Język polski

Zaproszenie to jedna z najkrótszych – i najłatwiejszych do napisania – form wypowiedzi. Zgodnie z podstawą programową, zaproszenia piszą już uczniowie w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Ale wiedza o tym, jak napisać zaproszenie, przyda się każdemu – nie tylko uczniom podstawówki.
Pisownia rz i ż zwykle przychodzi uczniom trochę łatwiej niż np. pisownia ó i u. Jakie są zasady pisowni rz? Pomóż swojemu dziecku je opanować, ucząc je kilku prostych zasad i sprawdźcie się w dyktandzie z rz i ż.
Zasady pisowni ó nie są trudne, wystarczy nauczyć ucznia kilka podstawowych reguł, a później ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Kiedy pisać ó, a kiedy u? Sprawdźcie swoje umiejętności w dyktandzie z ó wymiennym.
Pisownia ch i h to dla uczniów często trudny orzech do zgryzienia. Jakie są reguły pisowni ch i h i jak wytłumaczyć dziecku różnice pomiędzy tymi dwoma spółgłoskami?
Lektury w szkole podstawowej w roku szkolnym 2023/2024 to pozycje obowiązkowe, z którymi powinien zapoznać się każdy uczeń. Dowiedz się, jaki jest spis lektur w nadchodzącym roku szkolnym. Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało już wykaz lektur na rok szkolny 2023/2024.
Lektury w 4 klasie liceum dotyczą przede wszystkim polskiej literatury powojennej i współczesnej. Jakie utwory literackie trzeba przeczytać w 4 klasie na poziomie podstawowym i rozszerzonym?
Lektury w 3 klasie liceum dotyczą literatury epoki Młodej Polski i literatury okresu międzywojennego. Jakie utwory literackie muszą przeczytać uczniowie na poziomie podstawowym i rozszerzonym w 3 klasie liceum?
Lektury w 2 klasie liceum dotyczą głównie dwóch epok: romantyzmu i pozytywizmu. Uczniowie klas o profilach matematycznych muszą przeczytać mniej utworów literackich niż uczniowie, którzy realizują program na poziomie rozszerzonym. Jaka jest lista lektur z polskiego w 2 klasie liceum?
Lektury szkolne klasa 1, klasa 2 i klasa 3 to obowiązkowy element szkolnej rzeczywistości. Dowiedz się, jakie są lektury szkolne w klasach 1-3 i jaki wybór mają dzieci. W podstawie programowej dla edukacji wczesnoszkolnej Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało 27 pozycji książkowych w roku szkolnym 2023/2024.
Lektury szkolne zmieniają się wraz ze zmieniającymi się czasami. Kanon szkolnych lektur dla klasy ósmej przewiduje wiele nowych tytułów, których jeszcze kilka lat temu nie było na tej liście. Sprawdź lektury szkolne dla klasy 8 w nowym roku szkolnym 2023/2024.
Od 1 września 2021 roku zmienia się kanon lektur w 7 klasie szkoły podstawowej. Zobacz, co w roku 2023/24 pojawi się w obowiązkowych lekturach klasa 7, a co w uzupełniających.
Lektury szkolne dla klasy 6 szkoły podstawowej to pozycje, których czytanie wymaga skupienia i nie zawsze jest dla ucznia proste i przyjemne. Są wśród nich zarówno pozycje klasyczne, jak i takie, które na listę lektur trafiły dopiero we wrześniu 2021 roku. 

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza