Sandra Kubicka: połowa mojej rodziny nie raczkowała. Czy niemowlę musi czworakować?

2025-01-10 12:58

Sandra Kubicka, w jednej z ostatnich publikacji opowiedziała o tym, na jakim etapie rozwoju jest jej synek. Przy okazji pochyliła się nad zagadnieniem raczkowania. Młoda mama uważa, że wiele wskazuje na to, że Leoś nie będzie czworakował.

Sandra Kubicka: połowa mojej rodziny nie raczkowała. Czy niemowlę musi czworakować?

i

Autor: Ig/@sandrakubicka

Leonard Milwiw-Baron przyszedł na świat 16 maja. Syn Sandry Kubickiej i Alka Barona, wkrótce skończy więc 8 miesięcy. Obserwując chłopca, jego mama jest niemal pewna, że nie nie będzie raczkował. Czy ominięcie tego etapu w rozwoju ma wpływ na dziecko?

Sandra Kubicka o raczkowaniu: U nas od razu będzie bieganie

Sandra Kubicka na swym Instagramie przyznała ostatnio, że wiele obserwatorek pyta ją o raczkowanie.

Wczoraj rozmawiałam z babcią i powiedziała, że ponad połowa naszej rodziny ominęła raczkowanie. Po prostu wstała i poszła. I coś czuję, że Leoś będzie jednym z tych dzieci. Zobaczcie, on cały czas chce stać. U nas bieganie będzie od razu

- powiedziała znana mama.

Dodała, że Leoś potrafi się już przemieszczać, jednak nie opiera wtedy rączek i kolanek, jak przy raczkowaniu. Chłopiec jest tak ruchliwy, że Sandra Kubicka uznała, iż dziecięcy kojec to teraz absolutny must have. Z myślą o bezpieczeństwie synka, nie wyobraża sobie życia bez takiego kojca.

Raczkowanie: ważne czy niekonieczne?

Czy raczkowanie jest ważne? Według wielu ekspertów tak, podobnie jak poprzedzające je pełzanie. A jednak wiele niemowląt nie raczkuje i mimo to rozwija się prawidłowo.

Współcześnie fizjoterapeuci są w stanie rozpoznać nawet u dorosłych osób, że w niemowlęctwie nie czworakowały. Jeszcze kilka la temu, podczas zajęć SI w przedszkolu, w przypadku dzieci, które nie raczkowały - za istotne uważano ćwiczenia mające pomóc w "nadrobieniu" tego braku. Według terapeutów raczkowanie, następujące po pełzaniu, a przed chodzeniem, ma wiele zalet:

Od doskonalenia koordynacji, poprzez pozytywny wpływ na postawę, aż do minimalizowania lub wręcz wyrównania asymetrii. Ponadto czworakowanie pomaga uporać się z problemem przetrwałego odruchu pierwotnego- ATOS-u. Mało się o tym mówi, ale jest to bardzo ważna kwestia.

- uważa autorka bloga mamafizjoterapeutka.pl.

Dodaje, że gdy odruch ATOS nie zostanie zintegrowany w przyszłości mogą pojawić się takie problemy jak: niepoprawne trzymanie długopisu czy trudności z czytaniem.

Między innymi to właśnie dlatego wielu fizjoterapeutów zaleca, by zachęcać dziecko do raczkowania. Jednocześnie w kultowej książce Heidi Murkoff Pierwszy rok dziecka przeczytamy coś, co z pewnością uspokoi wiele mam, których dzieci nie raczkowały:

Raczkowanie, w przeciwieństwie do siadania i podciągania się, nie jest koniecznym etapem rozwojowym.

Zdaniem H. Murkoff, zdarza się, że dzieci, które nie raczkowały, zaczynają chodzić dużo szybciej, niż ich rówieśnicy, którym raczkowanie idzie znakomicie.

M jak Mama Google News
Autor:
Czy znasz te pojęcia związane z opieką nad małym dzieckiem?
Pytanie 1 z 7
Smółka to: