Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego - streszczenie lektury

2020-02-26 8:53

Odprawa posłów greckich Jana Kochanowskiego to jedyny dramat tego autora. Renesansowa tragedia nawiązuje tematyką do antycznego mitu o wojnie trojańskiej, jednak w rzeczywistości opisuje sytuację Rzeczypospolitej w XVI wieku. Posłuchaj streszczenia lektury.

Odprawa posłów greckich
Autor: Getty images

Dramat Jana Kochanowskiego to wierszowany utwór nawiązujący do tragedii antycznej. Tematem sztuki wzorowanej na tragedii greckiej jest wojna trojańska, jednak przesłaniem autora było ukazanie  sytuacji Rzeczypospolitej w przededniu wojny z Rosja.

Jan Kochanowski na podstawie losów Troi próbuje udowodnić czytelnikowi, że losy państwa zależą od moralności jego poddanych. krytykuje słabość rządzących, przekupstwo, brak sprawiedliwości i szacunku do prawa. Zachęca za to do walki w obronie swojej ojczyzny. Posłuchaj streszczenia lektury i poznaj lepiej jedyny dramat Jana Kochanowskiego.

Posłuchaj również streszczenia: Treny Kochanowskiego

Kazań sejmowych Skargi

Hamleta Williama Szekspira

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza