Jak się uczyć matematyki?

2019-03-01 10:27

Jak uczyć się matematyki, kiedy przedmiot ten sprawia dziecku problemy? Czy samodzielne nauczenie się matematyki na 5 jest w ogóle możliwe? Tak – przekonują i nauczyciele tego przedmiotu, i uczniowie, którym się to udało. Warto skorzystać z polecanych sposobów, które pomogą nauczyć się matematyki. 

Jak się uczyć matematyki?

i

Autor: Getty images

Spis treści

  1. Dlaczego warto uczyć dziecko liczyć na palcach?
  2. Dlaczego warto bawić się matematyką?
  3. Dlaczego nie warto się irytować na dziecko?
  4. Dlaczego tak ważna jest nauka podstaw?
  5. Czy można pozwolić dziecku omijać zajęcia?
  6. Jak dobrze robić notatki z lekcji?
  7. Jak oceniać słabe punkty?
  8. Dlaczego warto robić plan nauki?
  9. Jak korzystać z aplikacji do nauki matematyki?

Nauka matematyki nie jest łatwa, a przedmiot ten sprawia większości uczniów ogromne problemy. Ich przyczyny są różne. Wedle niektórych teorii problem z nauką matematyki wynika z deficytów w rozwoju myślenia logicznego, do jakich doszło jeszcze w okresie wczesnego dzieciństwa.

Przedszkolak, który nie miał okazji, by przez zabawę opanować szereg pojęć związanych z matematyką i uświadomić sobie, że istnieją zbiory i szeregi, a dwie połowy wcale nie muszą być różne, jako uczeń może mieć problemy z opanowaniem zakresu materiału nauk ścisłych, w tym właśnie matematyki.

Czytaj: Wzrokowiec - kim jest i jak się uczy?

Najczęściej jednak trudności z nauką matematyki wcale nie wynikają z zaniedbań z okresu wczesnego dzieciństwa, czy wrodzonego braku zdolności w tym kierunku, lecz z zaległości, do jakich dochodzi już w okresie nauki szkolnej. Mechanizm w wielu przypadkach bywa podobny.

W matematyce wiele tematów jest ze sobą ściśle powiązanych, wystarczy więc, by dziecka nie było przez jakiś czas w szkole, i by nie nadrobił tego, co było omawiane na lekcjach – i problem gotowy, gdyż bez znajomości wcześniej przerabianych zagadnień może nie być w stanie zrozumieć wielu następnych tematów. Jak zatem dziecko powinno uczyć się matematyki, by odnosić sukcesy?

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto uczyć dziecko liczyć na palcach?

Wielu neuropsychologów podkreśla, że mózg potrzebuje doświadczeń matematycznych, pochodzących od zmysłu wzroku i dotyku: jeśli ich brakuje, trudniej jest wyobrazić sobie abstrakcyjne symbole i pojęcia, jakich w matematyce nie brakuje. Dlatego pozwalaj dziecku używać do liczenia zarówno własnych palców, jak i koralików czy liczydeł.

Dlaczego warto bawić się matematyką?

Do wyjaśnienia niektórych pojęć, zwłaszcza na początkowym etapie nauki, warto używać przedmiotów.

  • Za pomocą patyków, kasztanów, liści, czy zapałek możesz wyjaśnić zasady dodawania, czy odejmowania.
  • Klocki Lego to świetny sposób na to, by pokazać, o co chodzi w ułamkach (film instruktażowy znajdziesz w internecie).

Czytaj:

Co zrobić, gdy dziecko nie chce się uczyć?

Jak pomagać dziecku w nauce?

Dlaczego nie warto się irytować na dziecko?

Dziecko naprawdę nie wie, czego nie rozumie. Zamiast więc z irytacją pytać, czego znowu nic nie rozumie, spróbuj spokojnie rozwiązać z dzieckiem zadanie z matematyki – z pewnością dojdziecie do momentu, w którym powie, że nie wie, co dalej. Panowanie nad emocjami jest dla efektywnej nauki matematyki bardzo ważne, gdyż pozwala lepiej się skupić.

Dlaczego tak ważna jest nauka podstaw?

Jeśli zauważysz, że dziecko ma problemy z matematyką, upewnij się, z czego one mogą wynikać. Niekiedy, by skutecznie uczyć się matematyki i być w stanie zrozumieć, o co chodzi w zadaniach, zwłaszcza obejmujących matematykę abstrakcyjną, trzeba wrócić do podstaw i powtórzyć z dzieckiem fundamentalne zagadnienia, w tym również tabliczkę mnożenia.

Czy można pozwolić dziecku omijać zajęcia?

Nieobecności na lekcjach to dla wielu dzieci metoda odsuwania problemu. Ale rozumowanie w stylu: „nie będzie mnie na lekcji, to nie dostanę jedynki” tylko pogorszy sprawę, bo spowoduje jeszcze więcej zaległości. Jeśli dziecko wyraźnie unika matematyki – symuluje chorobę, albo wręcz ucieka z lekcji – warto umówić się na rozmowę z nauczycielem, i z dzieckiem – wspólnie ustalcie metodę nadrobienia zaległości i czas, jaki wam to zajmie. Dzięki temu nauka matematyki stanie się dla dziecka łatwiejsza.

Czytaj:

Jak się uczyć historii?

Jak się uczyć matematyki?

Jak dobrze robić notatki z lekcji?

Nie wszystko, co trzeba umieć, jest w podręczniku. Niektóre definicje i wzory trzeba zapisać w zeszycie. Ważne są wtedy dobrze prowadzone, czytelne notatki. W brudnopisie warto notować również to, czego się nie rozumie – po lekcji zawsze można poprosić nauczyciela o wyjaśnienie, a jeśli nie ma takiej możliwości, poszukać rozwiązania w książce czy nawet w internecie.

Jak oceniać słabe punkty?

Warto – na początku codziennie, później na przykład raz w tygodniu – sprawdzać, czego dziecko nie rozumie lub z czym ma problem, i na bieżąco wyjaśniać. Trzeba to jednak robić systematycznie, by nie dopuścić do powstania kolejnych zaległości.

Dlaczego warto robić plan nauki?

Powtarzając materiał do klasówki lub utrwalając zagadnienia z poszczególnych działów, warto przygotować plan nauki: materiał, który dziecko musi opanować, trzeba podzielić na mniejsze partie, a samą naukę rozłożyć w czasie. Przykładowo, jeśli klasówka zapowiedziana jest na za tydzień, trzeba się do niej uczyć codziennie, ale partiami, przeznaczając np. pół godziny dziennie na przyswojenie sobie konkretnych zagadnień, a kolejne pół – na rozwiązywanie związanych z nimi zadań. I codziennie odkreślać z planu nauki to, co już zostało powtórzone i utrwalone.

Jak korzystać z aplikacji do nauki matematyki?

W opanowaniu niektórych zagadnień pomogą dziecku programy edukacyjne i aplikacje na telefon, które przypominają, by codziennie wykonało ono przynajmniej jedno zadanie – dzięki temu określone zagadnienia może ono opanować niejako przy okazji innych czynności, np. wracając autobusem ze szkoły do domu.

Czy twoje dziecko ma problemy z nauką?
Pytanie 1 z 10
Czy dziecko z własnej inicjatywy rozpoczyna odrabianie lekcji?
Zdjęcie