Tata zadał dzieciom zagadkę z wykałaczkami i monetą. "Tylko dwa ruchy i 5 zł jest wasze"

2024-02-19 12:04

Pewien tata zadał dzieciom prostą zagadkę na TikToku, a za jej rozwiązanie obiecał 5 zł. W trakcie okazało się jednak, że nie jest dla dzieci taka banalna, jak zakładał. Internauci zarzucili mu, że słabo zmotywował dzieci do myślenia. Obiecana kwota ich zdaniem była za niska.

Tata zadał dzieciom zagadkę z wykałaczkami i monetą. Tylko dwa ruchy i 5 zł jest wasze
Autor: Canva, opracowanie własne Tata zadał dzieciom zagadkę z wykałaczkami i monetą. "Tylko dwa ruchy i 5 zł jest wasze"

Użytkownik TikToka @piotrkowalski409 opublikował zabawny filmik ze swoimi dzieci w roli głównej. Na nagraniu zadaje małemu synkowi i kilkuletniej córce zadanie z wykałaczkami, a za jej rozwiązanie obiecuje 5 zł. Młodsza pociecha robi wszystko, by zgarnąć obiecaną nagrodę, niestety mimo różnych kombinacji nie udaje jej się. Zobaczcie, czy wy dacie radę rozwiązać to zadanie!

Zobacz także: Umiesz rozwiązać to szkolne zadanie? Dorośli z całego świata łamią sobie na nim zęby

Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Zagadka z wykałaczkami „Moneta w kielichu”

Na nagraniu widzimy, jak tata ustawił cztery wykałaczki na kształt kielicha. Do jego środka zaś włożył monetę o wartości 5 zł. Po czym przekazał dzieciom instrukcję: „Macie dwa ruchy wykałaczkami. Nie dotykając monety, moneta musi się znaleźć poza kielichem. Jak to zrobicie, piątka jest wasza”.

Młodsze z dzieci – chłopiec robi wszystko, by zgarnąć nagrodę, jednak nie działa zgodnie z założonymi zasadami. By go zmotywować do myślenia, tata zwiększa pulę, dodając kolejną monetę o nominale 1 zł. Chłopiec nadal jednak nie wie, jak rozwiązać zagadkę. Tata dalej nie odpuszcza i dodaje jeszcze 2 zł. Kwota 8 zł nie sprawiła jednak cudów. Zagadka pozostała nierozwiązana.

Internauci od razu zawyrokowali, że to była zbyt mała stawka, by zachęcić dziecko do myślenia.

„Za taką stawkę to się nawet nie opłacało myśleć”, „Za 6 zł bym tych wykałaczek do ręki nie wzięła” – pisali.

Inni z kolei podkreślali, że tata nieprecyzyjnie zadał zagadkę. Ich zdaniem zabrakło informacji, że kielich musi zachować swój kształt. Podkreślali także, że zagadka mogła być za trudna dla tak małego chłopca.

Zagadka z wykałaczkami – rozwiązanie

Choć rozwiązanie okazało się proste. Nie oznacza to, że każdy do niego dojdzie. Nawet dorośli mogą mieć z nim problem. Sprawdźcie sami w swojej rodzinie.

Wykałaczkę, która stanowi dno kielicha, należy przesunąć o połowę długości w prawo. Lewy bok kielicha zaś przenieść na dół. Zobaczcie, jak to dokładnie wygląda:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza