Dziecko idzie do nowej szkoły. Jak ułatwić mu start w NOWEJ SZKOLE?

2013-08-06 19:35

Pójście do nowej szkoły to dla dziecka duża zmiana, wywołująca stres i niepokój. Duża rolę w przygotowaniu dziecka do nowej szkoły i pokonaniu trudności z adaptacją szkolną mają rodzice. Ważne, by wyrobić w dziecku pozytywne nastawienie do zmiany.

Dziecko idzie do nowej szkoly
Autor: _photos.com|photos.com Dziecko idzie do nowej szkoły. Jak ułatwić mu start w NOWEJ SZKOLE?

Jeśli obawiasz się, czy dziecko poradzi sobie w nowej szkole, czy będzie bezpieczne i czy zaaklimatyzuje się w klasie, nie okazuj dziecku swojego niepokoju. Dziecko doskonale wyczuwa nastrój rodziców i przejmuje te emocje, mimo że na początku odczuwało głównie zapał, ekscytację i ciekawość z powodu pójścia do nowej szkoły. Większość dzieci adaptuje się do nowej sytuacji, dlatego nie martw się na zapas. Za to poświęć dziecku więcej czasu i uwagi, aby zmiana szkoły poszła gładko i bezproblemowo.

Adaptacja w nowej szkole: jak pomóc dziecku?

  • Przed pójściem do nowej szkoły opowiadaj dziecku o szkole, przedstawiaj zalety, pozytywnie wypowiadaj się o nauczycielach.
  • Dobrze byłoby, aby dziecko zapoznało się wcześniej z nową szkołą – np. podczas dni otwartych czy uczęszczając na zajęcia dodatkowe organizowane na terenie szkoły.
  • Codziennie znajdź czas na rozmowę z dzieckiem, wspólne rozwiązywanie problemów, wspieranie dziecka psychicznie, obserwację zmian w zachowaniu dziecka.
  • Pomagaj dziecku przy odrabianiu lekcji, sprawdzaj zeszyty, pomagaj przy pakowaniu się.
  • Zaprowadzaj dziecko do szkoły i odbieraj po lekcjach.
  • Bądź w stałym kontakcie z wychowawczynią dziecka i rodzicami innych uczniów.
www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza