Niby proste działanie, a wynik wychodzi zły. Wielu dorosłych ma z nim problem

2024-01-21 11:52

To kolejna podchwytliwa zagadka, która tylko z pozoru wydaje się banalnie prosta. Gdy zacznie się liczyć, w kilku miejscach łatwo popełnić błąd. Wielu dorosłych myślało, że roztrzaska ją w kilka sekund, a wynik później okazało się mylny.

Niby proste działanie, a wynik wychodzi zły. Wielu dorosłych ma z nim problem
Autor: Getty images/opracowanie własne Niby proste działanie, a wynik wychodzi zły. Wielu dorosłych ma z nim problem

Polski internet w ostatnich miesiącach przeżywa prawdziwy bum na zadania matematyczne. A zaczęło się od niewinnych postów rodziców w mediach społecznościowych, którzy chcieli pomóc swoim dzieciom w pracach domowych z matematyki. Zadania, które udostępniali błyskawicznie przekazywane były dalej - i tak zyskały rozgłos. W tym momencie doszło do sytuacji, gdzie możemy śmiało powiedzieć, że matematyka staje się na naszych oczach sportem narodowym. I w sumie dobrze, bo rozwiązywanie zadań matematycznych to doskonałe ćwiczenie dla mózgu w każdym wieku. Oto kolejne zadanie, z którym mierzą się ostatnio internauci.

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Proste działanie, a błędny wynik

Zadanie wygląda niepozornie:

46 + 4 x 4 - 4 x 2 = ?

Nie ma w nim nic trudnego, żadnych nawiasów, potęg itp. W sumie tylko mnożenie, dodawanie i odejmowanie. Dlaczego więc wynik wielu osobom wychodzi zły? Jeśli otrzymałaś 0, 70, 116 lub 168, spieszymy z podpowiedzią, że gdzieś na jakimś etapie pomyliłaś kolejność działań.

Kluczowa jest kolejność wykonywanych działań

Prawidłowa kolejność działań to klucz do rozwiązania tej zagadki matematycznej. Jeśli jej nie pamiętasz, przypominamy, że najpierw wykonuje się mnożenie i dzielenie od prawej do lewej strony, następnie dodawanie i odejmowanie także od prawej do lewej.

Rozwiązanie podchwytliwej zagadki

Jak zatem w myśl tych zasad rozwiązać krok po korku to równanie? Trzymaj się następujących etapów, a dojdziesz do prawidłowego rozwiązania.

  1. 46 + 4 x 4 - 4 x 2 = ?
  2. 46 +16 – 8 = ?
  3. 62 – 8 = 54
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza