Treny Jana Kochanowskiego - streszczenie lektury

2020-02-29 15:09
Treny Kochanowskiego
Autor: Getty images

Tren to rodzaj utworu lirycznego o tematyce żałobnej. Gatunek znany już od czasów starożytnej literatury greckiej. Posłuchaj streszczenia wybranych trenów Jana Kochanowskiego, które są lekturą obowiązkową w klasie VII.

Jan Kochanowski, najwybitniejszy twórca polskiej literatury renesansowej, napisał treny na cześć swojej zmarłej córki Urszuli. Cykl obejmuje 19 trenów.

W wierszach wspomina swoją zmarłą córkę, wyraża żal z powodu jej odejścia, a także wyrzuty sumienia, że nie umiał uchronić jej przed śmiercią.

Dopiero ostatni tren XIX jest świadectwem pogodzenia się z rzeczywistością i uspokojenia poety. Posłuchaj streszczenia wybranych trenów Jana Kochanowskiego, zapoznaj się z ich treścią i przesłaniem.

Posłuchaj również streszczenia: Odprawy posłów greckich Kochanowskiego

Kazań sejmowych Skargi

Hamleta Williama Szekspira

Jan Kochanowski - Treny (wybrane utwory) - streszczenie lektury - posłuchaj podcastu. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Lektury szkolne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE