Problemy w szkole: gdy nauczycielka nie lubi dziecka

2021-09-06 12:42

Wobec każdego ucznia nauczyciel lub wychowawca powinien być sprawiedliwy i traktować wszytkie dzieci tak samo. Jednak nie zawsze tak jest. Jak się zachować, gdy dziecko mówi: „Pani w szkole mnie nie lubi?”. Oto porady, które warto zastosować, gdy nauczycielka nie lubi dziecka.

nauczycielka nie lubi dziecka
Autor: Getty Images

Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecięce problemy w szkole wcale nie są jego zasługą. Nierzadko dochodzi do sytuacji kiedy to nauczyciel "uwiziął się" na ucznia. Niekiedy są to uprzedzenia zupełnie bezpodstawne, innym razem konflikt ma swoje źródło. Dowiedz się, jak postępować, kiedy nauczycielka nie lubi dziecka i jak pomóc zagubionemu uczniowi.

Spis treści

  1. Problemy w szkole: uwierz dziecku
  2. Problemy w szkole: porozmawiaj z nauczycielem
  3. Problemy w szkole: znajdź mediatora
  4. Problemy w szkole: zastanów się nad nową placówką
Ile czasu uczniowie odrabiają prace domowe w innych krajach?

Problemy w szkole: uwierz dziecku

Rodzic powinien przede wszystkim wystąpić w charakterze adwokata, który w pełni ufa swojemu klientowi. Szkoła często jest molochem, w którym ani nauczyciele ani pedagodzy szkolni nie dają sobie rady z problemami, dlatego to rodzice powinni wywalczyć dziecku jego pozycję i załagodzić konflikt z nauczycielem, który się „uweźmie”.

Często przyczynę „nielubienia” łatwo stwierdzić – wystarczy rozmowa z dzieckiem. Może się okazać, że dziecko uważa, że nauczyciel jest wymagający albo niesprawiedliwy.

Dowiedz się: Coraz więcej prób samobójczych wśród dzieci kończy się śmiercią

- Teraz często w szkołach stawia się punkty albo przyznaje kolorki za zachowanie. Jedne dzieci, choć wcale nie są najgrzeczniejsze, potrafią się doskonale wykłócić o jak największą ich ilość, a inne siedzą cicho i punktów nie zbierają. I ten brak punktów postrzegają jako czarną niesprawiedliwość - tłumaczy Michalina Gajewska psycholog z NINTU – pracowni psychoedukacyjnej.

Pamiętaj!
  • Dziecko nie może być pośrednikiem między domem a szkołą. Nie zlecaj mu „idź i powiedz pani, że mama się nie zgadza na to czy tamto”. Konflikt pomiędzy uczniem a nauczycielem zażegnują dorośli.
  • Nie bagatelizuj problemów w szkole, nawet jeśli wydaja ci się banalne. Jeśli odmówisz dziecku pomocy w drobnej sprawie, nie przyjdzie do ciebie z poważnym problemem.

Problemy w szkole: porozmawiaj z nauczycielem

Jest problem, trzeba go rozwiązać - czyli pójść do szkoły na rozmowę z nauczycielem. Nie można jednak iść tam z nastawieniem: „To teraz ja wygarnę  cała prawdę o krzywdzie mojego dziecka”, bo rzeczywistość  może jednak okazać się inna niż zakładaliśmy po rozmowie z pociechą.

– Nauczyciele często narzekają, że rodzice mają postawy roszczeniowe, wymagają, czepiają się, chcą by szkoła wykonała za nich całą pracę wychowawczą – opowiada Michalina Gajewska.

Przeczytaj: Wychowanie fizyczne: czy zwalniać dziecko z WFu?

Zamiast wiec wkraczać do szkoły w bojowym nastroju, trzeba zachować się dyplomatycznie. Najlepiej zacząć od zaoferowania nauczycielowi współpracy. Wspólnie zastanówcie się, co możecie zrobić, by usunąć problem.

Problemy w szkole: znajdź mediatora

Jeżeli pomiędzy dzieckiem a nauczycielem rozgorzał prawdziwy konflikt i mimo wysiłków nie udaje się go załagodzić, warto poszukać mediatora. Najlepiej psychologa lub pedagoga szkolnego.

W jego gabinecie, na neutralnym gruncie mogą spotkać się obie strony, by wypracować porozumienie. Można w to włączyć także dyrektora. Jeśli takie mediacje nie pomagają, dyrektor i nauczyciel trzymają jeden front przeciwko rodzicom i nie ma widoków na poprawę sytuacji, pozostaje interwencja w kuratorium.

Dowiedz się: Bullying w szkole czyli przemoc i agresja wśród dzieci

Problemy w szkole: zastanów się nad nową placówką

Gdy wszystkie sposoby na rozwiązanie problemów w szkole zawiodą, warto zastanowić się nad przeniesieniem dziecka do innej szkoły. 

Dla wielu dzieci, wbrew obawom rodziców, zmiana szkoły jest zbawieniem - mówi Michalina Gajewska.

Zobacz też: Zmiana szkoły: czy to dobre rozwiązanie? Jak zmienić szkołę?

Edukacja? Wychowanie? Psychologia? Odwiedź nasz nowy profil na Facebooku i bądź na bieżąco! Zapraszamy na M jak Mama Smart Kid!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza