Wybór szkoły podstawowej: jak wybrać szkołę dla dziecka?

2015-08-13 16:19

Wybór szkoły podstawowej nie powinien być dziełem przypadku, w końcu chodzi o istotną podstawę edukacji, która otworzy naszemu dziecku drogę do dalszego kształcenia. Jak wybrać dobrą szkołę dla dziecka, by ten wybór zaowocował w przyszłości?

Szkoła dla dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Wybierając szkołę dla dziecka, kierujmy się przede wszystkim poziomem nauczania.

Spis treści

  1. Wybór szkoły podstawowej: skąd czerpać wiedzę o szkole?
  2. Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły podstawowej?

W czasach, gdy to my chodziliśmy do szkoły podstawowej, nasi rodzice wybór tej placówki uzależniali jedynie od odległości od domu. Nikt wtedy nie myślał o poziomie kształcenia, nie rozważał wyboru szkoły w dalszej odległości, a rankingów szkół po prostu nie było. Dziś żyjemy w czasach, gdy konkurencja obecna jest również i w tej dziedzinie życia. Powstaje mnóstwo szkół niepublicznych, a szkoły publiczne walczą o każdego ucznia, wymyślając autorskie i atrakcyjne programy nauczania.

Czytaj także: >> Ile kosztuje wyprawka szkolna? Wyprawka dla ucznia: ile wydamy na podręczniki i wyposażenie >>

Wybór szkoły podstawowej: skąd czerpać wiedzę o szkole?

Niemal każda szkoła posiada stronę internetową. Obowiązkowo należy ją odwiedzić, przejrzeć galerię zdjęć, ważne wydarzenia, w których szkoła brała udział, sprawdzić jakie ma osiągnięcia. To tylko wizytówka, ale możemy z niej wyłapać najbardziej istotne dla nas informacje. Oprócz tego, warto popytać rodziców, których pociechy chodzą  do danej szkoły  - jak ją oceniają. Jeśli nie znamy takich osób, warto poszukać ich w sieci np. na lokalnych forach. Jeżeli zależy nam na zadaniu dociekliwych pytań, warto wybrać się na dzień otwarty takiej szkoły i spotkać się z jej nauczycielami.

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły podstawowej?

  • Dobra opinia innych rodziców

Ta jest chyba najważniejsza. Podpytanie o ocenę szkoły osób, które posyłają do niej dzieci, może dać nam odpowiedź na każde pytanie. Z pewnością będzie to również opinia bliższa niż opinia np. kadry pracującej w danej szkole. W tym pierwszym przypadku możemy przecież liczyć na całkowitą szczerość w ocenie.

  • Mała odległość szkoły

Nie ukrywajmy, że to istotna kwestia. Szczególnie w czasach, gdy rodzice długo pracują, a podróż przez miasto to udręka. Warto zastanowić się, czy zależy nam na szkole blisko domu czy raczej blisko naszego miejsca pracy. W tym pierwszym przypadku zaletą jest fakt, że nasze dziecko poza szkołą będzie mieć kontakt ze swoimi szkolnymi kolegami. W tym drugim, że dziecko będzie wcześniej przez nas odbierane.

  • Ciekawe programy autorskie

Odchodzenie od standardowego przebiegu nauczania  z pewnością będzie czymś interesującym dla dziecka. System, który znamy z własnego dzieciństwa, nie zawsze był dla nas atrakcyjny. 45 minut siedzenia w ławce i 10 minut przerwy, brak lekcji w terenie, brak wsparcia multimedialnego itd. czyniły z nauki nudną rutynę. Warto zainteresować się, czy szkoła prowadzi urozmaicone zajęcia, które uatrakcyjniają edukację, czy zatrudnia nauczycieli z pasją. Dobra szkoła to taka, która ma wysoki poziom nauczania, a jej uczniowie są laureatami pozaszkolnych przedmiotowych olimpiad.

  • Zgodnie z zainteresowaniami

Rozpatrując wybór szkoły, należy zwracać uwagę również na zajęcia pozalekcyjne, jakie oferuje placówka, a  także na to, czy prowadzi ona klasy tematyczne np. sportowe, językowe, artystyczne. Zwykle szkoły z bogatą ofertą zajęć i profilem klas dają możliwość rozwijania zainteresowań dziecka i pogłębiania jego talentu. Jeśli nasze dziecko jest bardzo aktywne, może warto pomyśleć nad klasą/szkołą sportową, jeśli ma talent do szybkiej nauki języków obcych, klasa językowa może okazać się strzałem w dziesiątkę.

  • Dobre wyżywienie

Często dziecko spędza w szkole więcej czasu niż trwają same lekcje. Dobrze, gdy może liczyć na smaczny, ciepły posiłek. Prawdziwym atutem szkoły jest jej własna kuchnia i personel, który przygotowuje posiłki od samego początku.  Jeśli szkoła nie posiada własnej kuchni, a posiłki dostarcza firma cateringowa, należy dobrze się przyjrzeć jadłospisowi i sprawdzić dostawcę jedzenia. O firmach cateringowych o złej sławie z pewnością w sieci znajdziemy niejeden wpis.

Czytaj także: >> Jak wybrać szkołę językową dla dziecka? Sprawdź, co radzą mamy na forum Mjakmama24.pl! >>

  • Bezpieczeństwo

To należy zawsze stawiać na pierwszym miejscu. Placówka, do której idzie jeszcze małe, bo ledwie sześcioletnie dziecko, musi być dla niego bezpieczną oazą. Problemem w szkole może okazać się brak odpowiedniego wyposażenia szkoły, zniszczone sale, niedostosowane łazienki, zbyt małe świetlice, przepełnione klasy, dwu- lub trzyzmianowość, zaniedbane boiska i place zabaw, niedoświadczona kadra, brak gabinetu lekarskiego, brak monitoringu, niebezpieczne otoczenie szkoły (przejście bez sygnalizacji i odpowiedniego oznakowania, brak ogrodzenia, nieprzyjemne sąsiedztwo) itd. Na każdy taki aspekt warto zwrócić uwagę.