Jak zachęcić dziecko do nauki: 5 sprawdzonych sposobów [SŁUCHAJ ONLINE]

2018-08-21 14:32
Jak zachęcić dziecko do nauki
Autor: thinkstockphotos.com Jak zachęcić dziecko do nauki? Zamieniając ją w zabawę i korzystając z multimediów.

Jak zachęcić dziecko do nauki? Nie jest to wcale takie trudne, jak się wydaje. Dzieci lubią zdobywać wiedzę. Dopóki stanowi to dla nich przyjemność, chłoną informacje i chętnie się nimi dzielą. Entuzjazm opada, gdy pojawia się przymus. Jak więc zachęcić dziecko do nauki i obudzić w dziecku chęci do poznawania jej? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów. Przewiń niżej i SŁUCHAJ online.

Jak zachęcić dziecko do nauki – 5 sposobów [SŁUCHAJ online]

Aby zachęcić dziecko do nauki nie trzeba wymyślać chytrych forteli. Wystarczy poświęcić dziecku odpowiednią ilość czasu i zaszczepić w nim pasję do wiedzy. Nauka może być wspaniałą przygoda i interesująca zabawą, jeśli dziecko nie będzie do niej przymuszane, a zachęcane i motywowane.

1. Ucz się razem z dzieckiem

Dziecko pozostawione samemu sobie napotka podczas nauki na problemy i trudności, które skutecznie je zniechęcą. Wspólne odrabianie zadanej w szkole pracy domowej będzie przyjemniejsze i efektywniejsze, gdy nasza pociecha poczuje wsparcie najbliższych, dlatego odrabiaj z dzieckiem lekcje.

2. Zamień naukę w zabawę, by zachęcić dziecko do nauki

Dziecko uwielbia się bawić. Nauka pozbawiona cech zabawy, szybko może stać się przykrym obowiązkiem. Łatwo zamienić ją w przyjemność. Niech odrabianie lekcji będzie wyzwaniem. Stwórzcie z córką lub synem „Księgę wyzwań”, w której będziecie zapisywać kolejne wykonane zadania. Jeszcze inny sposób, to notowanie kolejnych postępów nauce. Załóżcie „Księgę umiejętności”. Dodawajcie w niej nowo poznane zagadnienia.

Gdy dziecko uczy się np. liczyć, pomóżcie mu, używając zabawek, rzeczy, z którymi ma codzienny kontakt. Łatwiej wyobrazić sobie dwa samochodziki czy pięć lalek niż abstrakcyjną liczbę 2 czy 5. Oczywiście, musicie pamiętać, by później owe samochodziki i lalki przełożyć na liczby. Problemy, które dziecko napotyka, mogą zostać zamienione w grę, która pomoże mu zrozumieć dane zagadnienie.

3. Korzystaj z nowoczesnych pomocy naukowych

Tablety, gry edukacyjne, pomoce naukowe – to wszystko może  uatrakcyjnić naukę. W sklepach z aplikacjami na smartfony i tablety znajdziecie tysiące programów, które pomogą dziecku w nauce.

Matematyka staje się o wiele prostsza, gdy skorzystamy z którejś z niezliczonych aplikacji na urządzeniu mobilnym czy komputerze. Dotyczy to również innych dziedzin: biologii czy geografii.

Gry edukacyjne oprócz konkretnych umiejętności pomogą rozwinąć wyobraźnię dziecka. Gdy poznaje ono w szkole wszechświat, można nauce nadać rangę odkryć naukowych. Do patrzenia w niebo wystarczy zwykła lornetka. Widziany w powiększeniu Księżyc wzbudzi zachwyt dzieciaka.

Po wspólnej obserwacji nieba z łatwością wskaże najbardziej znane gwiazdozbiory czy planety (Wenus, Jowisz, Mars). Poczuje się odkrywcą.

Czytaj także:

Jak zachęcić dziecko do czytania? 5 sprawdzonych sposobów

Jak pomóc dziecku odnaleźć się w cyfrowej dżungli?

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności? 5 skutecznych sposobów

4. Nie nagradzaj i nie karz, jeśli chcesz zachęcić dziecko do nauki

Gdy obiecasz dziecku komputer, tablet czy rower za dobre wyniki w nauce, stanie się on celem samym w sobie. Gdy ukarzesz je za jedynkę z matematyki czy języka polskiego, nauka będzie kojarzyć się z traumatycznym przeżyciem. Księgi wyzwań i umiejętności wspomniane wyżej mają sprawić, że zdobywając wiedzę dziecko ma poczucie, że robi coś ważnego, wzbogaca się. Nie chodzi zatem o to, by za zapełnienie kolejnych kartek otrzymało konkretną nagrodę. Ma uświadomić sobie, że wiedza, którą zdobywać, jest wartością.

5. Zachowaj zdrowy rozsądek i ucz dziecko odpowiedzialności

Nauka nie może być wyłącznie przyjemnością. Zdobywanie wiedzy nie może opierać się wyłącznie na gadżetach, zabawach, multimediach czy wspólnych odkryciach. Dziecko musi wiedzieć, że nauka to jego obowiązek. Mama i tata pracują, dziecko się uczy – każdy członek rodziny wnosi do niej własną pracę.

Opieranie się wyłącznie na nowoczesnych pomocach naukowych sprawi, że nasza pociecha w szkole będzie się nudzić i nie będzie chciała zdobywać wiedzy w tradycyjny sposób. Pamiętajcie, by były one miłym dodatkiem i motywacją, a nie istotą procesu nauki.

Pamiętajcie też o książkach. Od dziecka zarażajcie dzieci miłością do nich. Tablet, smartfon czy komputer dostarczają wielu wrażeń, ale to czytanie jest bezkonkurencyjnym sposobem zdobywania wiedzy.

Polecamy wideo: Dlaczego warto czytać książki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE