Jedenaście 1 i jedno 0. Podchwytliwa zagadka na IQ: widzisz, gdzie jest haczyk?

2024-05-02 13:06

Zagadki matematyczne i logiczne łamigłówki to w ostatnim czasie prawdziwy hit. Każdy chce sprawdzić swoje możliwości. Ta zagadka na inteligencję wydaje się dość prosta, ale czy rzeczywiście jesteś w stanie podać prawidłowy wynik?

Zagadka matematyczna
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Podchwytliwa zagadka na IQ: jedenaście 1 i jedno 0. Widzisz, gdzie jest haczyk?

Zagadki matematyczne i wszelkiego rodzaju łamigłówki to nie tylko forma zabawy i sprawdzenia swoich umiejętności. Rozwiązywanie zagadek logicznych i matematycznych bardzo korzystnie wpływa na nasz umysł.

Dla drobnej rozgrzewki przygotowaliśmy więc dla was zagadkę matematyczną, która na pozór wydaje się dość prosta. Tymczasem tkwi w niej haczyk, który nie każdy od razu zauważy.

Zobacz także: Dzieci z 2. klasy podstawówki rozwiązują to zadanie szybciej niż dorośli. Sprawdźcie sami

Spis treści

  1. Zagadki matematyczne – dlaczego warto je rozwiązywać?
  2. Jedenaście 1 i jedno 0
  3. Kolejność wykonywania działań
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Zagadki matematyczne – dlaczego warto je rozwiązywać?

Dla wielu osób rozwiązywanie zagadek matematycznych lub zagadek logicznych i łamigłówek jest kreatywną formą spędzania czasu. Tymczasem to czas, który niezwykle korzystnie wpływa na nasz umysł.

Zagadki matematyczne poprawiają koncentrację, wpływają na prawidłową pracę mózgu, a także są niezwykle korzystne dla naszej pamięci. Dzieci, które uwielbiają rozwiązywanie matematycznych łamigłówek i logicznych zagadek często znacznie szybciej i efektywniej się uczą.

Sięganie po coraz trudniejsze zagadki i zadania sprawia, że wspieramy także rozwój własnej kreatywności. Dzięki nim możemy często znaleźć niestandardowe podejście, aby rozwiązać skomplikowany problem. Takie umiejętności bardzo przydadzą się w życiu.

Jedenaście 1 i jedno 0

Zagadka z jedenastoma 1 i jednym 0 wymaga od nas nieszablonowego myślenia. Na pozór może wydawać się pozór, choć będą i tacy, którzy zapytają „O co tu właściwie chodzi?”.

Próbując rozwiązać tę zagadkę, należy wziąć pod uwagę nie tylko kolejność wykonywania działań. Istotny jest jeszcze jeden haczyk.

Zanim jednak podamy prawidłowy wynik, spróbuj ją rozwiązać samodzielnie.

zagdka matematyczna
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Zagadka matematyczna: jedenaście 1 i jedno 0.

Kolejność wykonywania działań

Warto pamiętać, że zgodnie z zasadą kolejność rozwiązywania działań matematycznych, najpierw wykonujemy działania w nawiasach, a w dalszej kolejności:

  • potęgi,
  • mnożenie i dzielenie,
  • dodawanie i odejmowanie.

Proponowane zadanie należy rozwiązać, uwzględniając kolejność wykonywania działań. Kryje się tu jednak dodatkowy haczyk.

Zagadka jest zapisana w dziwny sposób, a mianowicie:

1 + 1 + 1 +1

1 + 1 + 1 +1

1 + 1 + 1 x 0

Po pierwszym i kolejnym rzędzie cyfr nie ma żadnego znaku. Nie wiemy, czy kolejną 1 mamy dodać, odjąć, pomnożyć czy podzielić. To może wcale nie chodzi o 1?

Głównym haczykiem jest zatem prawidłowy zapis naszego działania. Powinien wyglądać tak:

1 + 1 + 1 +11 + 1 + 1 + 11 + 1 + 1 x 0 = ?

Teraz dopiero warto skorzystać z zasad kolejności rozwiązywania działań. W pierwszej kolejności mnożymy 1 x 0, co daje nam oczywiście 0.

Prawidłowy wynik naszego działania to zatem 28.

Kto rozwiązał prawidłowo tę zagadkę matematyczną bez naszych podpowiedzi?

Czytaj także: Zgadniesz, na jakim numerze stoi auto? Aby rozwiązać tę zagadkę, wystarczy odrobina logiki