Ważne zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Język obcy będzie łatwiejszy?

2024-03-08 11:02

System edukacji przechodzi obecnie duże zmiany. Podstawa programowa zostanie znacznie okrojona, z listy lektur zniknie wiele sztandarowych pozycji, uczniowie nie będą mieli prac domowych. To jednak nie koniec — resort zapowiada również zmiany w zakresie egzaminy ósmoklasisty.

Egzamin ósmoklasisty
Autor: Getty Images Egzamin ósmoklasisty z języka obcego będzie łatwiejszy?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadza zmiany w szkolnictwie. Obejmują one wiele płaszczyzn i jest ich tak dużo, że powoli uczniowie zaczynają się w nich gubić. Wiadomo na pewno, że od kwietnia 2024 roku klasy 1-3 nie będą miały zadawanych prac domowych, a klasy 4-8 będą mogły mieć zlecane tylko zadania dla chętnych. Ze szkół zniknie przedmiot Historia i Teraźniejszość, a liczba godzin lekcji religii zostanie znacznie okrojona. 

Tym, co wzbudziło wiele kontrowersji, jest znaczne okrojenie podstawy programowej. Uczniowie nie będą już czytać sztandarowych utworów Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego czy Henryka Sienkiewicza. Lista lektur będzie bardzo krótka, z programu nauczania zniknie wiele istotnych zagadnień. Zmiany obejmą nie tylko język polski, ale wszystkie przedmioty podstawowego programu nauczania.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak poszło uczniom w Bydgoszczy?

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty

Zmiany w podstawie programowej nie pozostaną bez wpływu na egzamin ósmoklasisty. W tym roku uczniowie będą zdawać egzamin w starym trybie, ale już od 2025 roku testy będą oparte na okrojonej podstawie programowej. Taki egzamin będzie obowiązywał przez okres przejściowy aż do 2027 roku. Od 2028 roku ósmoklasiści będą już pisać testy zgodne z nową podstawą programową. 

Co zmieni się w egzaminie ósmoklasisty?

Zadania na egzaminie ósmoklasisty zostaną dostosowane do podstawy programowej, ale uczniów czeka jeszcze jedna zasadnicza zmiana. Chodzi o egzamin z języka nowożytnego. Resort podjął decyzję, że testy końcowe będą łatwiejsze, a ich poziom zostanie obniżony. 

"Problemem jednak nie jest to, co wpiszemy do podstawy programowej, bo wpisać można wszystko. Nawet poziom B2. Chodzi o to, by jak największa liczba uczniów osiągała ten założony poziom. A widzimy po wynikach, że jest naprawdę spora grupa uczniów, która go nie osiąga. Być może sensowniej jest oczekiwać troszkę mniej" - powiedział dyrektor CKE dr Marcin Smolik "Gazecie Wyborczej". 

Egzamin ósmoklasisty — trzy czy cztery przedmioty?

Uczniowie nie będą musieli jednak zdawać czwartego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty. Zasady egzaminu zostają takie same: absolwenci szkoły podstawowej będą zdawać testy z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz matematyki. Z języków nowożytnych może wybrać: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, włoski. Największą popularnością cieszy się egzamin z języka angielskiego.

Czytaj: Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny? Sprawdzamy, czy można go nie zdać

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza