Egzamin ósmoklasisty 2020 matematyka - zakres materiału

2020-06-16 12:04 Katarzyna Hubicz
Egzamin ósmoklasisty - matematyka
Autor: Getty Images

Egzamin ósmoklasisty z matematyki to drugi z testów, jaki piszą ósmoklasiści. Jaki zakres materiału obejmuje i co musi umieć uczeń, by zdać egzamin z matematyki po ósmej klasie?

Egzamin ósmoklasisty z matematyki, podobnie jak dwa pozostałe egzaminy – z języka polskiego i z języka obcego – sprawdza, czy – i w jakim stopniu – uczeń opanował wiedzę i wymagania zawarte w podstawie programowej dla dwóch pierwszych etapów edukacyjnych (czyli przez osiem lat nauki w szkole podstawowej). Odbywa się w drugim dniu egzaminów.

Spis treści:

  1. Egzamin z matematyki - zakres materiału
  2. Egzamin z matematyki - arkusz egzaminacyjny
  3. Egzamin z matematyki - zadania

Egzamin z matematyki – zakres materiału 

Ponieważ egzamin kompleksowo ma sprawdzić wiedzę uczniów, zadania egzaminacyjne będą sprawdzać (a egzaminatorzy oceniać) stopień, w jakim opanowali oni wszystkie zawarte w podstawie programowej wymagania. A nie jest ich mało. By sprawnie poradzić sobie z rozwiązaniem zadań, uczeń musi wykazać się tzw. sprawnością rachunkową, czyli m.in. wykonywać działania na liczbach naturalnych oraz ułamkach zwykłych i dziesiętnych.

Na egzaminie pojawią się również zadania wykorzystujące m.in. elementy algebry i wyrażenia algebraiczne (również ich przekształcenia), obliczenia w geometrii, obliczenia praktyczne (np. zakres temperatur), elementy statystyki opisowej (w tym wartości wykresów i dane z tabelek), działania na potęgach i pierwiastkach, obliczenia procentowe, geometria przestrzenna, a nawet elementy rachunku prawdopodobieństwa.

Czytaj: Egzamin ósmoklasisty 2020 - zasady, terminy, harmonogram

Egzamin z matematyki – arkusz egzaminacyjny  

Arkusz egzaminacyjny będzie liczył od 19 do 23 zadań – na ich rozwiązanie uczeń będzie miał równo 100 minut (maksymalnie 150 minut, jeśli ma tzw. specjalne potrzeby edukacyjne, z których powodu czas egzaminu musi zostać przedłużony, i jest to poparte stosownym zaświadczeniem). Podobnie jak w przypadku egzaminu z języka polskiego po ósmej klasie, będą to zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte.

Czytaj: Jak zachęcić dziecko do nauki? 5 sprawdzonych sposobów [SŁUCHAJ ONLINE]

Egzamin z matematyki - zadania

W zadaniach zamkniętych uczeń sam będzie musiał wybrać właściwą odpowiedź, co, jak podkreślają nauczyciele matematyki, wcale nie będzie takie łatwe, gdyż będą to zarówno zadania wielokrotnego wyboru, jak i zadania na dobieranie czy zadania prawda-fałsz.

Z kolei w zadaniach otwartych odpowiedź trzeba będzie sformułować samodzielnie. Wśród nich znajdą się jednak i zadania, w których wystarczy zastosować standardową metodę otrzymywania wyniku, jak i takie, przy których trzeba się będzie trochę nagłówkować i dojść do rozwiązania, korzystając z różnych wzorów i metod. By je rozwiązać, trzeba będzie najpierw ułożyć własny plan, a potem go zrealizować, dochodząc do wyniku metodą „małych kroków”. Na egzaminie będą również zadania, w których trzeba będzie uzasadnić taki, a nie inny sposób dochodzenia do wyniku.

Czytaj:

Ćwiczenia na koncentrację u dziecka 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE