Zmiana szkoły - czy to dobre rozwiązanie problemów? Jak zmienić szkołę?

2021-08-18 11:04

Gdy dziecko staje się markotne i nie chce chodzić do szkoły, prawdopodobnie ma problemy w szkole. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Czy zmiana szkoły jest dobrym rozwiązaniem i jak to zrobić? Rozmawiają psycholog Aleksandra Piotrowska.

Dziecko w szkole
Autor: thinkstockphotos.com Gdy dziecko ma problemy w szkole, nie czekaj. Reaguj od razu.

Wielu rodziców decyduje się na zamianę szkoły z powodu problemów dziecka: odrzucenia przez rówieśników, braku kolegów i koleżanek, konfliktu z nauczycielami, kłopotów z nauką, czyli gdy dziecko nie chce się uczyć. Tak naprawdę problemy w szkole nie zawsze wymagają zmiany szkoły, ale na pewno - niezależnie od tego, czego one dotyczą - wymagają reakcji rodziców. 

Spis treści

  1. Co robić, gdy dziecko ma problemy w szkole?
  2. Kiedy i jak zmienić szkołę?
  3. Jak ułatwić dziecku zmianę szkoły?
Jak skutecznie zachęcić dziecko do nauki?

Co robić, gdy dziecko ma problemy w szkole?

Gdy widzimy, że dziecko wraca ze szkoły markotne, nie chce jeść rano i marudzi, że wolałoby zostać w domu, powinniśmy odebrać to jako sygnał ostrzegawczy. W pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, co się dzieje, jakie problemy w szkole ma dziecko i dlaczego tak reaguje.

Jeśli powie nam o tym samo, mamy pół problemu z głowy i możemy przystąpić do działania. Jeśli nie chce powiedzieć, niestety sytuacja jest bardziej poważna i powinniśmy spróbować porozmawiać z innymi rodzicami, a dopiero w ostateczności z nauczycielką.

Kiedy i jak zmienić szkołę?

Czasem rodzicom wydaje się, że na problemy w szkole najlepszym rozwiązaniem będzie... zmiana szkoły. To błędne myślenie, zmiana środowiska może być bowiem dla dziecka bardziej stresująca, niż to, co go spotyka w obecnej placówce. Kiedy więc zmienić szkołę?

- Tak naprawdę zmiana szkoły jest dobra tylko w jednym przypadku: gdy dziecku dzieje się krzywda. Kiedy widzimy, że wszystkie rozwiązania zawiodły, a dziecko nam gaśnie w oczach, nie powinniśmy zwlekać - twierdzi psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska.

Zmiana szkoły nie jest wbrew pozorom trudna ani niemożliwa. Wszystko zależy od tego, czy w nowej placówce, którą wybraliśmy jest miejsce dla naszego dziecka. Dlatego na początku warto wybrać się tam i poprosić o rozmowę z dyrektorem. Jeśli w klasie, do której miałby dołączyć uczeń, są jeszcze wolne miejsca, dyrektor powinien wyrazić zgodę.

Rodzice powinni być jednak przygotowani na pytanie o powód decyzji o zmianie szkoły. Dyrektor może chcieć wiedzieć, jakie stopnie miało dziecko w przedniej placówce, czy jest konfliktowe lub czy są z nim problemy wychowawcze.

Jeśli formalności w nowej szkole zostaną załatwione, rodzice powinni udać się do starej szkoły dziecka i złożyć tam wniosek przeniesienia dziecka, który następnie wraz z innymi dokumentami trzeba zanieść do nowej szkoły.

Czytaj również: Przemoc w szkole: jak reagować i jak rozmawiać z dzieckiem o jego problemach?

Moje dziecko nie radzi sobie w szkole. Co robić?

Kalendarz szkolny - ważne daty i terminy w roku szkolnym 2021/2022

Jak ułatwić dziecku zmianę szkoły?

Przygotowując je do tego psychicznie. Warto poświęcić na to sporo czasu, pokazać dziecku nową placówkę, poopowiadać o niej i pójść z nim ją obejrzeć jeszcze zanim zacznie do niej uczęszczać. Przy starszym dziecku jest o tyle łatwiej, że można w pewnym sensie pozwolić dziecku zdecydować do jakiej szkoły chciałoby chodzić i np. wybrać kilka dobrych szkół i obejrzeć je razem z dzieckiem.

Tak właśnie zrobiła Monika Mrozowska, której córka kiedyś zmieniła szkołę z powodu przeprowadzki. - Przeglądałam rankingi szkół, wybrałam 10 według mnie najlepszych. Później oglądałyśmy je w internecie razem z Karoliną, ona wybrała z nich 5. Udałam się do każdej szkoły, porozmawiałam z dyrekcją i przeprowadziłam wywiad środowiskowy - opowiada.

Strój galowy - zobacz galerię najładniejszych strojów na rozpoczęcie roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza