Ten prosty trick pomaga dzieciom z dysleksją - co odkryli naukowcy?

2021-10-15 15:03

Dzieci z dysleksją nie tylko robią błędy,ale również mają problemy z czytaniem. Naukowcy z Wielkiej Brytanii zauważyli, że stosowanie większych odstępów między literami w tekście drukowanym znacznie ułatwia czytanie dzieciom z tym zaburzeniem.

Ten prosty trick pomaga dzieciom z dysleksją - co odkryli naukowcy?
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Szersze odstępy miedzy literami
  2. Petycja do władz

Dysleksja dotyka prawie 10 proc. społeczeństwa. Nic dziwnego, że poprawa sytuacji osób z tym zaburzeniem, a szczególnie uczących się dzieci, leży na sercu niejednego specjalisty. Naukowcy z Anglia Ruskin University, United Kingdom przeprowadzili badania, które wykazały, że wystarczy prosty trick, aby ułatwić dyslektykom czytanie. Chodzi o stosowanie szerszych odstępów między literami w drukowanym tekście. 

Szersze odstępy miedzy literami

Dzieci z dysleksją poddane badaniu, które otrzymały tekst z szerszymi odstępami między poszczególnymi znakami, czytały go szybciej o 13 proc. Dzieci nie ciepiące na to zaburzenie - szybciej o 5 proc. Dzieci z dysleksją pomijały również mniejszą liczbę słów podczas czytania.

Wydaje się, że to prosta i tania metoda, która może poprawić warunki szkolne dzieci z dysleksją, jednak nie wszyscy naukowcy się z tym zgadzają.

Petycja do władz

Ich zdaniem dysleksja nie jest problemem wzrokowym: „Wiele badań wykluczyło, że dysleksja jest zaburzeniem przetwarzania wzrokowego, a zatem nie jest leczona ani wspierana przez wdrażanie pomocy wizualnych” – powiedział Montalto, który pracuje w Szpitalu Dziecięcym NYU Langone w Hassenfeld w Nowym Jorku, cytowana przez USNews. Mimo to w Wielkiej Brytanii wystosowano petycję do władz odpowiedzialnych za edukację, z prośbą o zastosowanie większych odstępów między wyrazami w drukach egzaminacyjnych czy podręcznikach.

Czytaj również: Dyskalkulia - objawy i diagnoza. Ćwiczenia dla dzieci z dyskalkulią

Dysleksja rozwojowa: przyczyny, objawy i leczenie u dzieci     

Jak zachęcić dziecko do nauki: 5 sprawdzonych sposobów i 10 dobrych pomocy naukowych

M jak mama - nauka literek