Egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka - zakres materiału na czas pandemii

2022-01-05 12:25

Egzamin ósmoklasisty z matematyki to drugi z testów, jaki piszą ósmoklasiści. Jaki zakres materiału obejmuje i co musi umieć uczeń, by zdać egzamin z matematyki po ósmej klasie? Jakie zmiany w egzaminie wprowadzono z powody pandemii?

Egzamin ósmoklasisty - matematyka
Autor: Getty Images

Egzamin ósmoklasisty z matematyki, podobnie jak dwa pozostałe egzaminy – z języka polskiego i z języka obcego – sprawdza, czy – i w jakim stopniu – uczeń opanował wiedzę i wymagania zawarte w podstawie programowej dla dwóch pierwszych etapów edukacyjnych (czyli przez osiem lat nauki w szkole podstawowej). Odbywa się w drugim dniu egzaminów.

Spis treści:

  1. Egzamin z matematyki - zmieniony zakres materiału
  2. Egzamin z matematyki - zadania

Egzamin z matematyki – zmieniony zakres materiału 

Ponieważ egzamin kompleksowo ma sprawdzić wiedzę uczniów, zadania egzaminacyjne będą sprawdzać (a egzaminatorzy oceniać) stopień, w jakim opanowali oni wszystkie zawarte w podstawie programowej wymagania. A nie jest ich mało.

By sprawnie poradzić sobie z rozwiązaniem zadań, uczeń musi wykazać się tzw. sprawnością rachunkową, czyli m.in. wykonywać działania na liczbach naturalnych oraz ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Na egzaminie do tej pory pojawiały się również zadania wykorzystujące m.in. elementy algebry i wyrażenia algebraiczne (również ich przekształcenia), obliczenia w geometrii, obliczenia praktyczne (np. zakres temperatur), elementy statystyki opisowej (w tym wartości wykresów i dane z tabelek), działania na potęgach i pierwiastkach, obliczenia procentowe, geometria przestrzenna, a nawet elementy rachunku prawdopodobieństwa.

UWAGA! W tym roku, podobnie jak w 2021, zakres materiału został zmniejszony z powodu pandemii i przerw w nauce.

Jak podaje ministerstwo edukacji, zakres wymagań podstawy programowej nie obejmie zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone będą wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii.

Czas trwania egzaminu to 100 minut.

Punktacja: Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte. Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

Więcej informacji na stronie MEN

Czytaj: Egzamin ósmoklasisty 2022 - zasady, terminy, harmonogram

Jak zachęcić dziecko do nauki? 5 sprawdzonych sposobów [SŁUCHAJ ONLINE]

M jak mama: Mapa myśli - doskonała pomoc w nauce

Egzamin z matematyki - zadania

W zadaniach zamkniętych uczeń sam będzie musiał wybrać właściwą odpowiedź, co, jak podkreślają nauczyciele matematyki, wcale nie będzie takie łatwe, gdyż będą to zarówno zadania wielokrotnego wyboru, jak i zadania na dobieranie czy zadania prawda-fałsz.

Z kolei w zadaniach otwartych odpowiedź trzeba będzie sformułować samodzielnie. Wśród nich znajdą się jednak i zadania, w których wystarczy zastosować standardową metodę otrzymywania wyniku, jak i takie, przy których trzeba się będzie trochę nagłówkować i dojść do rozwiązania, korzystając z różnych wzorów i metod.

By je rozwiązać, trzeba będzie najpierw ułożyć własny plan, a potem go zrealizować, dochodząc do wyniku metodą „małych kroków”. Na egzaminie będą również zadania, w których trzeba będzie uzasadnić taki, a nie inny sposób dochodzenia do wyniku.

Czytaj: Ćwiczenia na koncentrację u dziecka 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza