Jak zachęcić dziecko do nauki: 5 sprawdzonych sposobów i 10 dobrych pomocy naukowych

2021-08-24 10:19

Jak zachęcić dziecko do nauki? Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. Dzieci lubią zdobywać wiedzę. Dopóki stanowi to dla nich przyjemność, chłoną informacje i chętnie się nimi dzielą. Przydatne są też gadżety, które zainteresują dziecko i obudzą w nim ciekawość. Oto 5 sposobów na zachęcenie do nauki i 10 przydatnych pomocy naukowych.

Jak zachęcić dziecko do nauki
Autor: thinkstockphotos.com Jak zachęcić dziecko do nauki? Zamieniając ją w zabawę i korzystając z multimediów.

Aby zachęcić dziecko do nauki nie trzeba wymyślać chytrych forteli. Wystarczy poświęcić mu odpowiednią ilość czasu i zaszczepić w nim pasję do wiedzy. Nauka może być wspaniałą przygoda i interesująca zabawą, jeśli dziecko nie będzie do niej przymuszane, a zachęcane i motywowane. Oto kilka sprawdzonych sposobów i pomocy naukowych, które zachęcą dziecko do nauki.

Spis treści

  1. Ucz się razem z dzieckiem
  2. Zamień naukę w zabawę, by zachęcić dziecko do nauki
  3. Nie nagradzaj i nie karz, jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki
  4. Zachowaj zdrowy rozsądek i ucz dziecko odpowiedzialności
  5. Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych
  6. Te gadżety naukowe mogą zdziałać cuda!
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Ucz się razem z dzieckiem

Dziecko pozostawione samemu sobie napotka podczas nauki na problemy i trudności, które skutecznie je zniechęcą. Wspólne odrabianie zadanej w szkole pracy domowej będzie przyjemniejsze i efektywniejsze, gdy nasza pociecha poczuje wsparcie najbliższych, dlatego odrabiaj z dzieckiem lekcje.

Zamień naukę w zabawę, by zachęcić dziecko do nauki

Dziecko uwielbia się bawić. Nauka pozbawiona cech zabawy, szybko może stać się przykrym obowiązkiem. Łatwo zamienić ją w przyjemność. Niech odrabianie lekcji będzie wyzwaniem. Stwórzcie z córką lub synem „Księgę wyzwań”, w której będziecie zapisywać kolejne wykonane zadania. Jeszcze inny sposób, to notowanie kolejnych postępów nauce. Załóżcie „Księgę umiejętności”. Dodawajcie w niej nowo poznane zagadnienia.

Gdy dziecko uczy się np. liczyć, pomóżcie mu, używając zabawek, rzeczy, z którymi ma codzienny kontakt. Łatwiej wyobrazić sobie dwa samochodziki czy pięć lalek niż abstrakcyjną liczbę 2 czy 5. Oczywiście, musicie pamiętać, by później owe samochodziki i lalki przełożyć na liczby. Problemy, które dziecko napotyka, mogą zostać zamienione w grę, która pomoże mu zrozumieć dane zagadnienie.

Czytaj także: Jak zachęcić dziecko do czytania? 5 sprawdzonych sposobów

"Nie będę odrabiał lekcji!". Jak zachęcić dziecko do odrabiania lekcji?

Kalendarz szkolny - ważne daty i terminy w roku szkolnym 2021/2022

Nie nagradzaj i nie karz, jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki

Gdy obiecasz dziecku komputer, tablet czy rower za dobre wyniki w nauce, stanie się on celem samym w sobie. Gdy ukarzesz je za jedynkę z matematyki czy języka polskiego, nauka będzie kojarzyć się z traumatycznym przeżyciem.

Księgi wyzwań i umiejętności wspomniane wyżej mają sprawić, że zdobywając wiedzę dziecko ma poczucie, że robi coś ważnego, wzbogaca się. Nie chodzi zatem o to, by za zapełnienie kolejnych kartek otrzymało konkretną nagrodę. Ma uświadomić sobie, że wiedza, którą zdobywać, jest wartością.

Zachowaj zdrowy rozsądek i ucz dziecko odpowiedzialności

Nauka nie może być wyłącznie przyjemnością. Zdobywanie wiedzy nie może opierać się wyłącznie na gadżetach, zabawach, multimediach czy wspólnych odkryciach. Dziecko musi wiedzieć, że nauka to jego obowiązek. Mama i tata pracują, dziecko się uczy – każdy członek rodziny wnosi do niej własną pracę.

Opieranie się wyłącznie na nowoczesnych pomocach naukowych sprawi, że nasza pociecha w szkole będzie się nudzić i nie będzie chciała zdobywać wiedzy w tradycyjny sposób. Pamiętajcie, by były one miłym dodatkiem i motywacją, a nie istotą procesu nauki.

Pamiętajcie też o książkach. Od dziecka zarażajcie dzieci miłością do nich. Tablet, smartfon czy komputer dostarczają wielu wrażeń, ale to czytanie jest bezkonkurencyjnym sposobem zdobywania wiedzy.

Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych

Tablety, gry edukacyjne, pomoce naukowe – to wszystko może uatrakcyjnić naukę. W sklepach z aplikacjami na smartfony i tablety znajdziecie tysiące programów, które pomogą dziecku w nauce.

Matematyka staje się o wiele prostsza, gdy skorzystamy z którejś z niezliczonych aplikacji na urządzeniu mobilnym czy komputerze. Dotyczy to również innych dziedzin: biologii czy geografii.

Gry edukacyjne oprócz konkretnych umiejętności pomogą rozwinąć wyobraźnię dziecka. Gdy poznaje ono w szkole wszechświat, można nauce nadać rangę odkryć naukowych. Do patrzenia w niebo wystarczy zwykła lornetka. Widziany w powiększeniu Księżyc wzbudzi zachwyt dzieciaka.

Po wspólnej obserwacji nieba z łatwością wskaże najbardziej znane gwiazdozbiory czy planety (Wenus, Jowisz, Mars). Poczuje się odkrywcą.

Te gadżety naukowe mogą zdziałać cuda!

Niekiedy wystarczy prosta rzecz, aby rozbudzić w dziecku zainteresowanie wiedzą. Mapa nieba może stać się impulsem do sięgnięcia po książkę o kosmosie, a podkładka na biurko ze zdjęciami zwierząt - zachętą do zgłębienia tematu afrykańskiej fauny. Nigdy nie wiadomo, co może zainteresować dziecko i stać się w przyszłości jego pasją.

Warto też pamiętać, ze niektóre pomoce naukowe, nawet jeśli nie staną się źródłem inspiracji do nauki, mogą ją po prostu ułatwić. Dużo łatwiej uczyć się tabliczki mnożenia w czasie układania klocków, niż wykuwając ją na pamięć. Wybraliśmy dla was najciekawsze pomoce naukowe.

Te lektury znają wszyscy. A czy znasz ich autorów?

Pytanie 1 z 10
Kto jest autorem książki "Boska komedia"?