Pranie pieluch wielorazowych: najważniejsze zasady

2016-01-15 17:33

Pieluszki wielorazowe w ostatnich latach straciły na popularności - ich użytkowanie jest zdecydowanie bardziej pracochłonne niż popularniejszych pieluch jednorazowych, które po zużyciu się po prostu wyrzuca. Z drugiej strony, "wielorazówki" mają swoich zdecydowanych zwolenników wśród młodych mam i ojców. Tym z kolei zależy na tym, by jak najmniej podrażniały skórę ich dzieci i były dokładnie oczyszczone. Jak więc powinno wyglądać pranie pieluch wielorazowych, by ten efekt osiagnąć?

pranie pieluch wielorazowych
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Pranie pieluch wielorazowych najczęściej odbywa się w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Spis treści

  1. Pranie pieluch wielorazowych: przygotowanie
  2. Pranie pieluch wielorazowych: temperatura
  3. Pranie pieluch wielorazowych: co po praniu?
  4. Pranie pieluch wielorazowych: o czym jeszcze warto pamiętać?

Pieluchy wielorazowe są stosowane rzadziej niż jednorazówki - młodzi rodzice mają przecież wiele obowiązków, więc jeśli z jednego z nich - prania pieluch wielorazowych - mogą zrezygnować, chętnie z tej możliwości korzystają. Jednak pieluchy wielorazowe mają też mnóstwo zalet: są przewiewne, przez co ryzyko wystąpienia odparzeń podczas ich użytkowania jest zmniejszone, nie mają też właściwości uczulających. Są również bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż pieluchy jednorazowe - szacuje się, że młodzi rodzice na pieluchy jednorazowe wydają w sumie, przez cały okres pieluszkowania, około 3000 zł. Tymczasem pieluchy wielorazowe kosztują do 1000 zł i można je zakładać każdemu kolejnemu dziecku. Ważnym pytaniem o "wielorazówki" jest to, ile potrzeba ich w przypadku jednego dziecka. Statystyki mówią, że kilkumiesięczne dzieci zużywają około 11 pieluch w ciągu doby, natomiast roczne - tylko około sześciu. Mimo tych niewątpliwych zalet rodzice nieczęsto decydują się na zakup tego rodzaju produktów. Powstrzymuje ich przed tym przede wszystkim pranie pieluch wielorazowych. Nie dość, że trzeba je robić, to jeszcze należy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Jakich?

>>Przeczytaj również: Odparzenia pupy niemowlaka - 5 skutecznych sposobów>>

Pranie pieluch wielorazowych: przygotowanie

Zdejmujemy brudną pieluchę wielorazową z dziecka - i co dalej? Jeśli używamy wkładu jednorazowego, co jest przydatne zwłaszcza przy najmniejszych dzieciach, gdy chcemy oszczędzić czas, po prostu zdejmujemy go i wyrzucamy do kosza. W przypadku wkładów wielorazowych strzepujemy z nich większe zabrudzenia. Jeśli na pieluszce lub wkładzie pojawiły się mocniejsze zabrudzenia, można je opłukać w zimnej wodzie, a później dokładnie wycisnąć. Brudne pieluchy i wkłady umieszczamy w pojemniku z zamknięciem. Brudnych pieluch nie moczymy długo w wodzie, ponieważ sprzyja to rozwojowi bakterii. Aby zminimalizować brzydki zapach unoszący się z pieluch, można do pojemnika wprowadzić kilka kropli olejku antybakteryjnego, np. herbacianego bądź o zapachu lawendy. Warto pamiętać, by nie przechowywać brudnych pieluch w pojemniku dłużej niż 3 dni.

>>Przeczytaj również: Na co zwracać uwagę przy wyborze pieluch dla niemowlaka>>

Pranie pieluch wielorazowych: temperatura

Pranie pieluch wielorazowych powinno odbywać się w temperaturze 60 stopni Celsjusza, chyba że informacja na metce danego modelu wskazuje, że powinna być ona niższa. Pieluchy bawełniane można natomiast prać w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Najlepszym sposobem na skutecznie pranie pieluch wielorazowych jest właśnie podążanie za wskazówkami umieszczonymi przez producenta na metkach. Wkłady można prać razem z pieluchami lub osobno. Trzeba pamiętać, by wcześniej zabezpieczyć rzepy, by nie haczyły pieluszki w pralce. Do prania pieluch wielorazowych lepiej użyć płynu niż proszku, ponieważ proszek nie wypłukuje się tak dokładnie. Podczas prania pieluch wielorazowych również warto użyć kilku kropli olejku antybakteryjnego, dzięki któremu staną się one jeszcze bardziej przyjazne skórze dziecka. Co ważne, tego rodzaju pieluchy uzyskują swoją pełną chłonność dopiero po około 8 praniach.

>>Przeczytaj również: Na czym polega naturalna higiena niemowląt, czyli wychowanie bezpieluchowe?>>

Pranie pieluch wielorazowych: co po praniu?

Co może być dobrą wiadomością dla zapracowanych rodziców dzieci, którzy używają pieluch wielorazowych - nie trzeba ich prasować, a wręcz nie powinno się tego robić. Prasowanie pieluch wielorazowych wpływa negatywnie na ich chłonność. Jeśli chodzi o ich suszenie - najlepiej rozwiesić je na lince lub rozkładanej suszarce. Nie zaleca się suszenia pieluch wielorazowych w elektrycznych suszarkach bębnowych, ponieważ powodują one ich odkształcenia i prowadzą do wcześniejszego zużycia. Podobnie z suszeniem na kaloryferze lub gorącym powietrzu na zewnątrz - pieluchy wielorazowe mogą stracić swoją miękkość, stać się szorstkie i odkształcone. Z drugiej strony, suszenie na umiarkowanym słońcu pozwoli zachować im wartości antybakteryjne. Jak mówią młodzi rodzice, słońce może też działać na pieluszki wybielająco.

Pranie pieluch wielorazowych: o czym jeszcze warto pamiętać?

Warto pamiętać, by pranie pieluch wielorazowych nie odbywało się w temperaturze większej niż 60 stopni Celsjusza. Nie warto też stosować proszków 2w1, płynów zmiękczających, wybielacza, ponieważ powodują one utratę wartości chłonących przez pieluchę. Jeśli zauważysz, że pieluchy wielorazowe tracą swoje właściwości absorbujące, warto wymoczyć je w roztworze z płynu do mycia naczyń, a następnie włączyć pranie pieluch wielorazowych tak, jak za każdym razem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza