Jak napisać zaproszenie? Elementy, budowa, zasady pisania i przykłady

2023-09-27 14:45

Zaproszenie to jedna z najkrótszych – i najłatwiejszych do napisania – form wypowiedzi. Zgodnie z podstawą programową, zaproszenia piszą już uczniowie w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Ale wiedza o tym, jak napisać zaproszenie, przyda się każdemu – nie tylko uczniom podstawówki.

Jak napisać zaproszenie? Elementy, budowa, zasady pisania i przykłady
Autor: Getty images Jak napisać zaproszenie? Elementy, budowa, zasady pisania i przykłady

Zaproszenie to forma wypowiedzi, po którą sięgamy w życiu codziennym bardzo często. Jest to też forma, której znajomością muszą wykazać się uczniowie na różnego rodzaju egzaminach jak egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Podpowiadamy, jak napisać zaproszenie i jakie elementy powinno zawierać.

Spis treści

  1. Co to jest zaproszenie?
  2. Jak napisać zaproszenie?
  3. Elementy i budowa zaproszenia. Zasada 5 palców
  4. Zwroty grzecznościowe w zaproszeniu
  5. Jak napisać zaproszenie z argumentami?
  6. Przykładowe zaproszenie na egzamin ósmoklasisty
  7. Przykłady zaproszeń na język polski
  8. Zaproszenie nieoficjalne. Jak napisać zaproszenie na urodziny?
  9. Jak poprawnie napisać zaproszenie oficjalne?
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Co to jest zaproszenie?

Zaproszenie to jedna z częściej używanych w życiu codziennym form wypowiedzi. Może być nieoficjalne – gdy na swoje urodziny zapraszamy grono najbliższych znajomych – i oficjalne: gdy jego adresatami są osoby publiczne lub gdy zapraszamy na uroczystą imprezę bądź spotkanie.

Napisanie zaproszenia, podobnie jak wiedza jak napisać rozprawkę, jest jednym z zadań egzaminacyjnych w szkole podstawowej. Dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad pisania tej formy wypowiedzi.

Jak napisać zaproszenie?

Jednak niezależnie od tego, czego dotyczy zaproszenie, by było ono zrozumiałe, musi zawierać pewne konkretne elementy. Dlatego pisząc zaproszenie, kierujemy się określonymi zasadami.

Elementy i budowa zaproszenia. Zasada 5 palców

Dobrze napisane zaproszenie musi zawierać następujące elementy:

  • Nagłówek – słowo „zaproszenie” napisane umieszczone na środku pierwszego wersu
  • Formułkę grzecznościową – np. „Serdecznie zapraszam na ..”
  • Adresat – czyli osoba, którą zapraszamy (pełne imię i nazwisko)
  • Nadawca – czyli osoba, która zaprasza
  • Wydarzenie – na co zapraszamy
  • Czas - kiedy odbędzie się wydarzenie (godzina, dzień, miesiąc, rok)
  • Miejsce – dokładny adres wydarzenia. 

Na koniec tekstu warto zamieścić zdanie zachęty do przybycia na wydarzenie (np. „Bardzo zależy nam na Twojej/Państwa obecności), a jeśli zaproszenie ma formę oficjalną, również końcową formułkę grzecznościową (np. „z wyrazami szacunku”).

Ucząc najmłodsze dzieci pisania zaproszenia, warto zaznajomić je z tzw. zasadą 5 palców, wtedy będą dobrze pamiętały, jaka treść powinna znaleźć się w zaproszeniu. W tym celu ryzujemy dłoń, na której piszemy słowo "zaprasza" oraz przy każdym z palców jedno z pytań: kto?, gdzie?, kiedy?, na co?, kogo?.

Zwroty grzecznościowe w zaproszeniu

W oficjalnym zaproszeniu należy pamiętać o odpowiednich zwrotach grzecznościowych: mam zaszczyt zaprosić, mam przyjemność zaprosić, serdecznie zapraszam, niezwykle miło będzie mi gościć Was, będziemy zaszczyceni Państwa obecnością. Warto pamiętać też, żeby wszystkie zaimki osobowe dotyczące adresata zaproszenia pisać zawsze wielką literą.

Jak napisać zaproszenie z argumentami?

Dobrze napisane zaproszenie na egzaminie ósmoklasisty powinno zawierać nie tylko wszystkie elementy z zasady pięciu palców, a wiec kto zaprasza, kogo zaprasza, na co zaprasza, kiedy się odbywa i gdzie się odbywa, ale także dwa argumenty. O co chodzi? W treści zaproszeni należy zawrzeć dwa powody, dla których warto wziąć udział w wydarzeniu (specjalnie na tę okazję zaśpiewa znana gwiazda, w trakcie spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu recytatorskiego). Ważne, by podane argumenty nie były banalne typu: czeka na gości poczęstunek czy tort urodzinowy.

Przykładowe zaproszenie na egzamin ósmoklasisty

Wzorowe zaproszenie na egzamin ósmoklasisty powinno składać się z punktów:

  1. tytuł
  2. kogo i na co?
  3. kiedy i gdzie?
  4. po co? z jakiej okazji?
  5. dlaczego? dwa argumenty zachęcające do uczestnictwa
  6. czy gość powinien o czymś wiedzieć?
  7. kto zaprasza?
  8. podpis

To już jest koniec Zapraszamy serdecznie uczniów i uczennice ósmych klas na bal z okazji zakończenia nauki w szkole podstawowej, który odbędzie się 30 maja 2024 r. o godz. 18. 00 w hali sportowej naszej szkoły. Podczas tego wydarzenia nie zabraknie wielu atrakcji: występu szkolnego kabaretu, pokazu confetti oraz projekcji filmu z najważniejszych wydarzeń w naszej szkole z ostatnich 8 lat. 

Przy wejściu do szkoły będzie stała specjalna fotobudka, w której każdy będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia.

W imieniu Rady Rodziców

XY

Przykłady zaproszeń na język polski

Tekst zaproszenia różni się w zależności od tego, czy zaproszenie ma charakter nieoficjalny czy oficjalny. Te pierwsze choć także obowiązuje zasada 5 palców, mogą mieć luźniejszą/koleżeńską formę językową. Z kolei przy oficjalnych zaproszeniach musimy się już trzymać sztywnych formuł grzecznościowych. Najlepiej widać to na przykładzie.

Zaproszenie nieoficjalne. Jak napisać zaproszenie na urodziny?

”Zaproszenie Serdecznie zapraszam Olę Kowalską na moje urodziny, które odbędą się 9 listopada 2023 roku od godziny 14 do 17 w lodziarni Kolorowej przy ul. Lodowej 20 w Warszawie. Bardzo zależy mi na Twojej obecności. Ania Nowak.”

Jak poprawnie napisać zaproszenie oficjalne?

”Zaproszenie Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Września w Gdyni serdecznie zapraszają Pana Prezydenta Adama Nowaka na uroczystość zakończenia roku szkolnego klas ósmych, która odbędzie się 21 czerwca 2024 roku o godzinie 11.00 w budynku Szkoły przy ul. Stoczniowej 59. Bardzo prosimy o towarzyszenie nam w tej uroczystej chwili i liczymy na Pańską obecność. Z wyrazami szacunku, uczniowie klas ósmych wraz z Nauczycielami i Dyrekcją”.

 

Czy pamiętasz szkołę z czasów PRL?

Pytanie 1 z 10
Jakie stroje nosiły uczennice w PRL-owskiej szkole?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza