Jesteś mamą dziewczynki? Na te 3 błędy przy odpieluchowaniu uważaj szczególnie

2024-11-06 13:25

Wiele mówi się o tym, że zbyt wczesne odpieluchowanie dziecka nie jest najlepszym pomysłem. Ma to spore znaczenie w przypadku zarówno dziewczynek jak i chłopców. Jednak rodzice dziewczynek muszą pamiętać o czymś jeszcze.

Jesteś mamą dziewczynki? Na te 3 błędy przy odpieluchowaniu uważaj szczególnie

i

Autor: Getty Images Jesteś mamą dziewczynki? Na te 3 błędy przy odpieluchowaniu uważaj szczególnie

W serwisie Mjakmama temat odpieluchowywania i tzw. treningu czystości poruszaliśmy już wiele razy bo to temat ważny i potrzebny. Jednym nauka korzystania przez dziecko z nocnika przychodzi łatwo, inni wciąż szukają sposobów na to jak szybko odpieluchować dziecko.

I nie chodzi tutaj o sam wiek malucha, ale o to, by w krótkim czasie, bez zbyt wielu prań, przejść do etapu, w którym dziecko samo będzie wołało, kiedy chce siku lub kupę.

Pediatrzy uspokajają: na odpieluchowanie dziecka masz czas, nie trzeba się z tym spieszyć. Warto wiedzieć, że przedszkole nie może wymagać, by dziecko było odpieluchowane, a czas na to jest do końca 4. roku życia w dzień i do końca 5. roku życia w nocy.

Eksperci sa zgodni co do tego, że warto dać dziecku czas, bo nie każdy dwulatek jest gotowy na pożegnanie się z pieluszką. Tym bardziej, że pospieszanie dziecka może skutkować zaparciami lub problemami z mięśniami dna miednicy.

Tego unikaj przy odpieluchowaniu dziewczynki

Trenerka kobiet Kasia Sikora i konsultantka snu Emilia Dziadosz przekonują, że popularne błędy przy odpieluchowaniu dziewczynek mogą nieść za sobą konsekwencje dla zdrowia dzieci.

Chodzi przede wszystkim o problemy związane z mięśniami dna miednicy. Jako najczęstsze błędy popełniane przy odpieluchowywaniu dziewczynek wymieniają:

  1. Pospieszanie dziecka w trakcie wypróżniania / oddawania moczu.
  2. Zbyt wczesne odpieluchowywanie (to dziecko powinno wykazywać oznaki gotowości i sygnalizować potrzeby).
  3. Uczenie oddawania moczu „na zapas”.

Dziecko sadzane na nocnik zbyt wcześnie może w przyszłości wypróżniać się wg wzorca mocnego parcia, co może skutkować nietrzymaniem moczu u dziecka i nietrzymaniem gazów.

O tym pamiętaj, zanim posadzisz dziecko na nocnik

Zbyt wczesne odpieluchowanie może też predysponować do zaparć nawykowych. Zgubne konsekwencje może też przynieść wybór nakładki na sedes zamiast nocnika. Fizjoterapeuci dziecięcy są zgodni co do tego, że odpowiedni jest nocnik, bo nakładka nie zapewnia dziecku prawidłowej pozycji. Stopy nie mają właściwego podparcia, a kolana znajdują się na wysokości lub nawet poniżej stawów biodrowych.

To dziecko powinno wykazywać oznaki gotowości takie jak np.:

Jednak to, że dziecko wykazuje oznaki gotowości nie oznacza wcale, że od razu chętnie usiądzie na nocnik i przestanie moczyć ubranie. Choć zdarzają się przypadki błyskawicznego odpieluchowania, z reguły jest to dłuższy proces, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Co wiesz na temat rozwoju dziecka w 3. roku życia?
Pytanie 1 z 7
Ile wynosi przeciętny zasób słów 3-letniego dziecka?