PROBLEMY w SZKOLE: czy zmiana szkoły jest dobrym rozwiązaniem?

2014-10-15 14:25 Katarzyna Stańczyk
Dziecko w szkole
Autor: thinkstockphotos.com Gdy dziecko ma problemy w szkole, nie czekaj. Reaguj od razu.

Gdy dziecko staje się markotne i nie chce chodzić do szkoły, prawdopodobnie ma problemy w szkole. Jak sobie poradzić w tej sytuacji? Czy zmiana szkoły jest dobrym rozwiązaniem? Rozmawiają psycholog Aleksandra Piotrowska i aktorka Monika Mrozowska.

Odrzucenie przez rówieśników, brak kolegów i koleżanek, przerażająca nauczycielka, kłopoty z nauką - tak naprawdę dziecko może mieć wiele rodzajów problemów w szkole. Niezależnie od tego, czego one dotyczą, rodzice powinni jak najszybciej zareagować.

Problemy w szkole: co robić?

Gdy widzimy, że dziecko wraca ze szkoły markotne, nie chce jeść rano i marudzi, że wolałoby zostać w domu, powinniśmy odebrać to jako sygnał ostrzegawczy. W pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, co się dzieje, jakie problemy w szkole ma dziecko i dlaczego tak reaguje. Jeśli powie nam o tym samo, mamy pół problemu z głowy i możemy przystąpić do działania. Jeśli nie chce powiedzieć, niestety sytuacja jest bardziej poważna i powinniśmy spróbować porozmawiać z innymi rodzicami, a dopiero w ostateczności z nauczycielką.

>> Moje dziecko nie radzi sobie w szkole. Co robić? >>

Problemy w szkole: kiedy zmienić szkołę?

Czasem rodzicom wydaje się, że na problemy w szkole najlepszym rozwiązaniem będzie... zmiana szkoły. To błędne myślenie, zmiana środowiska może być bowiem dla dziecka bardziej stresująca, niż to, co go spotyka w obecnej placówce. Kiedy więc zmienić szkołę?

- Tak naprawdę zmiana szkoły jest dobra tylko w jednym przypadku: gdy dziecku dzieje się krzywda. Kiedy widzimy, że wszystkie rozwiązania zawiodły, a dziecko nam gaśnie w oczach, nie powinniśmy zwlekać - twierdzi psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska.

>> Przemoc w szkole: jak reagować i jak rozmawiać z dzieckiem o jego problemach? >>

Problemy w szkole: jak ułatwić dziecku zmianę szkoły?

Przygotowując je do tego psychicznie. Warto poświęcić na to sporo czasu, pokazać dziecku nową placówkę, poopowiadać o niej i pójść z nim ją obejrzeć jeszcze zanim zacznie do niej uczęszczać. Przy starszym dziecku jest o tyle łatwiej, że można w pewnym sensie pozwolić dziecku zdecydować do jakiej szkoły chciałoby chodzić i np. wybrać kilka dobrych szkół i obejrzeć je razem z dzieckiem.

Tak właśnie zrobiła Monika Mrozowska, której córka w styczniu zmieniła szkołę z powodu przeprowadzki. - Przeglądałam rankingi szkół, wybrałam 10 według mnie najlepszych. Później oglądałyśmy je w internecie razem z Karoliną, ona wybrała z nich 5. Udałam się do każdej szkoły, porozmawiałam z dyrekcją i przeprowadziłam wywiad środowiskowy - opowiada.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE