W 2022 roku duże zmiany w egzaminach ósmoklasisty

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty
Autor: Getty images Zmiany w egzaminie ósmoklasisty

W 2022 roku zmieni się nie tylko data egzaminu ósmoklasisty - zamiast w kwietniu, uczniowie podejdą do egzaminu w maju. Do tej pory egzamin ósmoklasisty składał się z 4 przedmiotów. Jak będzie teraz?

Termin egzaminu ósmoklasisty przesunięty na maj

Już w 2021 roku egzamin ósmoklasisty uczniowie wyjątkowo pisali w maju. Od kolejnego roku szkolnego 2021/2022 stanie się to normą. Zgodnie z projektem opublikowanym dziś w Rządowym Centrum Legislacji, egzamin ósmoklasisty już zawsze będzie przeprowadzany w maju.

Wszystko przez zdalne nauczanie, które zdaniem ekspertów powołanych przez Ministra Edukacji i Nauki, sprawiło, że uczniom trudniej było opanować wymagany zakres materiału. Skróceniu ulec mają także ustawowe terminy rekrutacyjne. Dzięki wdrożeniu systemu informatycznego, praca komisji rekrutacyjnych odpowiedzialnych za weryfikację wniosków o przyjęcie do szkoły, ma zostać usprawniona, a uczniowie na czas dowiedzą się o przyjęciu do placówki.

Jednak zmieni się nie tylko termin przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i maturalnego, lecz także liczba przedmiotów, a co za tym idzie - zakres materiału konieczny do opanowania.

Dni wolne w roku szkolnym 2021/2022

Mniej przedmiotów na egzaminie ósmoklasisty

Wyłączając rok szkolny 2020/2021, test pisemny kończący szkołę podstawową składał się z 4 przedmiotów: 

  • języka polskiego,
  • matematyki,
  • języka obcego nowożytnego,
  • wybranego przedmiotu (geografia, historia, biologia, chemia lub fizyka).

Od 2020 roku to się zmieni, ponieważ zrezygnowano z czwartego przedmiotu. Uczniowie będą musieli napisać test z 3 przedmiotów (j. polskiego, obcego nowożytnego i matematyki).

Jak wyjaśniono, rezygnacja z dodatkowego, czwartego przedmiotu, podyktowana jest tym, że uczniowie nie mogą właściwie skupić się na nauce do trzech pozostałych przedmiotów. Ma się to odbywać kosztem właśnie tych trzech przedmiotów.

Zmiany w egzaminach maturalnych

Także w egzaminach maturalnych szykują się spore zmiany. W całości egzamin ten będzie przeprowadzany w formie pisemnej. Aby zdać maturę, z trzech obowiązkowych przedmiotów trzeba będzie uzyskać minimum 30% punktów oraz przystąpić do czwartego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Większość zmian ma wejść w życie 1 września 2021 roku. Obecnie projekt jest na etapie konsultacji, które potrwają 3 tygodnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka