Jak napisać zaproszenie? Zasady pisania zaproszenia, przykłady
Zaproszenie to jedna z najkrótszych – i najłatwiejszych do napisania – form wypowiedzi. Zgodnie z podstawą programową, zaproszenia piszą już uczniowie w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Ale wiedza o tym, jak napisać zaproszenie, przyda się każdemu – nie tylko uczniom podstawówki.

Spis treści
Zaproszenie to forma wypowiedzi, po którą sięgamy w życiu codziennym bardzo często. Jest to też forma, której znajomością muszą wykazać się uczniowie na różnego rodzaju egzaminach. Podpowiadamy, jak napisać zaproszenie i jakie elementy powinno zawierać.
Co to jest zaproszenie?
Zaproszenie to jedna z częściej używanych w życiu codziennym form wypowiedzi. Może być nieoficjalne – gdy na swoje urodziny zapraszamy grono najbliższych znajomych – i oficjalne: gdy jego adresatami są osoby publiczne lub gdy zapraszamy na uroczystą imprezę bądź spotkanie.
Napisanie zaproszenia jest jednym z zadań egzaminacyjnych w szkole podstawowej. Dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad pisania tej formy wypowiedzi.
Jak napisać zaproszenie?
Jednak niezależnie od tego, czego dotyczy zaproszenie, by było ono zrozumiałe, musi zawierać pewne konkretne elementy. Dlatego pisząc zaproszenie, kierujemy się określonymi zasadami.
Czytaj: Jak zacząć rozprawkę? Argumenty, przykłady
Zasady pisania zaproszenia
Dobrze napisane zaproszenie musi zawierać następujące elementy:
- Nagłówek – słowo „zaproszenie” napisane umieszczone na środku pierwszego wersu
- Formułkę grzecznościową – np. „Serdecznie zapraszam na ..”
- Adresat – czyli osoba, którą zapraszamy (pełne imię i nazwisko)
- Nadawca – czyli osoba, która zaprasza
- Wydarzenie – na co zapraszamy
- Czas - kiedy odbędzie się wydarzenie (godzina, dzień, miesiąc, rok)
- Miejsce – dokładny adres wydarzenia.
Na koniec tekstu warto zamieścić zdanie zachęty do przybycia na wydarzenie (np. „Bardzo zależy nam na Twojej/Państwa obecności), a jeśli zaproszenie ma formę oficjalną, również końcową formułkę grzecznościową (np. „z wyrazami szacunku”).
Czytaj:
- Jak napisać wypracowanie?
- Jak napisać ogłoszenie?
- Pisownia nie z różnymi częściami mowy - dyktando
- Dyktando - klasa 4
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki? Wideo
Przykłady zaproszeń
Tekst zaproszenia różni się w zależności od tego, czy zaproszenie ma charakter nieoficjalny czy oficjalny. Oto przykłady:
Zaproszenie nieoficjalne:
”ZaproszenieSerdecznie zapraszam Olę Kowalską na moje urodziny, które odbędą się 9 listopada 2018 roku od godziny 14 do 17 w lodziarni Kolorowej przy ul. Lodowej 20 w Warszawie. Bardzo zależy mi na Twojej obecności. Ania Nowak.”
Zaproszenie oficjalne
”ZaproszenieUczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Września w Gdyni serdecznie zapraszają Pana Prezydenta Adama Nowaka na uroczystość zakończenia roku szkolnego klas ósmych, która odbędzie się 19 czerwca 2019 roku o godzinie 11.00 w budynku Szkoły przy ul. Stoczniowej 59. Bardzo prosimy o towarzyszenie nam w tej uroczystej chwili i liczymy na Pańską obecność. Z wyrazami szacunku, uczniowie klas ósmych wraz z Nauczycielami i Dyrekcją”.
Czytaj:
- Rzeczownik: co to za część mowy?
- Czasownik: co to za część mowy? Rodzaje, odmiana, ćwiczenia
- Przymiotnik: co to za część mowy?