziecka. System, który znamy z własnego dzieciństwa, nie zawsze był dla nas atrakcyjny. 45 minut siedzenia w ławce i 10 minut przerwy, brak lekcji w terenie, brak wsparcia multimedialnego itd. czyniły z nauki nudną rutynę. Warto zainteresować się, czy szkoła prowadzi urozmaicone zajęcia, które uatrakcyjniają edukację, czy zatrudnia nauczycieli z pasją. Dobra szkoła to taka, która ma wysoki poziom nauczania, a jej uczniowie są laureatami pozaszkolnych przedmiotowych olimpiad.

  • Zgodnie z zainteresowaniami

Rozpatrując wybór szkoły, należy zwracać uwagę również na zajęcia pozalekcyjne, jakie oferuje placówka, a  także na to, czy prowadzi ona klasy tematyczne np. sportowe, językowe, artystyczne. Zwykle szkoły z bogatą ofertą zajęć i profilem klas dają możliwość rozwijania zainteresowań dziecka i pogłębiania jego talentu. Jeśli nasze dziecko jest bardzo aktywne, może warto pomyśleć nad klasą/szkołą sportową, jeśli ma talent do szybkiej nauki języków obcych, klasa językowa może okazać się strzałem w dziesiątkę.

  • Dobre wyżywienie

Często dziecko spędza w szkole więcej czasu niż trwają same lekcje. Dobrze, gdy może liczyć na smaczny, ciepły posiłek. Prawdziwym atutem szkoły jest jej własna kuchnia i personel, który przygotowuje posiłki od samego początku.  Jeśli szkoła nie posiada własnej kuchni, a posiłki dostarcza firma cateringowa, należy dobrze się przyjrzeć jadłospisowi i sprawdzić dostawcę jedzenia. O firmach cateringowych o złej sławie z pewnością w sieci znajdziemy niejeden wpis.

Czytaj także: >> Jak wybrać szkołę językową dla dziecka? Sprawdź, co radzą mamy na forum Mjakmama24.pl! >>

  • Bezpieczeństwo

To należy zawsze stawiać na pierwszym miejscu. Placówka, do której idzie jeszcze małe, bo ledwie sześcioletnie dziecko, musi być dla niego bezpieczną oazą. Problemem w szkole może okazać się brak odpowiedniego wyposażenia szkoły, zniszczone sale, niedostosowane łazienki, zbyt małe świetlice, przepełnione klasy, dwu- lub trzyzmianowość, zaniedbane boiska i place zabaw, niedoświadczona kadra, brak gabinetu lekarskiego, brak monitoringu, niebezpieczne otoczenie szkoły (przejście bez sygnalizacji i odpowiedniego oznakowania, brak ogrodzenia, nieprzyjemne sąsiedztwo) itd. Na każdy taki aspekt warto zwrócić uwagę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza