Dziecko nie chce chodzić do szkoły: co zrobić, by zachęcić dziecko do chodzenia do szkoły?

2013-07-31 15:18

Gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły powinnaś zwrócić uwagę na jego zachowanie. Większość dzieci lubi chodzić do szkoły, uczyć się nowych rzeczy i spotykać się z kolegami. Jednak niektóre dzieci odczuwają lęk przed szkołą i robią wszystko, by nie chodzić do szkoły. Niechęć dziecka do szkoły to poważny problem. Co robić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Dziecko nie chce chodzic do szkoly
Autor: _photos.com|photos.com Dziecko NIE CHCE CHODZIĆ DO SZKOŁY: co zrobić, by zachęcić dziecko do chodzenia do szkoły?

Spis treści

  1. Niechęć do szkoły: jak sobie z tym poradzić?
  2. Polecamy wideo: jak wybrać dobrą instytucję językowo-szkoleniową?

W poradzeniu sobie z tą sytuacją najważniejsze jest znalezienie przyczyny niechęci do szkoły. Źródłem niechęci do szkoły mogą być szkolne problemy: trudności z nauką, niemożność dogadania się z kolegami, prześladowanie przez rówieśników. Ale lęk przed szkołą może mieć też podłoże niezwiązane ze szkołą. Czasem dziecko nie chce chodzić do szkoły, gdy ma problemy w rodzinie lub traumatyczne przeżycia za sobą (np. śmierć bliskiej osoby). Przyczyną niechęci może być również fobia społeczna, nerwica lękowa czy nawet depresja. U niektórych dzieci pojawiają się objawy somatyczne związane z fobią szkolną, takie jak zawroty głowy, mdłości, bóle głowy, brzucha czy napady płaczu.

Niechęć do szkoły: jak sobie z tym poradzić?

Przede wszystkim nie krzycz na dziecko, nie wyśmiewaj go i nie zmuszaj go siłą do chodzenia do szkoły (nie pozwalaj jednak na przedłużające się nieobecności). Radzenie sobie ze szkołą, wymaganiami, konieczność odnalezienia się w grupie rówieśników to ogromne wyzwanie dla dziecka i stres. Porozmawiaj z dzieckiem, spytaj, czego dokładnie się boi. Być może konieczna będzie rozmowa z nauczycielami, by ustalić źródło lęku. Zastanów się, czy powodem problemów nie jest sytuacja w rodzinie. Chwal dziecko, ciesz się jego sukcesami, nie stawiaj mu wygórowanych wymagań. Słuchaj tego, co dziecko chce opowiedzieć o szkole, nie wypytuj tylko o stopnie.

Polecamy wideo: jak wybrać dobrą instytucję językowo-szkoleniową?

www.dlarodzinki.pl