Pole prostokąta: jaki jest wzór na pole i obwód prostokąta?

2023-04-11 12:47

Wzór na pole prostokąta jest prosty i jeśli go zapamiętamy, będziemy znali go na całe życie. Sprawdź, jak policzyć pole i obwód prostokąta.

Wzór na pole prostokąta
Autor: Getty Images Aby obliczyć wzór na pole prostokąta, trzeba pomnożyć długości dwóch boków.

Wzór na pole prostokąta to jeden z pierwszych wzorów, których uczą się dzieci w szkole podstawowej. Aby dowiedzieć się, jak policzyć zarówno pole, jak i obwód prostokąta, warto dowiedzieć się więcej, czym jest ta figura. Zrozumienie tego pozwala zapamiętać na całe życie wzór na pole prostokąta.

Lektury szkolne - filmy. Ekranizacje książek, które pomogą w nauce

Spis treści

  1. Co to jest prostokąt?
  2. Przekątne prostokąta
  3. Wzór na pole prostokąta
  4. Wzór na obwód prostokąta
  5. Ćwiczenie na pole prostokąta

Co to jest prostokąt?

Prostokąt to czworokąt, który ma wszystkie kąty proste. Inaczej nazywany równoległobokiem. Każdy kąt ma 90 stopni, a wszystkie razem tworzą sumę 360 stopni. Z tego powodu łatwo jest zapamiętać kąty w prostokącie — są dokładnie takie same, jak w kwadracie.

Tym, co odróżnia prostokąt od kwadratu, jest to, że jego boki nie są równe. Prostokąt ma dwa dłuższe i dwa krótsze boki.

Przekątne prostokąta

Prostokąt ma dwie przekątne, które przecinają się w połowie. Kąt między nimi nie jest kątem prostym — tak dzieje się tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z kwadratem.

Wzór na pole prostokąta

Aby policzyć pole prostokąta, trzeba podpisać jego boki. Najczęściej dłuższy bok oznacza się literą A (A=długośc), a krótszy B (B=szerokość). Pole prostokąta to wynik mnożenia boku A i boku B. Wzór na pole prostokąta wygląda więc następująco:

P=AxB

Wzór na obwód prostokąta

Aby policzyć obwód prostokąta, trzeba zsumować ze sobą wszystkie długości boków. To oznacza, że należy dodać do siebie dwa dłuższe boki, oznaczone literką A oraz dwa krótsze, oznaczone literką B. Wzór na obwód prostokąta wygląda tak:

L=2A+2B

Ćwiczenie na pole prostokąta

Pod litery A i B można podstawiać również różne cyfry. Aby sprawdzić, czy rozumiemy, jak policzyć pole prostokąta, można rozwiązać następujące zadanie:

Treść: Zakładając, że dłuższy bok ma 10 cm, a krótszy 5 cm, oblicz, ile wynosi pole prostokąta.

Rozwiązanie: 10 cm x 5cm= 50 cm.

Czytaj też: To zadanie ze szkoły podstawowej, ale dorośli łamią sobie na nim głowę