Gloria Victis Elizy Orzeszkowej - streszczenie lektury

2020-02-26 11:35
Gloria Victis Elizy Orzeszkowej - strzeszczenie lektury
Autor: Getty images

Gloria Victis Elizy Orzeszkowej to opowiadanie oparte na wspomnieniach autorki, która była świadkiem walk na Litwie w czasie powstania styczniowego. Posłuchaj streszczenia lektury.

Gloria Victis to jedno z kilku opowiadań Elizy Orzeszkowej, opartych na dziejach walk powstańczych na Litwie w roku 1863. Spisanie wspomnień w formie opowiadań było odpowiedzią na niepokojące zjawisko, zaobserwowane przez Orzeszkowa u młodych Polaków, którzy nie pamiętali powstania i nie szanowali pamięci poległych.

Gloria Victis opowiada o losach dwóch powstańców widzianych z perspektywy przyrody - drzew czy wiatru. Opowiadanie pokazuje dramat młodych powstańców, którzy mimo męstwa i heroizmu ginęli za ojczyznę. Posłuchaj streszczenia lektury.

Posłuchaj również streszczenia: Rozdziobią na kruki, wrony... Żeromskiego

Przedwiośnia Żeromskiego

Zbrodni i kary Dostojewskiego

Eliza Orzeszkowa - Gloria Victis - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE