Detektywi matematyczni, do roboty! Jaka liczba kryje się pod znakiem zapytania?

2024-05-12 11:16

Mózg potrzebuje treningu, tak samo, jak ciało potrzebuje ruchu. A ćwiczenia czynią mistrza. Dlatego tak cenne są zagadki matematyczne. W jaki sposób powiązane są liczby? Ta zagadka matematyczna jest prostsza niż się wydaje. Jak długo zajmie wam znalezienie poprawnej odpowiedzi?

Ciąg liczb ma proste powiązanie. Dasz radę rozwiązać zagadkę?
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Ciąg liczb ma proste powiązanie. Dasz radę rozwiązać zagadkę?

Zagadki matematyczne to rozrywka, która łączy przyjemne z pożytecznym. Kochamy przecież rywalizację, a możliwość sprawdzenia się w różnych zadaniach jest kusząca i świetnie rozbudza chociażby po nużącym dniu. Z drugiej strony, ćwiczenie szarych komórek jest niezbędne w utrzymaniu bystrości umysłu. 

Ta zagadka wygląda na skomplikowaną, ale gdy znajdziecie klucz, pójdzie wam jak z płatka. Tym większa będzie satysfakcja. To jak? zaczynamy!

Zobacz: Dzieci uwielbiają szukać "zaginionych" wyrazów. A ty, jak sobie poradzisz?

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Sprawdź: 4 czy 12? To działanie nie jest skomplikowane, jednak wynik nie jest oczywisty

Zagadka matematyczna z ubywającymi liczbami

W zadaniu widzimy ciąg liczb, w którym pierwsza ma 5 cyfr, a każda kolejna o jedną mniej. Choć wykorzystano tu liczby, nie trzeba wykonywać obliczeń, a jedynie logicznie przyjrzeć się zapisowi, który powinien doprowadzić nas do poprawnego rozwiązania. 

Ciąg liczb ma proste powiązanie. Dasz radę rozwiązać zagadkę?
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Ciąg liczb ma proste powiązanie. Dasz radę rozwiązać zagadkę?

Rozwiązanie zagadki matematycznej

Nie da się nie zauważyć, że cyfry powtarzają się, ale jest ich coraz mniej. O co zatem chodzi w zagadce? Każdy ciąg cyfr jest lustrzanym odbiciem poprzedniego, ale skróconym o jedną cyfrę. To ta, która występuje na końcu. Jaka zatem jest końcowa cyfra? To 3 czy 5?

  • Poprawna odpowiedź to 5.

Dlaczego? Bo w przedostatniej liczbie 35, zamieniając ciąg liczb mielibyśmy cyfrę 53, i odejmując końcową 3 zostaje nam 5. 

Proste czy zagmatwane? Koniecznie dajcie znać, jak wam poszło.