Plecak dla pierwszoklasisty. Jak wybrać tornister dla dziecka do 1 klasy?

2023-08-22 12:01

Wybór plecaka dla pierwszoklasisty to nie lada wyzwanie. Jaki plecak kupić dla siedmiolatka i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy, jak wybrać tornister dla dziecka, które idzie do 1 klasy szkoły podstawowej.

Plecak dla pierwszoklasisty
Autor: Getty Images Plecak dla pierwszoklasisty powinien być lekki i usztywniany.

Plecak dla pierwszoklasisty to jeden z ważniejszych elementów wyprawki pierwszoklasisty. Plecak powinien być lekki, mieć usztywnienie, podtrzymujące kręgosłup i odblaskowe elementy. Podpowiadamy, jaki plecak wybrać dla 7-latka rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej, a także gdzie kupić tornister.

Jak przygotować się na nowy rok szkolny? Ja Wam Pokażę w VOX FM

Tornister czy plecak dla pierwszoklasisty?

Plecak dla pierwszoklasisty powinien przede wszystkim wzmacniać kręgosłup dziecka. Z tego względu wiele osób zaleca zakup tornistra dla 7-latka, ponieważ jest on mocniej usztywniony od plecaka i dzięki temu wymusza zachowanie prawidłowej postawy u dziecka. Tornister też lepiej rozkłada ciężar, co ułatwia maluchowi poruszanie się z nim i nie stanowi obciążenia dla kręgosłupa. Dodatkową zaletą tornistra jest też duża ilość przegródek, która umożliwia zachowanie porządku i ułatwia układanie poszczególnych przyborów szkolnych, bidonu czy śniadaniówki. 

Jeśli jednak znajdziemy plecak dla pierwszaka, który będzie miał usztywnione plecy i szerokie szelki, to on także będzie stanowił dobry wybór. Warto dokładnie obejrzeć każdy model w sklepie i wybrać taki, który będzie najzdrowszy dla kręgosłupa dziecka.

Jak wybrać plecak dla pierwszoklasisty?

Przy wyborze plecaka dla 7-latka warto zwrócić uwagę na:

  • wagę plecaka (musi być lekki!)
  • usztywnienie na kręgosłupie
  • szerokie i wygodne szelki
  • dużą ilość przegródek
  • miejsce na bidon
  • elementy odblaskowe

Zdrowy plecak dla pierwszoklasisty, czyli jaki?

Plecak dla pierwszoklasisty musi być lekki. To jedno z najważniejszych kryteriów wyboru plecaka dla dziecka, które rozpoczyna naukę w szkole podstawowej. Ile powinien ważyć plecak dla ucznia? Jak zaleca Główny Inspektorat Sanitarny, plecak dla 7-latka nie powinien ważyć więcej niż 10-15 proc. wagi ciała dziecka. Jeśli uczeń waży 22 kg, plecak powinien więc ważyć około 2 kilogramów, by nie stanowić obciążenia dla dziecka. 

Oprócz tego powinien mieć regulowane i szerokie szelki, które ułatwią dziecku zachowanie prawidłowej postawy ciała. Jeśli przy wyborze plecaka mamy wątpliwości, że szelki są zbyt wąskie i zbyt mocno wżynają się w skórę dziecka, to lepiej jest nie kupować takiego plecaka.

Najlżejszy plecak dla pierwszoklasisty znaczy najlepszy?

W sklepach znajdziemy plecaki, które ważą około 500 gramów. Są one leciutkie, ale często miękki, bez odpowiednich usztywnień czy przegródek. Wbrew pozorom zatem nie zawsze warto jest kupić ten plecak, który jest najlżejszy. Najlepiej kierować się rozsądkiem i wybrać model, który będzie ergonomiczny, a jego waga nie przekroczy 2 kilogramów.

Jaki rozmiar plecaka dla pierwszaka?

Plecak do szkoły dla siedmioletniego dziecka, rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej, powinien mieć około 10-12 litrów pojemności. Mniejsze modele mogą być zbyt małe, co sprawi, że dziecku nie zmieści się do środka bidon, śniadaniówka, przybory czy zeszyty. Większe z kolei są już plecakami dla starszych dzieci i mogą nadmiernie obciążać kręgosłup.

Gdzie kupić plecak dla pierwszoklasisty?

Plecak dla pierwszoklasisty możemy dziś kupić niemal wszędzie. Są one dostępne nie tylko w sklepach z przyborami szkolnymi czy artykułami papierniczymi, ale też w dużych marketach czy dyskontach. Plecaki i tornistry kupimy również w sklepach internetowych oraz serwisach aukcyjnych. Warto najpierw wybrać model plecaka, który nas interesuje, a następnie sprawdzić ceny w pobliskich sklepach i w internecie.

Plecak dla 1-klasisty - modele polecane dla chłopca

Chłopcy, którzy idą do pierwszej klasy, często marzą o plecaku z motywem z ulubionej bajki. Warto pozwolić dziecku samodzielnie wybrać wzór plecaka czy tornistra, żeby maluch miał większą radość z rozpoczęcia nauki. Popularnością cieszą się modele z motywem Lego, superbohaterów, kosmosu, dinozaurów, piłki nożnej, a także filmów i bajek (Pokemonów, Aut, Batmana itp.). 

Plecak dla pierwszoklasistki — modele polecane dla dziewczynki

Wśród dziewczynek popularnością cieszą się modele plecaków z motywami lalek, zwierząt (np. kotów), jednorożców. Wśród bajek dominują lalki LOL Surprise, Kraina lodu, Mustang. Większość plecaków ma różowe lub pastelowe barwy, ale w sklepach znajdziemy również takie, które są ciemniejsze i dzięki temu bardziej praktyczne. Jeśli wybierzemy np. model z granatową obudową lub podstawą, to taki plecak będzie rzadziej się brudził niż ten, który będzie miał kolor pudrowego różu czy mięty. 

Czytaj: Jak ubrać dziecko na rozpoczęcie roku szkolnego?