Zamiana ułamków zwykłych na procenty, a następnie na ułamki dziesiętne to zadanie, z którym muszą się zmierzyć piątoklasiści. Nauczyciel nie zawsze potrafi przekazać najłatwiejszy sposób, który rzeczywiście trafi do ucznia. Co więcej, rozwiązując zadania z matematyki, każda minuta jest cenna. Dłuższe zastanawianie się nad jednym przykładem sprawia, że może zabraknąć czasu na dokończenie wszystkich zadań.
Ten sposób na zamianę ułamków zwykłych na procenty i ułamki dziesiętne powinien znać każdy uczeń.
„Mega sprytny sposób”, który zmienia spojrzenie na matematykę.
Zobacz także: Zagadka matematyczna tylko dla geniuszy. Rozwiązuje ją zaledwie 1 proc. osób
Spis treści
Zamiana ułamków zwykłych na procenty
Zamiana ułamków zwykłych na procenty może wydawać się na pierwszy rzut oka niemożliwa, trudna i ponad wszelkie możliwości. Wielu uczniów może mieć trudność z odpowiedzeniem na pytanie, od czego właściwie powinni zacząć?
Nauczyciele mówią o kilku sposobach na zamianę ułamka zwykłego na procenty. W pierwszym chodzi o to, żeby mianownik w ułamku wynosił 100. Na początku należy więc wykonać rozszerzenie ułamka. To już dla wielu może wydawać się skomplikowane.
Inni nauczyciele mogą proponować zamianę ułamka zwykłego na dziesiętny i dopiero zamianę na procenty. Tu jednak także rodzą się pytania „ale jak?”.
Wiadomo, że najlepiej uczyć się na przykładach, ale niekiedy tłumaczenie nauczyciela po prostu nie trafia. Na pozór wydaje się łatwe, ale chcąc wykorzystać wiedzę w dalszych zadaniach, coś po prostu umyka.
Sposób na zamianę ułamków zwykłych na procenty, a następnie na ułamki dziesiętne, może być jednak niezwykle prosty.
„Mega sprytny sposób”
Korepetytorka matematyki, która ma swój profil w mediach społecznościowych @matematykagryzie, postanowiła zaprezentować proste sposoby, aby matematyka nie sprawiała większych trudności. Kieruje się tu własnym mottem „Matematyka może być prosta jak zrobienie tosta”.
Na jednym z nagrań zaprezentowała niezwykle sprytny sposób na zamianę ułamków zwykłych na procenty, a następnie a ułamki dziesiętne.
Jako pierwszy przykład podaje zamianę 2/5 na procenty. Zaczyna, wpisując 100 przy mianowniku i dzieląc tę liczbę na 5. Wynik to 20, więc zapisuje mnożenie przez 20 przy liczniku i mianowniku.
Następnie wymnaża tylko licznik: 2 × 20, co daje 40. 40% to wynik, który mieliśmy obliczyć.
Zamiana 40% na ułamek dziesiętny jest już prosta. Korepetytorka wpisuje przecinek i dwa miejsca po przecinku, w których wpisuje wcześniejszy wynik, a więc 40 i uzupełnia przed przecinkiem 0.
40% zamienione na ułamek dziesiętny to 0,4.
Kolejny przykład to zamiana 3/25 na procenty. Tu także dzielimy 100 na 25, co daje nam 4.
Mnożymy 3 × 4, co daje nam 12. 12% to prawidłowy wynik.
Zamieniając 12% na ułamek dziesiętny, ponownie wpisujemy 0 przecinek i wynik wcześniejszego obliczenia, a więc 12. 12% zamienione na ułamek dziesiętny to 0,12.
To teraz dla sprawdzenia, czy uda wam się zamienić 7/20 na procenty i na ułamek dziesiętny?
Przekaż ten mega sprytny sposób na zamianę ułamków zwykłych na procenty swojemu dziecku.
Czytaj także: Łamigłówka z 4 klasy stała się zagwozdką dla rodziców. Dasz sobie z nią radę?