Pielęgniarka przestrzega przed niebezpiecznym trendem z TikToka. Nie pomoże, raczej zaszkodzi

2024-05-27 14:30

Cenne właściwości oleju rycynowego sprawiają, że sięga po niego wiele osób. Choć doskonale wpływa na stan włosów i rzęs, a niektórzy twierdzą, że ma wszechstronne zastosowanie, lepiej nie używać go wewnętrznie. Pielęgniarka przestrzega przed popularnym trendem.

Pielęgniarka przestrzega przed niebezpiecznym trendem z TikToka. Nie pomoże, raczej zaszkodzi

i

Autor: getty images Pielęgniarka przestrzega przed niebezpiecznym trendem z TikToka. Nie pomoże, raczej zaszkodzi

Wiedza na temat cennych właściwości oleju rycynowego sięga starożytności, kiedy to podawano go kobietom ciężarnym, by przyspieszyć poród. Także i dziś ciężarne mogą w internecie znaleźć przepis na koktajl położnych - miksturę, która ma sprawić, że dziecko szybciej przyjdzie na świat. Składnikiem wspomnianej mikstury jest właśnie olejek rycynowy, który posiada właściwości przeczyszczające. Nie tylko pobudza pracę jelit, lecz także stymuluje mięśnie macicy.

Zwolenniczki popularnego na TikToku trendu przekonują natomiast, że przeczyszczające właściwości olejku rycynowego można wykorzystać w odchudzaniu. Ich zdaniem to świetny sposób na utratę wagi. Czy jednak warto? Pielęgniarka ostrzega przed przyjmowaniem go doustnie, nawet w niewielkich ilościach.

Testujemy rzęsy magnetyczne - Królowe Matki odc. 4

Do czego przyda ci się olej rycynowy?

Olejek rycynowy można kupić w większości aptek oraz w drogeriach. By zachowywał swoje cenne właściwości powinien być sprzedawany w ciemnej butelce. Z pewnością słyszałaś o jego zbawiennym wpływie na wygląd rzęs - regularnie stosowany sprawia, że stają się gęstsze i mocniejsze. Co ciekawe, olej rycynowy i olejek rycynowy to nie to samo - olejek zwykle jest produktem, w którym olej rycynowy stanowi jedynie jeden z jego składników, reszta to domieszka innego oleju

Olej z nasion rącznika pospolitego zawiera kwasy tłuszczowe omega-9 i omega-6, witaminę E, flawonoidy, terpenoidy. Stosowany na rzęsy i brwi wzmacnia je, nakładany na skórę trądzikową łagodzi łojotok, wspomaga gojenie się ran. Olej rycynowy świetnie wpływa na włosy, dlatego znajduje się w składzie niektórych produktów pielęgnacyjnych. Wygładza je, nawilża, wzmacnia, zapobiega wypadaniu, przeciwdziała suchemu łupieżowi.

Możesz stosować go również do nawilżania suchych miejsc na ciele - głównie pięt i łokci a także regenerująco jako wcierkę do łamliwych paznokci. Jeśli jesteś fanką olejowej pielęgnacji twarzy, możesz wykorzystać go do demakijażu. By zachował swoje cenne właściwości, przechowuj go w lodówce. Jednak choć będzie znajdował się w kuchni, obok chłodzonych w lodówce produktów spożywczych, nie pij go. Pielęgniarka przestrzega przed modnym ostatnio trendem.

Czytaj też: Jest mało znany, ale jego zalety dla zdrowia i urody są ogromne. Wystarczy kilka kropli

Pielęgniarka ostrzega: "może wywołać gwałtowną biegunkę"

Pielęgniarka Jane Clarke z Wielkiej Brytanii postanowiła zabrać głos w sprawie podbijającego Tiktoka trendu. Filmy, na których osoby podające się za dietetyków (!) i pozostali użytkownicy serwisu pokazują, jak piją olej rycynowy czy wręcz kąpią się w nim, obserwują miliony osób.

W krótkich nagraniach osoby te przekonują innych, że olej rycynowy to świetny sposób na utratę wagi. Powołują się nie tylko na odchudzające właściwości zalecanej przez siebie kuracji, lecz także rzekome przeciwnowotworowe właściwości.

"Spożywanie oleju rycynowego, nawet w niewielkich ilościach, może powodować gwałtowną biegunkę. W dużych dawkach może powodować skurcze brzucha, zaburzenia równowagi elektrolitowej, odwodnienie oraz nudności i wymioty" - mówi Jane Clarke.

Użytkownicy TikToka przekonują, że wcierając olej w skórę brzucha ich organizm "oczyścił się" a one wyraźnie schudły. Choć trudno uwierzyć w taki efekt, nie brakuje osób, które przetestują najbardziej niedorzeczną radę z internetu, by osiągnąć efekt odchudzający.

Zdaniem pielęgniarki Jane Clarke istotnie można uzyskać przejściowy efekt w postaci utraty wagi (za sprawą przeczyszczającego działania oleju rycynowego), jednak efekt jojo jest nieunikniony.

Oleju rycynowego nie należy stosować wewnętrznie, chyba że doraźnie, w niewielkich ilościach przy zaparciach. Warto jednak poradzić się w tej kwestii lekarza lub farmaceuty. Kluczowe jest znalezienie przyczyny zaparć, konieczna może być także zmiana diety. Oleju rycynowego w leczeniu zaparć nie należy stosować długotrwale.

Czytaj też: Zamiast wydawać krocie na wybielanie zębów sięgamy do babcinego poradnika. Te sposoby to sztos

Źródło: Daily Mail

Prawda czy fałsz? Sprawdź, co wiesz o odchudzaniu
Pytanie 1 z 15
Odchudzanie polega na drastycznym ograniczeniu liczby kalorii.
odchudzanie