Egzamin ósmoklasisty 2021 matematyka - zakres materiału na czas pandemii

2021-01-05 11:56 Katarzyna Hubicz
Egzamin ósmoklasisty - matematyka
Autor: Getty Images

Egzamin ósmoklasisty z matematyki to drugi z testów, jaki piszą ósmoklasiści. Jaki zakres materiału obejmuje i co musi umieć uczeń, by zdać egzamin z matematyki po ósmej klasie? Jakie zmiany w egzaminie wprowadzono z powody pandemii?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki, podobnie jak dwa pozostałe egzaminy – z języka polskiego i z języka obcego – sprawdza, czy – i w jakim stopniu – uczeń opanował wiedzę i wymagania zawarte w podstawie programowej dla dwóch pierwszych etapów edukacyjnych (czyli przez osiem lat nauki w szkole podstawowej). Odbywa się w drugim dniu egzaminów.

Spis treści:

  1. Egzamin z matematyki - zmieniony zakres materiału
  2. Egzamin z matematyki - zadania

Egzamin z matematyki – zmieniony zakres materiału 

Ponieważ egzamin kompleksowo ma sprawdzić wiedzę uczniów, zadania egzaminacyjne będą sprawdzać (a egzaminatorzy oceniać) stopień, w jakim opanowali oni wszystkie zawarte w podstawie programowej wymagania. A nie jest ich mało.

By sprawnie poradzić sobie z rozwiązaniem zadań, uczeń musi wykazać się tzw. sprawnością rachunkową, czyli m.in. wykonywać działania na liczbach naturalnych oraz ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Na egzaminie do tej pory pojawiały się również zadania wykorzystujące m.in. elementy algebry i wyrażenia algebraiczne (również ich przekształcenia), obliczenia w geometrii, obliczenia praktyczne (np. zakres temperatur), elementy statystyki opisowej (w tym wartości wykresów i dane z tabelek), działania na potęgach i pierwiastkach, obliczenia procentowe, geometria przestrzenna, a nawet elementy rachunku prawdopodobieństwa.

Testy ósmoklasisty. Matematyka
8,97 zł

Testy ósmoklasisty. Matematyka

Testy ósmoklasisty to zbiór pięciu testów opracowanych według wytycznych CKE. Kierowane są głównie do uczniów ostatnich klas szkół podstawowych, aby pomóc im w dobrym przygotowaniu do egzaminu. W książce zamieszczono nie tylko odpowiedzi do wszystkich testów, ale również wskazówki, które mogą przydać się podczas egzaminu. Książka charakteryzuje się przejrzystym układem, przypominającym wygląd oficjalnych arkuszy egzaminacyjnych.

UWAGA! W tym roku zakres materiału został zmniejszony z powodu pandemii i przerw w nauce.

Jak podaje ministerstwo edukacji, zakres wymagań podstawy programowej nie obejmie zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone będą wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii.

Czas trwania egzaminu to 100 minut.

Punktacja: Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte. Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

Więcej informacji na stronie MEN

Czytaj: Egzamin ósmoklasisty 2021 - zasady, terminy, harmonogram

Jak zachęcić dziecko do nauki? 5 sprawdzonych sposobów [SŁUCHAJ ONLINE]

Egzamin z matematyki - zadania

W zadaniach zamkniętych uczeń sam będzie musiał wybrać właściwą odpowiedź, co, jak podkreślają nauczyciele matematyki, wcale nie będzie takie łatwe, gdyż będą to zarówno zadania wielokrotnego wyboru, jak i zadania na dobieranie czy zadania prawda-fałsz.

Z kolei w zadaniach otwartych odpowiedź trzeba będzie sformułować samodzielnie. Wśród nich znajdą się jednak i zadania, w których wystarczy zastosować standardową metodę otrzymywania wyniku, jak i takie, przy których trzeba się będzie trochę nagłówkować i dojść do rozwiązania, korzystając z różnych wzorów i metod.

By je rozwiązać, trzeba będzie najpierw ułożyć własny plan, a potem go zrealizować, dochodząc do wyniku metodą „małych kroków”. Na egzaminie będą również zadania, w których trzeba będzie uzasadnić taki, a nie inny sposób dochodzenia do wyniku.

Czytaj: Ćwiczenia na koncentrację u dziecka 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE