Czy koktajl położnych to bezpieczna metoda wywoływania porodu?

2022-03-21 8:28

Koktajl położnych to mikstura przyspieszająca poród. Gdy termin porodu mija, a zaniepokojona ciężarna nie może doczekać się przyjścia malucha na świat, w internecie może natknąć się na przepis na koktajl położnych. Z czego się składa i czy to dobry sposób na wywołanie skurczów porodowych?

koktajl położnych
Autor: Getty images Receptury koktajlu położnych są różne, ale we wszystkich pojawia się jeden składnik – olej rycynowy.

Spis treści

  1. Koktajl położnych: co to jest?
  2. Bezpieczne metody przyspieszania porodu

Termin porodu przypada na 38-42 tydzień ciąży. Wiele przyszłych mam obawia się, że termin porodu minie, a dziecko nie będzie chciało przyjść na świat. Co wtedy? Nie ma się czego bać – poród do 2 tygodni po terminie uznaje się za normę i nie wiąże się on z żadnym niebezpieczeństwem ani dla mamy, ani dla dziecka. A poza tym przenoszona ciąża to tak naprawdę rzadkość – dotyczy tylko 3 proc. wszystkich ciąż. Jeśli termin porodu mija, a objawów porodu brak, lekarze zwykle zalecają spokój i cierpliwość. Jednak nie wszystkie mamy chcą czekać na maluszka. Na forach internetowych kobiety polecają sobie mikstury zwane koktajlami położnych, mające przyspieszyć poród. Czy to bezpieczne?

M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Koktajl położnych: co to jest?

Receptury koktajlu położnych są różne, ale we wszystkich pojawia się jeden składnik – olej rycynowy. Działa on przeczyszczająco i pobudza pracę jelit, a przez to także stymuluje mięśnie macicy. W ten sposób wywołuje jej skurcze. W składzie koktajlu położnych jest też alkohol (niebezpieczny dla dziecka w każdej dawce) oraz sok owocowy, najczęściej morelowy, mający zapobiec nadmiernej utracie wapnia. Niestety wypicie tej mikstury może się skończyć niebezpiecznymi skutkami ubocznymi: bólem brzucha, biegunką, problemami z trzymaniem kału, wymiotami (co oznacza utrudnienia przy porodzie). Jeśli szyjka macicy nie jest jeszcze gotowa do porodu, skutkiem mogą być komplikacje porodowe, niedotlenienie i stres u dziecka, uszkodzenie jelit, odwodnienie.

Bezpieczne metody przyspieszania porodu

Uwaga: przeznaczone są tylko dla tych ciężarnych, którym minął już termin porodu, a ciąża przebiega bez powikłań. Jeśli te warunki są spełnione, a ty czujesz się dobrze i nie możesz doczekać się narodzin potomka, możesz wypróbować: współżycie, stymulację brodawek sutkowych, spacer, ćwiczenia miednicy czy ciepłą kąpiel.

Przeczytaj: Indukcja porodu, czyli jak przyspieszyć poród? Metody indukowania porodu

Czy jesteś gotowa na poród?

Pytanie 1 z 7
Czy wiesz, co zabrać ze sobą do szpitala?

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza