Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny? Sprawdzamy, czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty

2023-05-19 14:15

Egzamin ósmoklasisty to najważniejszy egzamin dla uczniów szkoły podstawowej. Z jakimi zadaniami będą musieli zmierzyć się ósmoklasiści i czy można nie zdać tego testu? Podpowiadamy, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny.

Egzamin ósmoklasisty
Autor: Getty Images Egzamin ósmoklasisty to najważniejszy egzamin w szkole podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty to egzamin wieńczący naukę w szkole podstawowej. Bez przystąpienia do testów wiedzy nie ma możliwości uzyskania świadectwa. Ósmoklasiści bardzo stresują się tym egzaminem, wiedząc, że to od uzyskanych rezultatów będzie zależała ich dalsza ścieżka edukacyjna. Jeśli chcą dostać się do najlepszego liceum lub technikum, muszą uzyskać wysokie wyniki na egzaminach ósmoklasisty.

Spis treści

  1. Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?
  2. Czy można poprawić egzamin ósmoklasisty?
  3. Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?

Ósmoklasiści muszą przystąpić do testów wiedzy z języka polskiego, matematyki i z nowożytnego języka obcego. W czasie egzaminu muszą wykazać się znajomością lektur, a także wielu zagadnień z zajęć lekcyjnych. Uczniowie jednak twierdzą, że testy te nie są trudne — wystarczy dobrze czytać polecenia i wykazać się znajomością czytania ze zrozumieniem, by bez problemu poradzić sobie na egzaminie.

W czasie egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego absolwenci muszą napisać wypracowanie. To także nie jest zbyt trudne zadanie — lista lektur do egzaminu jest im doskonale znana, a na lekcjach polskiego nauczyciele tłumaczą, co trzeba zawrzeć w treści, by mieć dobrze ocenioną rozprawkę. Najważniejsze jest zachowanie struktury tekstu (wstęp, rozwinięcie, zakończenie), udowodnienie tezy w 2-3 logicznych argumentów i klarowne przedstawienie wniosków.

Na egzaminie ósmoklasisty z matematyki uczniowie muszą wykazać się znajomością zagadnień z lekcji, rozwiązać zadania dotyczące procentów, ułamków, geometrii. Na egzaminie mogą pojawić się także działania na potęgach i elementy rachunku prawdopodobieństwa.

Egzamin ósmoklasisty z nowożytnego języka obcego to z kolei test wiedzy z języka obejmujący zadania z czytania ze zrozumieniem, rozumienia ze słuchu, a także napisanie wypowiedzi pisemnej.

Czy można poprawić egzamin ósmoklasisty?

Egzaminu ósmoklasisty, w przeciwieństwie do egzaminu maturalnego, nie można poprawić. To oznacza, że uczniowie mają tylko jeden termin do przystąpienia do egzaminu — w tym roku odbędzie się on 23-25 maja.

Ci, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów z powodów zdrowotnych lub losowych, nie powinni się jednak obawiać. Dla takich uczniów jest wyznaczony dodatkowy termin - 12-14 czerwca.

Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Kiepski wynik jednak może wpłynąć na wyniki rekrutacji do szkoły średniej, dlatego warto postarać się, by uzyskać jak największą liczbę punktów. Brak możliwości niezaliczenia egzaminu powinien działać na uczniów relaksująco — taki egzamin to dobre przygotowanie do matury, która dla polskich uczniów jest najważniejszym egzaminem szkolnym.

Czytaj: Czego nie będzie na egzaminie ósmoklasisty 2023? O to nie trzeba się martwić

Jak przygotować się do egzaminu ósmoklasisty?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza